Evropský fotbalový šampionát začíná ve Francii až za dva týdny. Dva fotbalisté ze Strakonicka už ale jedno Euro mají za sebou.

Na mistrovství Evropy starostů, které se konalo od 16. do 21. května v Uherském Hradišti, zastupovali okres starosta Truskovic Václav Trobl (39) a starosta Drahonic Václav Vokáč (35).

Prvně jmenovaný byl členem týmu I, který obsadil třetí místo a přivezl si tedy bronz. Václav Vokáč jako člen týmu II hrál o umístění a skončil s výběrem ČR devátý z dvanácti mužstev.

Pro Václava Trobla to byla premiérová účast na šampionátu. „S reprezentací starostů jsem už nějaký rok, ale šampionát jsem absolvoval poprvé. Zážitek to byl velký – po sportovní, lidské i pracovní stránce. Je to setkání lidí, kteří se starají o stejnou věc. Bylo to pět krásných dní na krásném místě," popsal.

Domů se vrátil s bronzovou medailí. Ovšem hodnotil ji trochu rozporuplně. „Byli jsme po jejím získání zklamaní, měli jsme totiž na víc. Ale na druhou stranu, medaile je pořád medaile. Zpětně tedy hodnotíme všechno kladně," uvedl.

Pro organizaci celé akce měl jenom pochvalná slova. „Organizátoři vytvořili podmínky, které podle mě nebyly nikde, vše bylo na vysoké úrovni. Těžko to někdo bude překonávat. A co se týče fotbalové úrovně, byl jsem mile překvapen, že se hrál pěkný fotbal, který měl náboj i kulisu," zdůraznil.

Václav Vokáč už na jednom šampionátu byl a pyšní se titulem mistra Evropy. Před čtyřmi lety v Polsku český výběr turnaj vyhrál. Tentokrát se drahonický starosta musel spokojit jenom s devátým místem, ale zklamaný nebyl.

„Ambice jsem si nedělal vzhledem ke svým zdravotním problémům s kolenem. Byl jsem vůbec rád, že jsem na šampionátu byl. Přece jen byli na této akci hráči, kteří umějí kopnout do balonu," konstatoval autor tří gólů.

Jak by obě mistrovství porovnal? „Před čtyřmi lety to zapůsobilo více, byli jsme tam poprvé. Domácí šampionát byl na vysoké úrovni, uspořádán byl precizně, neměl žádný zádrhel. Je potřeba ohodnotit kus práce, který organizátoři odvedli," měl také jen pochvalná slova Václav Vokáč.

Letošní Euro bylo podle něj umocněno tím, že se konalo doma, v České republice. „Po minulém šampionátu už jsme měli zkušenosti s průběhem, znali jsme kvalitu soupeřů. Třetí místo českého týmu I je úspěch, mistrovství mělo kvalitu. Byl to celkově zážitek. Hlavně skvělé setkání, poznali jsme se se spoustou lidí, bylo tam hodně známých tváří. O to bylo mistrovství příjemnější," uzavřel starosta Drahonic.

První místo na mistrovství Evropy starostů získal tým Slovenska I, druhá byla Itálie, třetí Česko I a čtvrtá skončila Ukrajina.

Představení

VÁCLAV TROBL

Je aktivním fotbalistou, hraje za Chelčice I. B třídu. Nyní ale kvůli zranění hlavy nenastupuje. Pokud mu to však zdraví dovolí, chce dál pokračovat v aktivní činnosti.

VÁCLAV VOKÁČ

Je aktivním fotbalistou, hraje za Bavorov soutěž 35 plus. V případě potřeby střídá v týmu mužů Drahonic ve III. třídě.