V dalším díle pravidelného podcastu Deníku „Evropa pro Čechy” se podíváme na Slovensko a zastavíme se u tamních prezidentských voleb, které jdou po Velikonocích do finále. A vydali jsme se za tím nejpovolanějším, nejznámějším slovenským politologem Grigorijem Mesežnikovem, o kterém i premiér Robert Fico prohlásil, že „je to jediný slovenský politolog, kterého znám“.

Jak dopadlo první kolo prezidentských voleb na Slovensku?

První kolo prezidentských voleb na Slovensku, 23. března 2024. Ivan Korčok
O sto tisíc hlasů víc. Korčok vyhrál první kolo slovenských prezidentských voleb

Zeptali jsme se, zda jde po vítězství v prvním kole Ivan Korčok do finále jako favorit. Kolik a kde musí získat nových hlasů? Kolik z voličů protizápadních kandidátů přijde opět k druhému kolu voleb? Jaký má vliv Viktor Orbán na maďarské voliče na Slovensku?

Chce vůbec Robert Fico, aby se „zrádce“ Peter Pellegrini stal prezidentem? Může být i Pellegrini protiváhou premiéra Fica, podobně jako prezident Kováč byl kdysi protiváhou premiéra Vladimira Mečiara? Jde ve volbách opravdu o prozápadní a demokratické směřování Slovenska?

O tom a o mnohém dalším bude tento díl podcastu Evropa pro Čechy.

Podcast Deníku „Evropa pro Čechy“ o dění nejen v Evropské unii vysíláme už třetím rokem každou středu ve 12:00. Pořadem vás provází evropský editor Deníku Luboš Palata.