A jakou. U jednoho z tamních ilegálních singletrailů zakopal do země prkénko s masivními hřebíky a zamaskoval je listím. „Na past jsme narazili náhodou při procházce. Za mě je to hodně přes čáru. Beru, že tam někdo ničí přírodu, ale nalíčit na něj takovou brutální past? Co kdyby na ty hřebíky někdo upadl nebo na ně stoupla zvěř?“ řekl Deníku Rovnost muž, který past nedávno objevil a zveřejnil na sociální síti.

Tam se okamžitě rozjela bouřlivá diskuze. Část lidí v ní odsoudila jak anonyma, který past nalíčil, tak neukázněné cyklisty. Další zase poukazovali na to, že se muž pohyboval v místech, kde je i pro pěší vstup zakázán. V blízkosti v minulosti vedla žlutá stezka. Na mapách ale nyní není. „Nalíčené hřebíky jsme našli v místech, kde byla na stromech značená žlutá turistická stezka. Věděli jsme, že se nacházíme v rezervaci a mimo vyznačenou trasu bychom rozhodně nešli,“ bránil se turista.

Kuriózní sezení prožijí lidé cestující z brněnského hlavního nádraží. Posadit se mohou na lavičku s výhledem přímo na protější zeď.
OBRAZEM: Brno, bizárů plno: penis na náměstí a nově lavička s výhledem do zdi

Strážci přírody Moravského krasu o ilegální stezce pro horská kola ve zmíněné lokalitě dobře vědí. Nedaleko Býčí skály není zdaleka jediná, stejně jako v dalších rezervacích. Od nastražené pasti se však důrazně distancovali. „Stráž přírody by nikdy nepřistoupila k takovémuto nebezpečnému a ve své podstatě násilnému řešení problému. Striktně dodržujeme zákony a nikdy bychom úmyslně nikoho neohrozili. V tomto případě vzal někdo podle všeho řešení dlouhodobého problému do vlastních rukou,“ uvedl za strážce přírody Filip Chalupka.

Zastihnout neukázněného cyklistu v rezervaci je podle něj velmi obtížné. Podobný problém mají i lesníci. „Další ilegální singletrail je na Hádecké planince. Tyto aktivity nemůžeme tolerovat, když nepouštíme pěší na bývalé turistické trasy v těchto lokalitách. Jezdci na kolech dělají velké škody. Dochází k rozsáhlým erozím. Pokusíme se s touto komunitou spojit a domluvit se po dobrém. Pokud to nepůjde, budeme muset zvolit jinou cestu. Označování míst se zákazem ježdění nemá smysl. Cedulky by tam dlouho nevydržely,“ řekl nedávno šéf Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Dominik Franc.

Cyklisté nejsou jediným problémem 

Cyklisté však nejsou v chráněných lokalitách Moravského krasu jediný problém. Většinu přestupků se snaží ochránci přírody řešit domluvou. Přesto loni rozdali několik desítek blokových pokut. Nejvíce za nelegální vjezdy aut a rozdělávání ohňů. I tak se jednalo jen zhruba o třetinový počet přestupků než o rok dříve. Třiapadesát. Na výrazném poklesu se podle nich podepsala epidemie koronaviru.

Dvě pokuty padly za pilotování dronů v první ochranné zóně a dvě za vstup na uzavřenou cestu kvůli hnízdění sokolů. Ti už několik let hnízdí přímo na Býčí skále, kde se její okolí uzavírá v polovině března na několik měsíců, a pak na utajovaném místě v Národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy.

Protest před ruským velvyslanectvím v Praze 24. února 2022.
Ukrajinských hrdinů: Ulice ruského velvyslanectví by mohla dostat nové jméno

V Moravském krasu sokoli stěhovaví v roce 2016 zahnízdili bezmála po půl století. Vyvedli tehdy tři mláďata. O rok později měly dva páry celkem pět mláďat a následující rok osm. V roce 2019 pak ze sedmi mladých sokolů přežila jen tři. O rok později opustilo dvě hnízda v krasu pět sokolích mláďat. Loni vylétlo od Býčí skály jedno mládě a z druhého hnízda pak tři.

„Podle statistik asi třetina hnízdění není úspěšná. V prvním roce života pak číhá na mláďata sokola spousta nástrah a nebezpečí. V tomto období je jejich úmrtnost až šedesát procent,“ uvedl René Bedan, který se věnuje pozorování a mapování výskytu těchto dravých ptáků v Moravském krasu.