Vstup do nového ročníku krajského přeboru katovickým fotbalistům vůbec nevyšel. Po třech zápasech mají na kontě jediný bod. Před rokem, kdy byli v soutěži nováčkem, vytěžili ze tří utkání sedm bodů. Žádným černým myšlenkám však nikdo nepropadá, což potvrdil brankář a nový kapitán týmu Tomáš Švehla. Podle něj je potřeba jen čas, aby si po letních změnách v mužstvu vše zase sedlo.

Katovice zatím zůstávají za očekáváním. Proč není bodů více, když v přípravě jste vyhráli všechny čtyři zápasy a porazili jste dokonce i divizní Roudné?
Zaprvé – příprava a mistrovské zápasy, to je úplně něco jiného. A zadruhé – přišli čtyři noví hráči, což je znát na herním projevu, musejí se zapracovat do sestavy. Jsou to ale šikovní kluci, zvládnou to. Navíc jsme měli na začátek těžký los – Olešník a Jindřichův Hradec jsou soupeři, kteří umějí hrát fotbal. Výsledek 3:3 doma s Olešníkem se nám nepovedl, měli jsme utkání dotáhnout k výhře. Ale postupuje to správným směrem; jde o to, aby si sestava sedla a podávali jsme zase výkony jako v minulé sezoně.

Jak se momentální situace projevuje v kabině?
Absolutně nic se neděje, vše běží normálně. Stále jsou srandičky, žádný tlak si nepřipouštíme. Že se nám nepovedl začátek neznamená, že se na sebe budeme dívat skrz prsty. Naopak, chceme zlepšovat a pracovat na věcech, které nám nešly.

I trenér Roman Malý po minulé prohře v Jindřichově Hradci mluvil o tom, že je znát, že v sestavě jsou čtyři noví hráči a chvíli tedy bude trvat, než si vše sedne. Je to opravdu tak citelný zásah?
Když to porovnám s minulou sezonou, máme dva nové útočníky Vláďu Uhra a Michala Požárka, na pravé straně Romana Kočího a ve středu pole Honzu Schánělce. Pro nás jsou to čtyři klíčové posty. Takový zásah do sestavy je znát, kluci si na sebe potřebují zvyknout. Jsou v novém prostředí, musí se oťukat, chce to čas. Sedne si to a bude to dobré.

Herně jsou to stále ty stejné Katovice?
Trenér po nás chce, abychom hráli fotbal, ne žádné nakopávané míče. Fotbalové pojetí se od Katovic očekává. Žádná změna v tomto nenastala. Změna ale je v tom, že jsme v přípravě i na začátku sezony zkoušeli hru na tři obránce s tím, že budou doplňováni hráči po stranách. Měli jsme smůlu i na zranění, nebylo to ideální. Ale Katovice jsou stále stejné, chceme hrát pořád zajímavý fotbal pro fanoušky, aby na nás chodili s radostí, že uvidí hodně gólů a pěkné akce.

Hodně inkasujete po zbytečných a laciných chybách. Je znát, že po sezoně skončil zkušený stoper Pavel Krejsa?
Nemyslím si, že to je klíčová absence. Dopouštíme se školáckých chyb, i zkušení hráči udělají něco nepředvídatelného – což vede k tomu, že dostaneme gól. Samozřejmě odchod Pavla Krejsy je hodně znát, byl to kapitán a zkušený stoper – byl vysoký a dobrý hlavičkář. Ovšem trenér má dost zkušeností na to, aby věděl, jak tuto absenci nahradit.

Právě po Pavlu Krejsovi jste od nové sezony převzal kapitánskou pásku. Překvapilo vás to, nebo jste už třeba byl jeho zástupce v minulosti?
Kapitán byl Pavel, jako zástupce byl Tomáš Hajdušek a pak jsme byli já a Karel Cibulka. Tomáš se pásky vzdal, není s týmem tolik času. Takže to bylo mezi mnou a Karlem. Z hlasování v kabině jsem vyšel já a Cíba je zástupce. Ale nerozděloval bych to nijak, jsme dobrá parta a kdo má pásku, nehraje roli.

Co se pro vás s novou funkcí změnilo? Dostavil se ten pocit větší zodpovědnosti za mančaft, cítíte ji?
Samozřejmě to má vliv, připouštím si větší zodpovědnost za tým. Ale tu jsem měl vždy. Stojím v brance a za mnou už je jen síť… Velkou zodpovědnost mám s páskou i bez ní.

V sobotu hostíte Želeč. Tlak na získání prvních tří bodů v sezoně bude velký. Pociťujete ho jako tým?
V žádném případě si tlak nepřipouštíme. Jdeme zápas za zápasem, chceme tři body za každou cenu, přizpůsobujeme tomu i tréninky. Je jenom otázkou času, kdy nastartujeme nějakou vítěznou sérii.

Můžete se třeba nadechnout k podobné sérii jako loni na podzim, kdy jste vyhráli desetkrát v řadě? Nebo už si soupeři dávají pozor a podobná šňůra se tedy opakovat nemůže?
Přál bych si samozřejmě takovou sérii. Ale musíme si říci, že letos je soutěž kvalitnější než byla, sestoupily tři týmy z divize. Ostatní už zase vědí, co od nás očekávat. Budou to ostřejší boje a bude těžší udělat nějakou podobnou sérii.

S čím vy osobně budete v této sezoně spokojený? Už jste zmínil, že krajský přebor je kvalitnější. Obhajoba druhého místa tedy bude zatraceně těžká…
Umístění… Hlavně chci, aby fotbal kluky bavil. Stejně tak i lidi, kteří na nás chodí v hojném počtu, patří jim obrovské díky za jejich stabilní podporu – pro ně hrajeme! Obhajoba druhého místa bude hodně těžká, ale nemyslím si, že nereálná. Kluky máme fantastické, máme zkušené hráče. Co nám však zatím chybí, to je trochu víc štěstí, které jsme loni na začátku sezony měli. Myslím ale, že když si to teď sedne a uděláme první tři body, je šance načít nějakou vítěznou sérii.