Jednatel Petr Janoch.Velké plány se sportem čekají v blízké době Střelské Hoštice. „Jde o výstavbu dvou hřišť s umělým povrchem," říká jednatel TJ Sokol Petr Janoch.

Kolik členů slučuje v současné době vaše jednota?

Členská základna tělovýchovné jednoty čítá v letošním roce 70 dospělých a 50 dětí. Organizace sdružuje oddíl kopané a oddíl gymnastiky.

Doménou jednoty je jednoznačně kopaná. Kolik máte družstev?

Pro fotbalový ročník 2014/2015 jsou do soutěží přihlášena mužstva mladší a starší přípravky ve spolupráci s FC Westra Sousedovice, žáků, dorostu spolu s SK Otava Katovice a mužů. S výjimkou družstva dorostu, které hraje krajskou I. A třídu, startují ostatní kategorie v soutěžích strakonického okresu.

Kde svoje zápasy hrajete?

Zázemí pro sportovce vytváří travnaté hřiště se závlahami, kabiny pro čtyři mužstva, dvě umývárny a WC. Dále je k dispozici sklad pro sportovní náčiní, sklad nářadí a nástrojů pro údržbu hřiště a prostor pro občerstvení návštěvníků. Část travnaté plochy je nasvětlena. V uplynulých třech letech proběhla částečná modernizace sociálního zázemí, kdy byla budova kabin opatřena novými okny, střešní krytinou, zateplením podhledu a elektrickým vytápěním. Proběhla také rekonstrukce trávníku v podobě jeho provzdušnění, zapískování, prosetí a přihnojení.

Plánujete nějaké novinky?

Před zahájením je výstavba dvou hřišť s umělým povrchem, z čehož jedno bude víceúčelové (tenis, volejbal, nohejbal, basketbal, florbal…) a druhé určené pro malý fotbal. Obě hřiště doplňuje parkoviště pro osobní vozidla. Investorem této stavby, která přímo sousedí se sportovním areálem, je obec Střelské Hoštice. V plánu máme také přestavbu současné tribuny, kde bychom chtěli zřídit nové zázemí pro žákovská družstva a diváky. 

Vzpomínají na TJ Sokol

Vzdušnou čarou bydlí od sebe jen několik desítek metrů, věkem je pak dělí pouhé čtyři roky. Ale oba spojili své životy společnou věcí a srdeční záležitostí – fotbalem a prací v TJ Sokol Střelské Hoštice.

Karel Rejšek.Karlu Rejškovi je 72 let. „Obnova jednoty a fotbalu v Hošticích byla někdy v roce 1958. Já začal hrát fotbal někdy v té době, to jsem měl před vojnou," vzpomíná člověk, který o mnoho let později sám v čele fotbalu v obci stanul.

Ale zpět do 60. let. Aktivně hrál Karel Rejšek po vojně fotbal ještě asi dva roky. „Pak jsem začal stavět a byl konec. Neměl jsem čas na trénink, nemohl jsem tedy ani hrát. Vrátil jsem se na začátku 70. let, ale už jako funkcionář. Chvilku, tak dva roky, jsem trénoval muže a potom jsem začal pracovat jako předseda fotbalového oddílu," dodává Karel Rejšek.

Uběhlo 25 let a v roce 1996 skončil v TJ Sokol úplně. „Tak trochu malichernost. Výbor tenkrát pustil fotbalistu Peterku do divize v Horažďovicích. Já na schůzi nebyl, ale výbor ho pustil bez mého souhlasu. To mne naštvalo a skončil jsem, i když ve výboru byli skvělí lidé," vysvětluje.

Po letech už je pochopitelně vše zapomenuto a smazáno. Karel Rejšek je stále velkým fandou střelskohoštické kopané. „Líbí se mi kluci ve vedení – předseda Václav Paroubek a jednatel Petr Janoch. Je vidět, že se snaží, což je moc dobře," říká. Ví, o čem mluví. „Dělat takovouto činnost na malé obci je o času, práci navíc a nadšení. Už za nás byly problémy se sháněním peněz, což teprve teď. Proto bych strašně rád vzpomenul na řadu lidí, kteří pro sport u nás udělali hrozně moc – oba Václavové Palivcové, Josef Pašava a spousta dalších. Bez těch poctivých lidí si tuhle práci vůbec neumím představit ," dodává Karel Rejšek.

Květoslav Mašek. Květoslav Mašek (68) vstoupil do TJ Sokol Střelské Hoštice v roce 1965. To mu bylo asi 18 let. Ještě loni byl členem jejího výboru. Za téměř 50 let má zážitků na rozdávání. „Hlavně kolem fotbalu. Po vojně jsem se v Hošticích věnoval fotbalu jako hráč do roku 1982, poté nastoupil i jako trenér. „Žáky jsem trénoval už jako hráč. Stává se mi, že mně zdraví na fotbale dospělí chlapi a já nevím, kdo to je. Až když se představí, vzpomenu si, že jsem je kdysi trénoval," vzpomíná.

Fotbal ale patří k jeho vášni stále. Velkou radost zažil v okamžiku, kdy místní dorostenci „vykopali" krajskou I. A třídu.
Oba – Karel Rejšek i Květoslav Mašek – si sobotní oslavy 90 let TJ Sokol Střelské Hoštice rozhodně nenechají ujít.

Program oslav:
8 hodin – přátelská utkání mládežnických družstev (přípravka, žáci, dorost);
12.45 hodin – zahájení oslav;
13.15 hodin – utkání bývalých hráčů;
16 hodin – exhibiční utkání družstva mužů s jedenáctkou Honzy Bergera. Kromě výše jmenovaného budou tým tvořit bývalí fotbalisté Jan Fiala, Vladimír Hruška, Lumír Mistr, herci Jaroslav Sypal (poručík Hrubec z filmu Byl jednou jeden polda) a Jakub Kohák. Půvab hostujícímu mužstvu dodají ligové fotbalistky pražské Slávie.
19 hodin – večerní program oslav. Vystoupí Extrakt original / Root, dvojník Petra Nováka – Pepa Faltynek, Ramones Revival, Rockotéka DJ Františka Mareše, večer zakončí půlnoční laserová show.
Průběh oslav moderuje František Mareš.