Policisté z Horního Bavorska jsou vyškolení pro operace v horách a jejich zkušenosti by mohly při hledání v těžkém terénu pomoci. „Členové alpské jednotky jsou cvičeni na různé druhy operací. Měli by prohledávat především skalnatý terén,“ uvedl Josef Weindl, tiskový mluvčího policejního ředitelství Horní Falc. Je totiž možné, že si dívka mohla najít úkryt v nějaké skalní průrvě. „V mrazivém počasí jde samozřejmě o čas. Pokračujeme v pátrání,“ uvedl mluvčí.

Policisté a hasiči pátrají po osmileté Julii, která se ztratila v okolí Čerchova na Domažlicku.
Osmiletou Julii v noci nenašli. Sáhli jsme si na dno, popsali pátrání hasiči

„Jde o velmi obtížný terén, všude kolem je hluboký les,“ doplnila česká policejní mluvčí Dana Ladmanová. I proto při pátrání pomáhají i lesníci a zaměstnanci NP Šumava, kteří jsou obeznámeni s nesjízdným a někdy i skalnatým terénem.

Při výletě měla rodina z Berlína s sebou kromě svých dvou dětí také synovce. Děti se, možná po hádce, od dospělých oddělily. Šestiletého syna a devítiletého synovce pár nakonec našel, osmiletá dcera chyběla.

Hledat pomáhají i psovodi

Úspěšní v hledání nebyli zatím ani speciálně vycvičení psi. Ti dorazili také z Česka i Německa. Přijela třeba Susanne Melichar ze záchranného týmu Bayerwald z Chamu. V terénu byla celou noc na pondělí a po krátkém odpočinku začala s novým hledáním. Psi sice v pondělí odpoledne zachytili částečnou stopu, další pátrání už ale k výsledku nevedlo.

„Jsou dva druhy psů. Jedni prohledávají oblast, jsou schopni do hodiny pročesat až sto tisíc metrů čtverečních obtížného terénu. Hledají kolem sebe lidskou vůni,“ vysvětlila Susanne Melichar. Psi na detekci osob naopak potřebují čichové předměty od pohřešované osoby, třeba pyžamo či kartáč na vlasy. Pak začne pátrat na posledním místě, kde se taková osoba vyskytovala a hledá její stopy.