Přípravu na novou sezonu zahájili v úterý fotbalisté Štěkně. V té uplynulé jako nováček I. A třídy ze soutěže sestoupili, takže je nyní čekají opět boje v I. B třídě.

Na úvodním tréninku se sešlo 18 hráčů, sedm bylo omluveno. Hlásili se nové trenérské dvojici Jaroslav Kovanda a Luboš Věneček. „Obě tato jména jsou se Štěkní spjata už dlouho. Pod trenérem Kovandou postoupil oddíl v 80. letech z okresního přeboru až do přeboru krajského. A Luboš Věneček byl v té době nejen nejlepším střelcem týmu, ale celé soutěže,“ připomenul sekretář Otavanu Václav Nový. Dosavadní kouč Václav Chmiel přerušil činnost z pracovních důvodů, asistent Jiří Prokeš odešel do Vacova.

Právě kvůli problémům s personálním obsazením začala příprava týmu později oproti ostatním oddílům.

Mužstvo bude trénovat dva dny v týdnu, v úterý a v pátek. Ve středu a v sobotu ho čekají přípravné zápasy. Ten nejbližší tuto sobotu, kdy Štěkeňští hostí od 18 hodin Osek.

Tým si dost slibuje od dorostenců

Co se týče kádru, ten je nyní širší o pět dorostenců, kteří ve své kategorii skončili. Jedná se o Lhotu, Čížka, Kotrbu, Čermáka a Páníka. Posledně jmenovaný se vrátil z hostování v Katovicích.

„Od nich si slibujeme hodně. Všichni už mají i zkušenosti mezi muži. Věříme především ve střelecké schopnosti Lhoty, který v minulé sezoně nastřílel za dorost čtyřiatřicet mistrovských gólů,“ dodal Nový. „Doufám, že se nám díky jeho umu podaří odstranit naši největší slabinu, a to střílení gólů. Budeme na něj spoléhat.“

V kolonce odchodů jsou zatím dvě jména – Petr Cibulka mladší, který odešel na roční hostování do Přešťovic, a Petr Cibulka starší, který ukončil aktivní činnost. „Ještě se však pokusíme přesvědčit ho, aby pokračoval i v nadcházející sezoně,“ poznamenal sekretář.

U příchodů je zatím jisté hostování gólmana Tomáše Čakrta z Dražejova. „Další jména jsou v jednání,“ zmínil se Nový. Štěkeňští počítají s hostováním Radka Frčky a Otmara Aleše z Cehnic. Dále jednají o prodloužení hostování Miloše Sedláčka ze Sousedovic.

Cílem je postup

A jaké jsou cíle Otavanu do nového ročníku? „Nic jiného než vítězství. Chceme postoupit s A–týmem i B–týmem (ten nyní hraje III. třídu – poznámka redakce). Ale jsme si vědomi omlazení mužstva. Takže i kdybychom s áčkem byli v I. B třídě do třetího místa, byli bychom spokojeni. Letošní sezona bude hlavně stabilizační, chceme zapracovat odchovance,“ vysvětlil sekretář.

Čeká ale, že postup zpět bude ještě těžší než byl boj o záchranu v I. A třídě v minulé sezoně. „Někteří soupeři v I. A totiž byli v porovnání s I. B slabší,“ upřesnil Nový.

K udržení v I. A chybělo jen málo

Při pohledu zpátky a s odstupem času – jaká byla podle sekretáře uplynulá sezona, která bohužel nakonec skončila pro oddíl po roční anabázi sestupem? „Byla hodně vyrovnaná. Vždyť nám chybělo k záchraně tak málo – nedostat gól v 94. minutě v Kamenném Újezdě, kde byl hrdinou skórující gólman. Bylo to o gólech.“ Ano, právě neproměňování šancí se stalo Štěkni osudným. Před sezonou si mužstvo dalo za cíl pohybovat se v klidných vodách. A i když se po podzimu tým pohyboval v sestupovém pásmu, nic nebylo ztraceno. Bodové rozdíly na vyšší příčky byly jen minimální.

Jenže vstup Štěkně do odvet byl hodně matný.

„Rozhodnou úvodní čtyři kola,“ tvrdil těsně před začátkem jara tehdejší kormidelník Václav Chmiel.

Jeho svěřencům se však vůbec nedařilo. Druhý dech chytili až v samém závěru soutěže, kdy z posledních čtyř zápasů uhráli všech dvanáct bodů.
Ale bylo už příliš pozdě.

„Klíčovým okamžikem bylo zranění brankářské jedničky Fiřta hned v prvním utkání v Oseku, který nás navíc deklasoval 0:4,“ konstatoval Václav Nový. Fiřt poté vynechal několik zápasů. „Je to brankář, který nám vychytal postup z I. B třídy.“ A tak vysoká prohra na úvod mužstvu po psychické stránce nepřidala.

Přesto sekretář našel i některá pozitiva. „Byl to nástup nové generace. Polovina dorostenců si zahrála za muže, to je velká zkušenost,“ pochvaloval si Václav Nový.

Už z tohoto důvodu jsou ve Štěkni optimisty…

Mládež

Oddíl Otavan Štěkeň obnovil před novou sezonou tým žáků (v uplynulé sezoně hrál dohromady s Cehnicemi krajskou I. A třídu). Trenérem družstva, které bude hrát okresní přebor, bude Pavel Ešner. Ve Štěkni tak budou všechny kategorie: přípravka, žáci, dorost, B–tým a A–tým mužů.