O tom, že by béčko Vodňan mělo coby nováček fotbalové I. B třídy ve své premiérové sezoně hrát o záchranu, nechtěl trenér Radek Kapusta slyšet. Byl přesvědčen, že má tým, který by se měl naopak pohybovat v první polovině tabulky. Po podzimu je mužstvo osmé. Kouč přiznal, že první část sezony mohla být lepší.

Po podzimu jste v tabulce osmí, když směrem nahoru i dolů máte stejně blízko. Jak jste si první polovinu soutěže vyhodnotil jako trenér?
Když bych měl říct pravdu, čekal jsem ji o trochu lepší. Máme mladý a kvalitní tým. Myslím, že v hodně zápasech chybělo více srdíčka a udělat na hřišti něco navíc.

I. B třída je taková, že od horních příček, ale stejně tak od těch v suterénu tabulky, dělí vždy pár bodů, střed je hodně vyrovnaný. Platí z tohoto pohledu stále to, co jste řekl před sezonou, že máte tým na to, abyste nehráli o záchranu, ale v horní polovině tabulky? Nebo to může dopadnout všelijak – neukázala to první polovina?
Jak jsem řekl před sezonou – v konečné tabulce bude rozhodovat každý bod! Náš tým má na to, aby hrál na špici, ale musíme udržet kostru mužstva a začít více trénovat. Bez toho to nepůjde. Rozhodně se nechci bavit o záchraně.

Co vám ukázala nová soutěž,
 v čem je hlavní rozdíl pro vás jako tým oproti okresnímu přeboru? Je to právě větší vyrovnanost všech mužstev? Co sám za sebe jako trenér byste o nové soutěži řekl?
Je to úplně o něčem jiném. V okresním přeboru jsme měli stejně kvalitní tým jako teď a mohli jsme se rovnat pouze se špicí tabulky. A pak bylo pár zápasů o ničem. Tady jsou týmy více vyrovnané a postavení v tabulce nic neznamená. Můžete prohrát, ale i vyhrát s každým.

Co bylo tím hlavním, že jste nezískali bodů ještě třeba více? Co vás limitovalo, brzdilo?
Největší neúspěch vidím 
v docházce na tréninky a celkovém přístupu. Myslím, že takhle to nejde dál dělat. Pokud chceme být úspěšní, musíme pro to udělat něco navíc. Neumíme při hře přemýšlet a když jsme pod tlakem, hrajeme všechno zbrkle a s každou akcí chvátáme dopředu. Musíme se naučit koukat každý na svůj výkon, nikdo na hřišti nic nekazí schválně a danou situaci vidí jinak. Proto bych chtěl zapracovat na herním stylu 
a dodržování daných instrukcí. Bohužel, kdo nebude plnit co má, nebude hrát. Výsledky jsou hezká věc, ale herní projev musí být lepší.

Podzim jste uhráli se skóre 27:30. V čem vidíte větší rezervy – v ofenzivě, nebo defenzivě?
V nekoncentrovanosti. Nechci dělat mezi někým rozdíl, ale musíme hrát jako v okrese. Táhnout za jeden provaz. Teď hrajeme vyšší soutěž, všechno je náročnější. Nemůžeme hrát každý sám za sebe, musíme hrát jako tým
 a makat jeden za druhého, což se nám zatím nedaří.

Jak váš tým fungoval směrem 
k áčku v I. A třídě? Projevilo se někdy, že jste až „druhým" týmem a že A-mužstvo má prostě přednost? Jaká byla spolupráce na podzim?
Ano, jsou zápasy, kdy mám jiný názor, ale musím říct, že vždycky najdeme s trenérem áčka nějaký kompromis ohledně uvolnění nebo rozehrání některých hráčů. Myslím, že pro jaro bude situace jiná, protože kluci by předem měli vědět, jaký tým pro ně bude priorita.

Co pro vás musí být hlavní poučení do jara a třeba už teď do přípravy? Na čem byste chtěl zapracovat?
Hlavně na přístupu. Máme dobrý tým a když každý budeme plnit dané úkoly, tak se budeme pohybovat úplně jinde. Zapracovat musíme na docházce a přístupu, jak jsem už zmínil.

Jak bude vypadat příprava?
Začínáme teď v pátek hromadným tréninkem s áčkem. Po něm bude menší posezení, kde si něco řekneme k jaru a přípravě. Nemá cenu se koukat zpátky. Teď z počátku budou společné tréninky. Ať máme kompletní přehled 
o hráčích. Od poloviny února bych už chtěl začít pracovat 
s hlavní osou týmu. Zbytek se bude postupně doplňovat 
z širšího kádru áčka a dorostu. Od 11. do 13. března pojedeme na soustředění do Žlebů. Přípravná utkání plánuji na březen. Vidím to na dva tři zápasy. Podle mě u nás nejde o hru, ale musíme zapracovat na jiných věcech. Musíme si uvědomit, že když budeme hrát jako kolektiv, brzy začneme vyhrávat 
a všechno okolo bude snadnější, budeme si věřit a bude nás to víc bavit.

Dojde k nějakým změnám v kádru, nebo to bude odvislé spíše od A-týmu? Nebo v tomto fungujete samostatně?
Jsme domluvení, že každý půlrok áčko začíná od nuly. Proto jsou společné tréninky, aby každý měl šanci. Kdo
 z nějakých důvodů nemůže nebo se nechce poprat o místo, má šanci hrát za béčko. Kostra mužstva určitě zůstane stejná. Zatím nikdo nepřišel, že by chtěl odejít a nikdo nový asi nedorazí, to by pro nás nemělo smysl. Jen se přiznám, že ještě nevím, jak to je s některými hráči, kteří jsou na hostování po okolí. Komu teď končilo hostování, bude určitě osloven. Máme velkou základnu. A kvalitní. Je na každém, jak se zachová a bude chtít fungovat, možnost hrát má každý. Nekoukám, co bylo a jsem otevřený každému, kdo si chce něco vysvětlit, proč to tak je. Jen tak můžeme fungovat.

A jaký je váš výhled do odvetné části?
Vidím to tak, že jaro bude daleko těžší. Ale věřím tomu, že kvalitně potrénujeme, zapracujeme na věcech, které nás na podzim trápily, abychom mohli dělat radost našim fanouškům, ať mají na co koukat.