Devět desítek let už se v Bavorově hraje fotbal. Toto jubileum si oddíl připomněl uplynulou sobotu. Tahákem dne bylo bezpochyby utkání bavorovských mužů proti staré gardě Sparty Praha. O minulosti i současnosti Sokola Bavorov mluvil předseda Vladimír Kašpar.

Co vás napadá v souvislosti 
s tím, že fotbal v Bavorově letos slaví 90 let od založení?
Připomínat si 90 let od založení fotbalu v Bavorově, to už je podle mě výrazný počin. Jako současný předseda oddílu bych proto chtěl poděkovat všem generacím, které se podílely na tom, že toto jubileum můžeme oslavit.

Jaké byly vlastně začátky bavorovského fotbalu?
U počátků stála v roce 1923 parta nadšenců, která se sešla v jednom z místních hostinců.
 Z historie je třeba zaznamenat určitě jeden výrazný a zajímavý fakt – když se tady za války otevíralo hřiště, přišlo se na první zápas podívat dva tisíce diváků! V 50. letech se tady hrála I. A třída, což byla tehdy v rámci jihočeského regionu vysoká soutěž. Další přelomová byla 70. léta, kdy se v Bavorově postavily svépomocí zděné kabiny a hrála se zde I. B třída. V jednom z ročníků tehdy chyběl bod, aby Bavorov postoupil do I. A třídy. V 90. letech šest sedm let hrálo mužstvo v I. B třídě, jinak se většinou pohybujeme 
v okresních soutěžích.

Jaké významné osobnosti oddíl má, koho byste zmínil?
Mohl bych jmenovat mnohé, ale z těch prvních, kteří byli u založení, to byli bratři Kubíčkové. Jejich rod je v Bavorově více než dvě stě let 
a jsem rád, že i v současnosti se – ať už na hřišti nebo na tribuně – objevují tři generace Janů Kubíčků. Prostřední Jan Kubíček hraje za starou gardu, ten nejmladší pak za naše áčko.

A co aktuální situace? Jak je na tom fotbal v Bavorově? Dočká se znovu vytoužené I. B třídy?
Myslím, že Sokol Bavorov perspektivu má. Hrajeme ve všech kategoriích mládeže, náš A-tým je mladé, perspektivní mužstvo. Pokud vydrží, pak věřím, že se I. B třídy ještě někdy dočkáme.

Na začátku června to vypadalo s oslavami jubilea asi všelijak. Areál totiž, stejně jako v roce 2002, zasáhla povodeň…
Ta letošní byla poloviční oproti té z roku 2002. Voda nás nezaskočila v tom smyslu, že naše motto bylo: „Voda nás neporazí, oslavy budou." Byť to stálo velké úsilí celou řadu lidí. I díky následnému dobrému počasí se mohlo v rámci oslav hrát na hřišti a kabiny se také daly dohromady.

Areál vypadá pěkně, útulně. Stále něco vylepšujete, že?
Hřiště dostalo letos na jaře novou tvář, kdy topoly, které tady stály od války, byly i vlivem stáří odstraněny. Udělaly se nové střídačky, nové zábrany, oplocení areálu, které zničila povodeň 2002. Vše se nám povedlo díky příspěvkům a grantům od města a Jihočeského kraje. Areál dostal mnohem lepší tvář. Teď nás ještě čekají kabiny, uvidíme, kolik se nám podaří získat prostředků. Od okresního fotbalového svazu jsme dostali příspěvek deset tisíc korun.

Za deset let už fotbal v Bavorově oslaví kulatou stovku…
Věřím, že se fotbal v Bavorově – ať už se mnou, nebo beze mě – dožije 100 let. Bude to ale stát velké úsilí. Chtěl bych poděkovat všem trenérům, fotbalistům, příznivcům. Ale hlavně sponzorům, příjmy od nich tvoří více než polovinu našeho rozpočtu a bez nich by nebylo to, co je dnes.

Výročí

Výsledky přátelských zápasů sehraných v rámci oslav 90 let Sokola Bavorov:

Přípravka: Bavorov A – Bavorov B 6:0 (2:0), Martínek 5, Nohejl.

Žáci: Bavorov – Strunkovice nad Blanicí 2:1 (1:1), K. Kulík, Kvapil – Pinc.

Dorost: Bavorov – Strunkovice nad Blanicí 3:2 (1:1), Mach, Jaroš, Funda – Klein, Homolka.

Muži: Bavorov – Sparta Praha stará garda 2:5 (1:3), Kautman, Carda – Baranek 3, Sionko, Horňák. Rozhodčí: Stiegler – Zábranský, Hodánek. Diváků: 350.

Sparta: Milan Sova – Miloslav Denk, Luděk Stracený, Josef Jarolím, Antonín Mlejnský, Michal Horňák, Lumír Mistr, Miroslav Baranek, Aleš Bažant, Libor Sionko, Tomáš Skuhravý, Petr Vrabec, Petr Slaný. Za tým si ve druhém poločase zahráli domácí A. Zach a Jan Kubíček st.

Bavorov stará garda (I.): Václav Pícha – Aleš Zach, Miloslav Podlaha, Vít Častoral, Jiří Funda, Jan Michalec, Miroslav Benadikt, Pavel Dvořák, Zdeněk Bayer, Jan Jedlička, Libor Kautman, Pavel Duda, Pavel Hamlík, Václav Lískovec, Jiří Kulík, Jan Kubíček st.

Bavorov A (II.): Martin Bauer – David Eliáš, Lukáš Brych, Tomáš Brych, Dominik Folta, Michal Carda, Martin Sluka, František Sluka, Václav Kůs, Matouš Vondráček, Libor Kautman, David Řezáč, Martin Valenta, Daniel Hroneš, Václav Jaroš.