Devět bodů ztráceli divizní fotbalisté Strakonic před startem jarní části na vedoucí Domažlice. A po šesti odehraných kolech? Smazáno a co víc, ještě bod k dobru pro tým od Otavy.

To znamená – první místo!

Poprvé v sezoně se Strakoničtí dostali na nejvyšší příčku. Vytouženou první příčku.

Mužstvu z Křemelky na něj pomohlo vítězství 4:0 (1:0) v neděli 17. dubna jihočeském derby s Táborem a remíza 1:1 Domažlic s Bohemians 1905 B o den dříve.
Splnění cíle, kterým je právě obsazení prvního místa v konečné tabulce a postup, mají teď Strakonice ve své moci.

„Kdybychom o ten bod vedli kolo nebo dvě před koncem, určitě bych tomu věnoval pozornost. Ale hraje se ještě devět zápasů, to je 27 bodů,“ nebral aktuální posun na první místo za bernou minci trenér František Barát. „Ale vidíte – člověk před začátkem jara říká, že devět bodů je hodně, ale za šest kol je ten náskok Domažlic pryč. Jednomu se daří, druhému tolik ne. Teď je třeba udělat vše pro to, abychom se my nedostali do nějaké špatné série a za dalších šest kol to zase nebylo naopak,“ dodal.

Rychlé vedení

Derby nabídlo zajímavý fotbal, obě mužstva hrála ofenzivně. Strakonickým pomohl rychlý gól, který dal ve 4. minutě Glazunov. Hosté v první půli zahrozili dvakrát, ale jejich pokusy šly mimo. I vstup do druhého poločasu patřil domácím, ve 48. minutě se po sólu prosadil Horejš.

„Dát rychlý gól, to vždy pomůže. Po tom prvním jsme se trochu zalekli, hráli jsme bezpečně zezadu. Po druhém gólu jsem stále říkal hlavně dohrát vzadu na nulu, nedostat kontaktní branku. Ale ještě jsme další dvě přidali, což je úžasné,“ pochvaloval si strakonický kormidelník.

Na 3:0 zvyšoval v 77. minutě zblízka Novák a pět minut poté se dostal za obranu Glazunov, který přidal svůj druhý gól v zápase a stanovil na konečných 4:0. Táborští ve druhém dějství brankáře Jaroslava Rojíka neohrozili.

„Domácí vyhráli zaslouženě. Hráli s větším nasazením a na rozdíl od nás dali do hry srdíčko. Přijeli jsme neprohrát a chtěli jsme hrát vzadu co nejdéle na nulu, aby soupeř znervózněl. To se nepovedlo, pak jsme museli hru otevřít. Po třetím gólu už bylo jasno,“ hodnotil zápas táborský kouč Jan Klimek. „Gratuluji Strakonicím a doufám, že udrží první místo a postoupí.“

František Barát byl hodně spokojený. Jako by ani nevěřil, jak v pohodě jeho svěřenci získali tři body. „Jsem nadšený a úplně tomu nerozumím, nechápu to,“ uvedl chvíli po závěrečném hvizdu. „Neustále jsme oslabováni – nehrál Šimánek, který v týdnu dostal virózu a museli jsme v obraně experimentovat. Mužstvo potvrdilo, že je hodně soudržné a homogenní, hráči si umí vzájemně pomoci. A to je zbraň, která se hodně špatně překonává, to dokáže do značné míry nahradit i technické nedostatky. A pak i ta štěstěna to odmění,“ konstatoval.

Strakoničtí tak pokračují v úspěšné sérii, ze šesti zápasů vytěžili 16 bodů. A stále se jim daří v koncovce, kde jsou hodně efektivní. „Čtyři góly? To je úžasné, nádherná produktivita,“ lebedil si Barát. „Ještě by to chtělo víc fotbalové kvality. Doufám, že už se začne někdo postupně uzdravovat – máme šest lidí mimo, v tomto zápase přibyl Říský. Teď nás čeká těžký soupeř, venku hrajeme s Hořovickem.“ Na hřiště Středočechů jedou Strakoničtí v sobotu.