Částka přitom ještě není finální. „Přesné číslo se dozvíme na začátku týdne, ale myslím, že se již moc lišit nebude. S výsledkem jsme spokojeni, dělali jsme to dost narychlo a neměli nějaká přehnaná očekávání. Překročený milion byl pro nás taková psychologická hranice,“ uvedl tiskový mluvčí klubu Martin Lísal.

Trenér Miloslav Machálek.
Fotbalový restart. Hráči se vrátili ve formě, říká trenér Zbrojovky Machálek

Od osmnáctého března do konce dubna si mohli zájemci koupit vstupenky na virtuální zápas za Lužánkami a znovu se přenést do druhého října 1996. Tehdy Jihomoravané doma remizovali s pražskou Slavii 1:1. Utkání přihlíželo 44 120 diváků, což je dodnes nepřekonaný český rekord. „Zápas jsme zvolili právě s ohledem na návštěvu. Je nejpamátnější. Každý Zbrojovák, který v 90. letech chodil na fotbal, asi v první řadě pamatuje právě na tohle,“ řekl.

RADOST Z POMOCI

Teď rekordní klání pomohlo i po víc než dvaceti letech dobré věci. „Moc za to děkujeme. Uvědomujeme si, že situace není lehká pro nikoho. Každý má svých starostí dost. Fakt, že se tolik lidí rozhodlo pomoci, je zkrátka fajn,“ vyzdvihl Lísal.

Projekt přitom vznikal ve spěchu. „Když se situace začala zhoršovat, přemýšleli jsme, co dělat a napadlo nás tohle. Během dvou tří dnů jsme výzvu dokázali realizovat. I proto jsme rádi, jak to celé dopadlo,“ doplnil.

Virtuální vstupenku si fanoušci mohli koupit během šesti týdnů. „Neměli jsme stanovený žádný deadline. Výzvu jsme rozjeli a chtěli ji ukončit v momentě, kdy se začnou rozvolňovat opatření. Nakonec se začalo trénovat a my si vybrali konec dubna jako takové dobře ohraničené datum,“ podotkl mluvčí.

HC Kometa Brno v bílém (Stanislav Svozil) proti HC Olomouc
Hráči Komety posbírali čtyři ceny. Nováček Svozil si odnesl hned dvě

Na Srbské jsou rádi za ohlas, který jejich nápad sklidil. „Bylo to veskrze pozitivní. Na sociálních sítích jsme zveřejňovali videa, kde mluvily různé osobnosti. Po kontaktu se Slavií jsme zřídili také virtuální sektor hostů, kam přispívali jejich fanoušci. Pokud se nepletu, třeba trenér Jindřich Trpišovský si koupil VIP vstupenku,“ přiblížil.

Kromě zápasu se Slavii se přispěvatelé dostali i k dalším archivním záběrům. Zhlédli třeba demolici Chebu 6:0 z roku 1994 či přenos o tři roky mladšího mezinárodního souboje s Rapidem Vídeň v rámci poháru UEFA.

Ve Zbrojovce s nápadem uspořádat výzvu na pomoc zdravotníkům přišli sami. „Byl to čistě náš nápad, nikde na internetu jsme kvůli inspiraci nebrouzdali. Vím, že to dělají i jiné kluby, ale v České republice jsme rozhodně byli první,“ uzavřel Lísal.

JAROSLAV GALBA