„Od této chvíle mají naše dresy stuhu svatého Jiří a vlajku Ruska,“ oznámil klub z Moskevské oblasti před sobotním ligovým zápasem 13. kola s Fakelem.

Svatojiřská stuha je tradiční ruský vojenský symbol, který se poprvé objevil za carského Ruska na Řádu svatého Jiří. Oranžovou pásku se třemi černými pruhy Rusové považují za jeden z nejvýznamnějších symbolů vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem.

Ruští vojáci na Ukrajině
„Z“ na dresu? Udělal bych to znovu, tvrdí Rus. Prý ho vyprovokovali Ukrajinci

Během války na Ukrajině už v roce 2014 vyjadřovala sympatie s proruskými separatisty a na Ukrajině je od roku 2017 zakázána. Stuha se znovu objevuje i v současném ozbrojeném konfliktu, stejně jako válečné symboly V a Z.

„Fotbalový klub Chimki v solidaritě s ozbrojenými silami Ruské federace a podpoře obránců vlasti půjde do utkání ruské ligy s Fakelem se svatojiřskou stuhou na zápasovém dresu. Považujeme za důležité, aby se ruská trikolóra objevovala častěji v rámci národních šampionátů,“ uvedl fotbalový tým.

Ruští hokejisté v čele s trenérem Olegem Znarokem na Světovém poháru v Torontu.
Váleční zločinci cítí křivdu. Bez nás to není hokej a vy to víte, zní z Ruska

Chimik byl založen teprve před 15 lety spojením dvou místních týmů Rodina a Novator. V předloňské sezoně postoupil zpátky do nejvyšší soutěže po jedenácti letech a nyní figuruje na předposledním místě tabulky. Jeho kádr tvoří převážně Rusové, ale na soupisce je i Francouz nebo Srb, kteří teď budou muset nosit na dresu válečný symbol na podporu Ruska.