„Někdo visí na balkóně,“ hlásili členové pohotovostní motorizované jednotky policie. Právě oni kolem 17. hodiny projížděli místem neštěstí a uviděli, že z bytu ve třetím patře domu šlehají plameny a valí se kouř. Dispečer hasičského záchranného sboru na tísňové lince 150 dlouho nezažil takhle dramatické nabírání hovoru.

Zdroj: Policie ČR

„Sanitky, sežeň mi sanitky,“ volají policisté o pomoc z boční ulice. Video ze zásahu působí velmi emotivně, jako by šlo spíš o natáčení akčního filmu. Jenže tohle byla krutá realita…

Zdravotnická záchranná služba vyslala do Strašnic také velkokapacitní vůz Atego. Celkem čtrnáct lidí prošlo rukama záchranářů, dva z nich skončili ve vážném stavu v nemocnici. Zranění mělo i šest dětí. Už v neděli svědci potvrdili, že někteří obyvatelé se před požárem snažili uniknout přes okno. Seděli na parapetech – stejně jako žena, která se podepsala jako Kamila Ž. a která v hořícím „pekle“ svírala svou dceru v náručí.

„Tu obrovskou bezmoc, kdy sedíte a každá minuta je dlouhá jako hodina, bych nikomu nepřála. Ta bezmoc, kdy opakujete dokola 'lásko moje, miluju tě, vše bude v pořádku' a zároveň přemýšlíte, že s ní budete muset skočit, když pomoc nepřijde včas…,“ líčila v děkovném dopise, který zveřejnil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Muže, jenž pracuje také jako hasičský vyšetřovatel, jen tak něco nerozhodí. Ale úterní vzkaz jej dojal. 

Kamila napsala, že andělé existují, ale že nemají křídla – nosí hasičskou, záchranářskou a policejní uniformu. Přeživší ve vzkazu hasičům ocenila přístup všech zasahujících: „Všechny ty uklidňující hlasy, ta jejich trpělivost a empatie mě pohladily na srdci.“

„Nemůžu slovy vyjádřit můj dík, zachránili jste mi to nejcennější, co mám. A zachránili jste dceři sestřenice, babičku, dědu, tety a strejdy… Zachránili jste nám RODINU,“ zdůraznila na konci poděkování matka, která i přes hrůzný zážitek a chvilkovou beznaděj dál může usínat a těsit se, že díky „andělům“ v uniformách další dny přinesou radost. Radost ze života.