Dva ze tří zástupců strakonického okresu ve fotbalové I. A třídě už začali přípravu na jarní část.

BLATNÁ

Blatenští jsou ve své druhé sezoně po návratu z I. B třídy nejlepším z okresních týmů v soutěži, patří jim třetí místo. Přípravu zahájí 5. února. Proč tak dlouho? „Myslím, že sedm až osm týdnů stačí a alespoň se budou kluci těšit. Trénovat budeme ve fitku, na hřišti třikrát týdně. O víkendech přijdou zápasy," přiblížil trenér Michal Čadek.

Začít by měli všichni hráči, kteří byli k dispozici na podzim. Až na ty, co byli na hostování z Písku. „Stojíme o ně i na jaro, tak uvidíme," poznamenal kouč. Trénovat by měl začít Štěpán Říha, který na podzim podstoupil operaci kolena a Michal Petrášek konec nestihl kvůli pracovním povinnostem. „Štěpán Brynda zřejmě bude mlsat fotbalový chlebíček ve vyšší soutěži."

Jak bude příprava vypadat? „Čekají nás duely, při kterých se budeme bránit, což jsme v soutěži moc nepoznali. Takže to bude hlavně o morálce. Potom budou utkání, kdy budeme tvořit hru a bránit se brejkům. A s takovými jsme se nedokázali, hlavně doma, vypořádat," zdůraznil trenér.

Mužstvo má v plánu sehrát šest zápasů, a to s Pískem U19, Klatovy, Osekem, Katovicemi, Chanovicemi a Volyní.

VODŇANY

O tři body za Blatnou skončily na čtvrté příčce po podzimu Vodňany. Což je vzhledem k vyhlášenému cíli, kterým je postup, zklamání. „Ale budeme chtít tedy bojovat alespoň o druhé místo," prohlásil trenér Václav Hrachovec.

Přípravu oficiálně mužstvo zahájilo v pátek 22. ledna, ale už předtím hráči dobrovolně chodili do tělocvičny na fotbálek. „Poučil jsem se z loňska, kdy jsme s klukama kvůli jejich zájmu trénovali nonstop. Tentokrát jsem dal větší pauzu, abychom si víc odpočinuli. Kluci byli na začátku jara unavení. Teď to bude kratší, zato intenzivnější. I zápasů máme méně, kluci by tak měli být víc nabuzení," upřesnil lodivod.

Hráče nečeká příprava jako v minulosti, třeba dlouhé výběhy. „Budeme dělat věci i na hřišti. Cílem je tým připravit fyzicky, vyladit formu a v zápasech najít optimální sestavu," konstatoval Hrachovec.

Kádr je víceméně ustálený, odejít by neměl nikdo. Možná jen ofenzivní hráč Martin Novák půjde do Čestic na hostování. „Do přípravy zapojíme některé dorostence a určitě je budeme zkoušet už i v jarních utkáních. A velkým příslibem je mladík David Bečvář, který se vrátil z Písku," dodal kouč.

V sobotu hrají Vodňanští první utkání proti béčku Písku, dále je čekají Čimelice, Hluboká, Sedlice, Volyně, Poříčí, Prachatice a Kaplice.

OSEK B

Nováček I. A za sebou nemá nejlepší podzim. Je poslední s deseti body při skóre 10:28. Dal nejméně gólů v soutěži. Navíc u něj docházelo ke změnám na postu trenéra.

Původně u něj začal Jaroslav Voříšek, ten ale přešel k áčku. V zimní pauze převzal tým jeho bratr Marcel Voříšek, který dělal asistenta ve Svéradicích. „Dali jsme mu nabídku, aby u nás dělal hlavního trenéra a přijal ji," zmínil sportovní manažer Oseku Václav Mrkvička. Deník se pokoušel kontaktovat i Marcela Voříška, ten ale v pátek telefon nebral.

Osecké áčko a béčko trénují společně od 8. ledna a bude tomu tak až do poloviny února. Společné bude i soustředění.

„Dobře víme, že se béčko také vinou trenérských změn přibrzdilo. Poznali jsme, že I. A je o něčem jiném než I. B třída. A-tým kvůli odchodům doplnili kluci z béčka, tím ho oslabili. Půlka soutěže byla dobrá, konec se nám nepovedl, pytlíkovali jsme to, bylo to ze všech stran špatné," řekl Mrkvička. „Chceme se poučit, proto jsme angažovali nového trenéra, který fungování dá řád. Prvořadý cíl je záchrana," doplnil sportovní manažer.

Osek chce posílit áčko tak, aby i jeho hráči mohli pomoci rezervě. B-tým má domluvená utkání s dorostem Strakonic a se Sousedovicemi.