Po loňské sezoně slavili Strakoničtí žáci postup do České divize starších žáků (skupina A). Letos ale skončili až třináctí a se soutěží se musí po roce opět rozloučit.

Doplatí na to také mladší žáci, kteří sestupují se staršími, přestože se pohybovali celou sezonu v horních patrech tabulky a skončili šestí.

Starší žáci se museli před sezonou rozloučit se stabilním brankářem Patrikem Drnkem, který odešel do mladšího dorostu. Ztráta to byla citelná, noví golmani své mužstvo příliš nepodrželi a mančaft tak ztratil mnoho důležitých bodů v boji o udržení.

Strakonice měli druhou nejhorší obranu v celé soutěži, v šestadvaceti kolech inkasovali šestašedesát branek. Naopak s útočnou činností takový problém nebyl, sedmatřicet branek by na záchranu stačilo. Nejvíce se činil útočník Lukáš Richter, který se prosadil pětkrát.

Jedním z nejlepších hráčů týmu byl defenzivní univerzál Martin Dvořák, který přebral po odchodu stabilních hráčů vůdčí roli. Po této sezoně ale v žácích také končí, od té následující bude nastupovat za divizní mladší dorost. „Museli jsme se rozloučit s velkým množstvím hráčů, kteří nehráli pravidelně a raději tak odešli do Sedlice, Dražejova či Oseku. Týmu nepomohla ani špatná tréninková morálka, já jsem bohužel nebyl výjimkou,“ popsal situaci v týmu Martin Dvořák.

„V jarní části nám velmi pomohl čtrnáctiletý David Nosek, který se prosadil v téměř každém utkání. Bez kvalitního brankáře se ale vyhrávat nedá, se sestupem jsem počítali prakticky od začátku soutěže,“ pokračoval v negativním hodnocení celé sezony.

Jiné představy o konečném umístění měl také trenér Radek Pintíř: „Sice jsme spadli, ale já si myslím, že jsme na udržení měli. Na podzim se nám nedařilo, odvetná část byla lepší jak herně, tak výsledkově, přestože bylo složení mužstva stejné. Pokud by šli kluci do každého utkání na sto a více procent, soutěž se udržet mohla, to je ale u tak mladých kluků asi nemožné. Handicapem byl také velmi úzký kádr.“

Divizi starších žáků ovládla rezerva Slavie Praha, která prohrála za celou sezonu pouze dvakrát.

Mladší žáci si vedli lépe, s bilancí dvanáct výher, šest remíz a osm porážek skončili v divizi šestí.

O zhodnocení sezony se postaral trenér Michal Boukalík: „Uplynulá sezóna byla pro naše mužstvo velmi úspěšná- tomu odpovídá i konečné šesté místo v divizi. Základem úspěchu byly především výsledky na hřištích soupeřů a kvalitní obrana podpořená solidní koncovkou. Dokázali jsme si, že jsme schopni hrát s kýmkoliv.“

Nejlepším střelcem mužstva se stal křídelní útočník Jan Chylík. Zaznamenal šestnáct branek.

Před sezonou byli do mladších žáků přeřazeni Jaroslav Váchal, Lukáš Vávra a Jakub Miklas (všichni z přípravky). Společně s nimi se do týmu dostal také nejlepší hráč loňské přípravky Jan Hoch, který ale v průběhu sezony přestoupil do oddílu FC Písek. Divizi tak bude hrát i v příštím roce.

Ještě výraznější doplňování kádru se dá očekávat před nadcházející sezonou, do starších žáků totiž odchází dvanáct hráčů. Jmenovitě Tomáš Vlk, Lukáš Lízal, Roman Kočí, Rudolf Květoň, Martin Tušer, Dominik Spišský, Michal Boukalík, Jakub Beneš, Petr Kovalčík, Lukáš Bálek, Filip Hromek a Tomáš Janoch.

„Mužstvo se zcela změní, většina hráčů odchází do starších žáků. Tam se budou snažit vykopat divizní soutěž po letošním neúspěchu a následném sestupu starších žáků zpět,“ shrnul Michal Boukalík.

Nejlepším týmem v divizi mladších žáků se stal Motorlet Praha se ziskem devětašedesáti bodů.

PAVEL PUBAL