Vybojovali si vyšší soutěž a hned v prvním kole spolu změří síly v derby.

Nováčci fotbalového krajského přeboru Osek a Sedlice se v sobotu utkají v Oseku od 17 hodin. Většího taháku o víkendu v okrese není.

Fanoušci jistě mají ještě v živé paměti poslední vzájemný zápas v I. A třídě. Hrál se v sobotu 26. května a Osečtí v něm mohli definitivně potvrdit prvenství v soutěži – jenže takticky dobře hrající Sedlice jim oslavy překazila výhrou 3:2.

V nejvyšší krajské soutěži bude mít sousedské derby ještě větší punc a zvuk.

Klíčovými hráči, režiséry, „mozky" hry nebo špílmachry jsou ve svých týmech zkušení borci. V Oseku Tomáš Kostka, v Sedlici Martin Běloušek.

Jak vidí nadcházející souboj a co k němu řekli?

Tomáš Kostka

„Bavíme se o derby, panuje zdravá nervozita a všichni se těší. Ještě máme v živé paměti minulý vzájemný zápas, vždyť se hrál před dvěma měsíci. Po zásluze jsme v Sedlici prohráli 2:3, domácí byli bojovnější, chtěli víc vyhrát. My budeme teď dělat všechno pro to, aby tomu tak nebylo.

Očekávám spíše boj, známe se vzájemně, víme o svých silných a slabých stránkách. Zápas bude spíše taktická bitva, moc gólů podle mě nepadne. Bude to asi spíše boj než fotbal. Z týmu Sedlice bych upozornil na zkušeného gólmana Charváta, který míč jen tak za svoje záda nepustí a dále mají ve svém středu zkušeného Martina Bělouška, který výborně zahrává standardní situace. Je to bojovný mančaft vesnického ražení.

Do našeho mužstva přišli ze strakonického dorostu mladí kluci a zkušený Jiří Baloušek – kádr se tedy vhodně doplnil. Ale naše síla se opravdu ukáže až v průběhu soutěže. Myslím, že máme na klidný střed tabulky. Pro Sedlické je určitě velké oslabení zranění útočníka Milana Našince. Čekat také musejí, až se jim uzdraví Václav Zedník, což je zkušený hráč. Písecký Karel Trantina má už také zkušenosti.

Sedlickým bych vzkázal, že to u nás nebudou mít jednoduché, stejně jako jsme to neměli my u nich. A že respektujeme jejich sílu a budeme rádi za každý bod. Myslím, že pro diváky je už jen samotné derby tou nejlepší pozvánkou. A toto je navíc historicky první v krajském přeboru. Zvu je tedy do Oseku a mohu jim slíbit, že uvidí kvalitní fotbal."

Martin Běloušek

„K zápasu pojedeme s vědomím, že pod tlakem budou především domácí. Pro nás by byl jakýkoliv bodový zisk z venku úspěchem. Jak se říká, derby sice nemívají favorita, ale podle mého názoru jsou jím přece jen domácí. V létě v jejich kádru nedošlo k tolika změnám jako v našem, v tom budou mít určitě výhodu. My si po příchodu několika nových hráčů, mezi které počítám i návrat Zdeňka Svobody po zranění, na sebe teprve zvykáme.

Osek se na postup do kraje připravoval delší dobu, naopak my musíme zvládnout všechno ´v běhu´. S postupem jsme do posledních kol minulého ročníku nepočítali a ani se na něj nepřipravovali. O to je to teď pro nás v tomto směru horší. V derby očekávám, podobně jako v posledním zápase u nás, tvrdý souboj o každý míč, což bude ještě umocněno menšími rozměry hřiště.

Očekávám, že přijde poměrně hodně lidí, protože větší derby na Strakonicku asi k vidění nebude – Vodňany už jsou přeci jen od nás obou trochu dál. Utkání bude určitě svázáno taktikou, nečekám žádný hurá fotbal. Ale třeba se mýlím… Každopádně pro obě mužstva to spíš bude taková ´generálka´ na krajský přebor, bohužel o body, protože se obě dobře znají a v minulých sezonách se potkala několikrát. Nemyslím ani, že by některé z mužstev trpělo nováčkovskou nervozitou. Jak říkám, narazí na sebe dva týmy, které se dobře znají, jen o soutěž výš.

Za naše mužstvo doufám, že se nám podaří co nejrychleji zapracovat nové hráče, že dokážeme co nejrychleji najít herní tvář, abychom mohli být v bojích o záchranu soupeřům důstojným sokem.
Osek bude mít přece jen asi jiné ambice než my. Sezona nestojí a nepadá prvním kolem zápasem v Oseku. Domácím přeji, ať se jim v soutěži daří, ale až od druhého kola…"

MILOŠ VRÁTNÝ, JAN ŠKRLE