Fotbalisté Oseku si na podzim prošli v krajském přeboru hlubokou krizí! Ale zvládli ji, zvedli se a nakonec se v závěru první poloviny soutěže dostali do formy a sbírali body. Především díky tomu se jim bude přezimovávat lépe, než to vypadalo. A to na dvanáctém místě se 17 body. Trenér Jaroslav Voříšek však zdůrazňuje, že hodně bodů bude muset tým přidat ještě v odvetné části.

Jak moc se rozcházejí vaše předsezonní ambice s podzimní realitou? Hráli jste ve spodku tabulky a nakonec skončili na dvanáctém místě se 17 body.
V létě jsme přišli o čtyři hráče, ale jiní přišli. Prohlásil jsem, že určitě nejsme slabší. Ale ty velké absence v průběhu podzimu vedly k tomu, že dvanáctá příčka je odpovídající umístění k našim výkonům, naší kvalitě. Před sezonou jsem si však určitě představoval, že skončíme výše.

Jaké tedy bude přezimování?
Bude se nám dýchat lépe, než ještě před pěti týdny. Ale všichni víme, že je před námi spousta práce. Je potřeba získat hodně bodů, abychom skončili v klidu.

Zpětně hodnoceno – pocítili jste tedy tolik letní odchody čtveřice hráčů, z nichž tři hráli pravidelně v základu?
Byly to citelné odchody kvůli tomu, že se na začátku sezony zranili Jirka a Petr Balouškové. A od té chvíle jsme byli prakticky bez pěti hráčů základní sestavy. Když se k tomu přidají pracovní či soukromé absence dalších hráčů, je to pak samozřejmě výrazné oslabení.

Jak jste zmínil, kromě úvodu soutěže chyběli celý podzim kvůli zranění ofenzivní hráč Petr Baloušek, od kterého jste si hodně slibovali, vzadu zase Jiří Baloušek. Byly tyto absence nejvíce citelné?
Bylo to hodně znát. Prakticky celou přípravu jsme odehráli s útokem Jakub Říský – Petr Baloušek, kdy v každém utkání dával jeden, nebo druhý góly. Přišli jsme tak o jednoho útočníka, navíc i Kuba Říský byl kvůli zranění chvíli mimo hru. Útočná fáze hodně pokulhávala. Jirka Baloušek byl nejzkušenější hráč naší obrany, to muselo být znát.

Právě ani Jakub Říský, který přišel jako kanonýr, se tolik neprosazoval. I když to asi bylo spíše dáno celkovou hrou týmu, že se nedostal do tolika šancí…
Určitě. Jednak mu chyběl spoluhráč Petr Baloušek, druhou věcí bylo zmíněné zranění ve třetím utkání, kdy byl pak mimo hru nebo hrál s určitým handicapem. V posledních pěti zápasech bylo znát, že mohl nastoupit a začal dávat góly. Doufám, že se dostal do dlouhodobější pohody a bude v ní na jaře pokračovat.

Proč jste se celkově tak málo prosazovali a měli i špatnou defenzivu?
Nikdy jsem nezažil tolik změn a míchání se sestavou. Prakticky v každém utkání, hlavně v první části podzimu, jsme měli velké problémy a muselo se to projevit. Někdy hráli tři hráči béčka, někdy i dorostenci. To je velký rozdíl od mých představ, které jsem měl na začátku sezony, kdyby byli všichni v pořádku a zdraví.

Začátek jste přitom neměli špatný, po třech kolech čtyři body. Ale pak přišlo temné období. V sedmi následujících zápasech jste jen jednou vyhráli 1:0 a jinak šestkrát prohráli při skóre 0:21 – z toho byly tři debakly 0:5. Proč se mužstvo dostalo do takové krize a deky?
Nebyli jsme schopni dát gól, hráli jsme s kvalitními soupeři, prostě se nedařilo. Když chybí kvalita i potřebné štěstí proti dobrým mančaftům, přijdou takové výsledky. Navíc se přidaly individuální chyby i u hráčů, u kterých na to nejsme zvyklí.

Co se vám během tohoto období honilo hlavou?
Co se může trenérovi honit hlavou? Že je třeba s tím něco udělat. Věřit, že hráči doléčí zranění, že se vrátí absentující hráči, přijde zase pohoda… A že je nutné něco zkusit změnit v tréninku, zvýšit chuť do fotbalu, probudit touhu po vítězství.

Jak jste se z této situace dokázali dostat, že vám tak skvěle vyšel závěr podzimu a získali jste deset bodů?
Sedli jsme si a trošku si o tom promluvili. Snažil jsem se klukům vysvětlit, že teď už se hraje o záchranu, že pro ni každý musíme udělat něco navíc. Při tréninku jsme se snažili dostat do pohody, zahrát si víc fotbálek. A odstranit některé fatální chyby, především v obranné činnosti, které se stávaly. A hlavně doufat už ve zmíněný návrat hráčů.

Plánujete přes zimu kádr doplnit? Přece jen, i vzhledem k tomu, že máte béčko, je dost úzký. Kde byste si představoval hlavně posílit?
Posílit… To chce každý trenér. Když budou všichni k dispozici a zdraví, máme celkově dostačující počet hráčů. Ale je jasné, že když se zápasy kříží, problém nastává. Vedení se skládá i z aktivních hráčů, takže situaci dobře zná. O posílení se bavíme, ale víme, jaké jsou naše možnosti. Probíráme to. Co se týče dlouhodobých marodů, u Petra Balouška by koleno mělo být v pořádku, měl by být do přípravy připravený. Jirka Baloušek je po operaci kolena a postupně a pomalu by se měl také zapojovat.

Na čem budete pracovat v zimní pauze?
Pokud mužstvo někdo přehrává, musíte být připravený dobře kondičně, abyste soupeři alespoň stačil. Máme halu, to je výhoda, být v suchu. Určitě budu chtít udělat kondiční část zábavnější v hale s balonem. Hráči budou chodit jistě sami na fotbálek, ale oficiálně začínat budeme od poloviny ledna.