Neobyčejnou dávku trpělivosti projevují občané bývalého okresního města, pokud jde o podobu centra a Velkého náměstí.

„Není přece možné, aby tady všechno trvalo tak strašně dlouho. Myslíte, že mi dělá radost srovnávat Strakonice s Pískem nebo mnohem menšími Horažďovicemi?“ vyjádřil se včera na Dni s Deníkem Jindřich Lukeš (62) ze Strakonic.

Co ale tímto srovnáním myslí? Například to, že spory se státem kvůli bytové výstavbě na Jezárkách mohou stát město cca 16 milionů korun. Sousední Písek sehnal téměř stejnou částku, kterou investoval do rekonstrukce současné ozdoby a centra kulturního dění v Písku – Sladovny. Co naplat, Strakonice se opravdu ničím podobným pyšnit nemohou. Stejného názoru je i účastník internetové diskuze Kamil Mlčoch: „Nelíbí se mi, jak čím dál víc zaostáváme jako město za ostatními v regionu.“

Starosta Pavel Vondrys je ale jiného názoru: „Něčím se může chlubit Písek, něčím zase my.“ Připomněl rozsáhlou rekonstrukci hradu či rodinné stříbro Strakonic – pivovar. Ale zpět k proměně centra. Proti navrhovaným změnám vcelku nic nemá ani většina lidí oslovených na středečním Dni s Deníkem. Podle nich by však realizace měla přijít co nejdříve. „Jsem si dobře vědom toho, že tento problém trvá už dlouho a je nejvyšší čas ho řešit,“ poznamenal starosta Pavel Vondrys. Žádné konkrétní datum ale nevyslovil.

Podle dalšího občana Strakonic Miloslava Trégla se v odpovědích radnice objevují právě slova jako plánuje se, je zadaná studie, zpracovává se projekt, probíhá výběrové řízení, příliš často. „A vždy se na dotaz občanů najde nějaká odpověď, proč to nejde. Zajímavé by bylo vědět, kolik se již investovalo od roku 1989 do studií a projektů, které dosud nebyly realizovány. Myslím si, že takové stavění vzdušných zámků našemu městu nepomůže,“ napsal v internetové diskuzi Miloslav Trégl. Na jeho slova reagoval Jakub Ouředník: „Naprosto se s tímto názorem ztotožňuji. Ve Strakonickém zpravodaji je to samá studie, zpracování projektů, a ono uběhne pár let a stále nic.“

Podobných bolavých míst má přitom město celou řadu. Chybí lavičky, v ulicích jsou málo vidět policisté. Jedním z těch palčivých témat je určitě doprava. „Zkuste si městem projet ve špičce bez problémů,“ zdůraznil Zdeněk Raba. I starosta přiznal, že se severním obchvatem Strakonic zabývá vlastně celých deset let, co na radnici je. „Jsou ale i věci, keré se nám už vyřešit podařilo. Jako třeba odvodnění viaduktu,“ podotkl Pavel Vondrys.

K tématu strakonického městského centra i dalším problémům se budeme určitě ještě vracet. Vítaný je tedy každý váš názor či připomínka. I nadále se zapojujte do připojené internetové diskuze Strakonického deníku.

Studii proměny městského centra pro Strakonice zpracovává havířovský architekt Josef Kiszka. Podle vedení radnice vnesl do celé problematiky nezatížený pohled odjinud. A kupodivu našel s lidmi společnou řeč. Místo rozsáhlých demolic chce navázat na historický vývoj města a především vylepšit a dotvořit, co už v něm je. Nejradikálnější změnou bude asi zmenšení rampy před radnicí na Velkém náměstí. Do budoucna by se ale například i sousední výpadovka na Katovice měla změnit v poklidný bulvár.