Vodňanští fotbalisté zahájili v pondělí přípravu na další ročník krajského přeboru. V závěru loňského měli veliké štěstí – zachránili se penaltou dvě minuty před koncem zápasu s Milevskem. Nová sezona, nový kouč. Na lavičce trenéra číslo jedna usedl Libor Žák. Pozvali jsme si ho do redakce na rozhovor.

Libore, s čím do týmu jdete?

Na tom zápase jsem byl. Bylo to bez šťávy, bez zájmu. Penalta byla darem z nebes. Já potřebuji dát tým dohromady a přinutit ho, aby táhnul za jeden provaz. Kvalita v něm je a musí se přenést na hřiště.

Zůstane vodňanský celek tak, jak loni skončil, nebo ho čekají výrazné změny?

V každém případě odešel právě střelec rozhodující penalty Miroslav Baloušek, kterému skončilo hostování. Ale měli jsme teprve první trénink a já všechny hráče ještě neviděl. Co v každém je, ukážou přípravné zápasy. Několik kluků má ještě hostování a uvidíme, jestli jim ho prodloužíme. Jsem ale rád, že pokračují Radek Varyš a Honza Jakš. Stoprocentně máme udělané tři posily – Honza Beneš, který hrál za dorosty Strakonic a Dynama a naposledy byl v Lažišti. Dalším je Lukáš Sýs, který ve Strakonicích hrál divizi. Prošel dorostem Viktorie Plzeň a byl kmenovým hráčem Vimperka. Dalším je strakonický záložník Tomáš Hodánek. Troufám si tvrdit, že nejlepší současný hráč SK. Dále máme ve hře brankáře Davida Tesaře, který je kvůli studiu na hostování v Táboře. Je to obrovský talent a já věřím, že ho dostaneme zpátky do Vodňan. Bohužel se nám ale nepodařilo dotáhnout do konce přestup Ondry Martínka. Má zkušenosti z divize i třetí ligy, ale dal přednost práci v Praze. Což je asi oboustranná škoda. Další jednání máme koncem týdne s Pískem, kde máme příslib dvou hráčů a věřím, že se dohodneme.

Jaký typ hráče celek potřebuje nejvíce?

Po třebujeme především útočníky a v tomhle směru hodně spoléhám na Vaška Pečeného. K němu potřebujeme ještě nejméně jeden hrot. Rád bych z vodňanké zálohy vytáhl do áčka Tomáše Machnyka.

Jak povedete přípravu?

Bude běhavější a důraznější na větší práci s míčem. Určitě se zaměříme na prvky moderní obrany s rychlým přechodem do útoku.

Před léty byly Vodňany divizní, nyní jen tak tak neskončily v I. A třídě. Je šance, že se bude ve Vodňanech opět kopat divize?

Takové cíle jsou otázkou velmi kvalitní a dlouhé přípravy. A my čas nemáme. Mým cílem je mužstvo dostat do horních pater tabulky. Vše se bude odvíjet od toho, jak se kádr podaří sestavit.

Vy sám jste strávil 12 let u mládežnického fotbalu a letos jste muže Lažiště dovedl do kraje. Teď budete trenér krajského týmu a povede své svěřence proti svému bývalému celku. Nebude to pro Lažiště trochu nevýhoda?

Když jsem přišel do Lažiště, nechěli jsme mít být problémy s udržením v I. A. Nakonec jsme s přehledem postoupili. Kraj je o něčem jiném a podle mého bude letošní ročník dost vyrovnaný. Když budeme hrát do první poloviny tabulky, budu spokojený. Záchranářské práce nejsou nic milého a já věřím, že na Lažiště budeme umět zahrát.

Už máte nasmlouvané přípravné zápasy?

V tomto okamžiku jich je pět a víc jich asi nebude. Tuto sobotu začínáme s Osekem zřejmě na hřišti Libějovic, ve středu 18. července s ligovým dorostem Příbrami, v sobotu 21. ve Střelských Hošticích s Katovicemi . Ve středu 25. s Jankovem a 28. nás čeká turnaj v Protivíně (místa a časy zápasů upřesníme – pozn. redakce). V sobotu 4. srpna nás čeká ostrý start doma s Dražicemi, výkop je v 17 hodin.

A na závěr: Máte už jasno v realizačním týmu?

Zatím je vše v jednání. Rozhodnutí padne tak během příštího týdne.