Fotbalisté Sousedovic postupují jako vítěz okresního přeboru do I. B třídy (59 bodů). Na druhém místě skončilo se sedmibodovým mankem Poříčí. Třetí Volyně získala 48 bodů.

Jak z pohledu nejlepší trojice okresního přeboru vypadala sezona 2008/2009?

SOUSEDOVICE

Westra se před začátkem sezony posílila na několika postech, oporou byl především navrátilec z divizních Strakonic Milan Glazunov. Ten se stal se čtrnácti brankami nejlepším střelcem mužstva, jeho bratr Tomáš se trefil dvanáctkrát.

„Po sestupu nikdo z mužstva neodešel, naopak jsme jej ještě posílili o další hráče,“ doplnil předseda klubu Stanislav Rataj.

Hned v premiérovém kole však přišlo zaváhání, největší favorit soutěže jen remizoval na domácí půdě s Chelčicemi 1:1. Poté se ale sousedovický mančaft rozjel na plné obrátky a v dalších pěti kolech nasázel soupeřům úctyhodných jedenadvacet gólů.

Stabilní formu si drželi Sousedovičtí až do konce sezony, boj o postup jim nezkomplikovala ani černá série na přelomu dubna a května. Fotbalisté Sousedovic prohráli třikrát za sebou, jedním z utkání bylo finále Českého poháru. V něm podlehly Sousedovice Poříčí 1:3 a „double“ si tak v letošní sezoně nepřipsaly.

O triumfu v přeboru rozhodla především vyrovnanost všech řad. Druhé Poříčí mělo nejlepší ofenzivu, třetí Slavoj nejlepší defenzivu. Přesto postupuje Westra, ta měla opory jak v defenzivě (Josef Tisot), tak v ofenzivě (Tomáš a Milan Glazunovovi). „Z pohledu předsedy klubu bych vyzdvihl právě Josefa Tisota za zodpovědný přístup ke hře a bojovnost,“ vysvětlil.

POŘÍČÍ

Svěřenci trenéra Václava Palivce vstupovali do sezony s cílem postoupit do I. B třídy. Nakonec cíl splněn nebyl, Poříčí skončilo druhé. „O prvním místě Westry rozhodly naše ztráty s Blatnou B a Bavorovem. Sousedovicím blahopřeji,“ zhodnotil trenér Václav Palivec.

Nejlepším střelcem mužstva i celé soutěže se stal Jiří Zábranský. Ve čtyřiadvaceti zápasech vsítil dvacet branek. Na čele tabulky střelců se umístil i sedmnáctigólový Jan Maršala.

Vstup do sezony se Poříčí vydařil, v prvním kole rozstřílelo Střelské Hoštice 7:1. Následující týden pak porazilo Poříčí rezervu Oseku v poměru 4:0.
Mančaft podával vyrovnané výkony celou sezonu, v soutěžním zápase podlehl pouze Sousedovicím, Bavorovu a dvakrát béčku Blatné. Žádný dlouhodobý výpadek si Poříčí nepřipsalo a v jarní části bylo nejlepším celkem.

Tým se mohl opřít o ofenzivní sílu, což dokazuje tabulka střelců. Útočná trojice Zábranský, Maršala a Sedláček vstřelila dohromady jedenapadesát branek. Ti těžili především z přihrávek nejlepšího špílmachra soutěže – Miloše Dohaniče.

Celkem se radovali hráči Poříčí pětasedmdesátkrát, v tabulce vstřelených gólů porazilo o tři branky Sousedovice. Volyně dala pouze třiačtyřicet branek a umístila se v této činnosti sedmá.

VOLYNĚ

Slavoj vstupoval do sezony bez nových tváří, až v zimní přestávce se vrátil z Malenic zkušený stoper Jariabka. Jeho příchod byl velmi podařený, celou odvetnou část odehrál bezchybně. Otázkou je jeho pokračování v dalších sezonách.

Problémem Slavoje byla produktivita, ze špice přeboru měl jednoznačně nejhorší ofenzivu. Tu se snažil zachránit především nejlepší hráč Volyně Antonín Mack, nejvícekrát se ale prosadil desetigólový Tomáš Kabrna. Mack se radoval šestkrát.

Úvod sezony se Volyňským povedl, v prvním kole porazili Pracejovice a o týden později remizovali v neoblíbeném derby s Malenicemi. Poté následovala série tří výher, Volyně se tak hned od začátku držela na špici.

Svěřenci trenéra Jiřího Němečka st. doplatili na los, neboť na začátku soutěže hráli s lehčími soupeři, naopak v rozhodujících chvílích čekali Slavoj velmi těžcí protivníci. V závěru sezony tak Volyně sbírala body spíše výjimečně, než-li pravidelně. Ve čtyrech vzájemných zápasech se Sousedovicemi a Poříčím navíc Slavoj nevstřelil jediný gól a všechna utkání prohrál.

Volyně měla nejlepší obranu v celé soutěži, i přes sedmigólový výprask od Bavorova inkasovala pouze jedenadvacet branek. Zásluhu na tom mají především gólmani Hrdina s Mrázem a stoper Jariabka. Okolo nich se rozehráli k dobrým výkonům také krajní beci Myslivec s Liškou a předstoper Tříska.
Volyně převyšovala většinu týmů také fyzickou kondicí, naopak však ztrácela ve fotbalovém projevu. To bylo znát především po odchodu Stanislava Lukeše.

Tabulka střelců

Pořadí nejlepších střelců okresního přeboru 2008/2009:

20 gólů – Jiří Zábranský (Poříčí), 19 – Martin Šácha (Chelčice), 18 – Michal Carda (Bavorov), Jan Maršala (Poříčí), 16 – František Tlapa (Pražák), 15 – Stanislav Šíp (Dražejov), 14 – Milan Glazunov (Sousedovice), Miloš Sedláček (Poříčí), 13 – Jakub Nový (Blatná B), 12 – Miloš Dohanič (Poříčí), Tomáš Glazunov (Sousedovice), 10 – Jaroslav Jakš (Chelčice), Tomáš Kabrna (Volyně).

PAVEL PUBAL