V předchozích dvou ročnících krajského přeboru si fotbalisté Sedlice dokázali nahrát na podzim dostatečný počet bodů, aby mohli být na jaře relativně v klidu a souboj o záchranu se odehrával bez jejich přímé účasti. V sezoně 2014/2015 je tomu jinak. Tým, který v letní přestávce převzal zkušený trenér Jiří Slabý, uhrál v první polovině 13 bodů a je poslední. Jaro bude pro Sedlické hodně náročné. Zvlášť při vědomí, že v minulých ročnících se jim v něm nikdy moc nedařilo. Kouč přiznává, že tlak bude!

Projeví se nějak podle vás, že do přípravy jdete jako poslední tým krajského přeboru?
Možná ano, možná ne. Teď se uvidí, jak na tom je každý po psychické stránce. Tlak určitě bude.

Může to mít třeba i efekt větší motivace? Dokázat, že Sedlice do soutěže patří?
Bylo by špatně, kdyby se někdo měl víc motivovat, až když je na dně. Sedlice hraje v krajském přeboru třetím rokem, to o určité kvalitě vypovídá. Nebo ne?

Jak jste si zhodnotili nepovedený podzim a co jste si k němu
 s mužstvem řekli?
Hodnocení proběhlo uvnitř a uvnitř také zůstane. Moc kladných věcí ale skutečně nebylo.

I když minulost nezměníte, kolik zbytečně ztracených bodů jste napočítal? Kde jste teoreticky mohli být?
V rozhovoru po soutěži jsem již řekl, že nám chybí deset bodů, což by znamenalo střed tabulky.

Jste zklamaný ze špatného podzimu, nebo byly objektivní příčiny, které ho mírní?
Samozřejmě jsem zklamaný. Ale věřím, že ten, kdo nastoupil, odevzdal maximum. Na to už kluky nějakou dobu znám a vím také, že ne všechno a vždy se podaří. Ke zlepšení však musí dojít, jinak jdeme…

Jak bude vypadat zimní příprava, jaký máte plán?
Začínáme v sobotu 10. ledna v Sedlici výběhem, včetně vážení a měření pupků. Trénovat budeme třikrát týdně – dvakrát v hale. O sobotách budeme hrát na zimním turnaji ve Strakonicích, zapojí se ti, co budou mít chuť, čas 
a budou zdraví. A snad se zapojí i posily. Soustředění máme naplánované od 21. do 24. ledna v Nových Hutích – trochu běžky, trochu síla a snad i dobrá nálada.

Zimní příprava je hlavně o nabírání fyzičky. Trápilo vás toto 
v průběhu podzimu, že by vám 
v utkáních docházely síly a třeba i kvůli tomu jste prohrávali?
Nemyslím, že by nám na konci zápasů nebo konci sezony síly docházely. Neinkasovali jsme na konci zápasů, pouze jednou v Hluboké z penalty v 89. minutě. Ale mohli jsme hned vyrovnat, to se však nestalo.

Kolik přípravných zápasů chcete odehrát a s jakými soupeři?
Máme v plánu šest až sedm přípravných utkání. První odehrajeme v Písku s týmem U19, a to v sobotu 17. ledna.

Na co se budete chtít zaměřit
po herní stránce, kde jste viděl
 v první polovině soutěže největší nedostatky?
Nedostatek byl jednoznačně v proměňování příležitostí, což v zimě moc odstraňovat v našich podmínkách nejde. Poté vyvarování se individuálních chyb – na tom se dá pracovat pořád.

Jste druhý nejhůře skórující tým v soutěži. Je to tím, že chybí klasický kanonýr a jen neproměňujete šance, nebo je problém hlubší? I když Sedlice nikdy mnoho gólů nedávala, ovšem také méně inkasovala…
Kanonýra jsme na podzim měli, ale Jakub Říský stále laboroval se zraněním a jeho bratr David byl do zápasů postaven, až když si splnil povinnosti v domovském klubu v Bělčicích. Dal šest gólů, ale v mnoha zápasech nám chyběl. Spolupráce 
s Bělčicemi byla v rámci možností dobrá, ale také měly problémy s hráči. Stabilní exekutor standardek Martin Běloušek z rodinných důvodů nehrál všechna utkání, to bylo také hodně znát. Při zraněních se dost měnila obrana – ani to na jistotě nepřidá.

Dojde ke změnám v kádru? Kde byste hlavně uvítal posílení?
Chtít posily je jedna věc, ale získat je, věc druhá. Hodně oslovených kluků i z nižších soutěží nemá zájem měnit klub z různých důvodů. Proto budeme pracovat s těmi, co chtějí. Zatím je předčasné někoho jmenovat.

Není úzký kádr hlavní příčinou špatného podzimu? Ten totiž měla v krajském přeboru Sedlice vždy lepší, uhrála potřebný počet bodů a na jaře se bez větších problémů zachránila, i když ho měla pokaždé výrazně horší.
Úzký kádr přeci nečítá osmnáct lidí, jako bylo nás, to je dostatečný počet. V Sedlici nikdy víc nebylo. Ale nesmí 
k pracovním absencím přijít marodka, jakou Sedlice předtím neměla. Byl bych rád, kdyby v této sezoně alespoň jaro bylo dobré a do statistik s lepším podzimem se už víc nevracet.

Fakta

Sedlice na podzim z 16 zápasů (včetně jarní předehrávky) získala 13 bodů a je v tabulce poslední při skóre 15:30.

Všechny body uhrál tým doma, kde měl bilanci tři vítězství, čtyři remízy a jednu porážku při skóre 12:9. Venku jako jediný v soutěži ani jednou nebodoval, prohrál všech osm zápasů při hrozivém skóre 3:21.