Snímky z podzimního lesa nám zaslal náš věrný dopisovatel Jan Malířský. Jen se podívejte, co všechno v lese potkal a viděl.

Muchomůrky červené i růžovky, lišky obecné, pýchavky obecné, holubinky nazelenalé i jiné, stejně tak ryzce pravé. Všechny tyto houby můžete na podzim v lese najít. Vidět můžete i hřiby (kováře, plstnaté, strakoše, hnědé, žlutomasé i smrkové).

Zkušení houbaři jistě poznají i jiné houby, jako je strmělka mlženka, šupinovka kostrbatá (má lupeny olivové na rozdíl od václavky, jež je má béžové a později nahnědlé). Obě tyto huby jsou jedlé a vhodné na nakládání do octového nálevu.
Vykouknout na nás může i čirůvka sírová, která je nejedlá (lupeny, má řídké a sírově žluté), splést si jí můžeme s čirůvkou zelánkou (má lupeny husté a žlutozelené viz. obrázek na porovnání), dál kozáci i křemenáče a mnoho dalších hub.

Ještě bych se rád vrátil k čirůvce zelánce, která je velmi oblíbenou tržní houbou se širokým uplatněním v kuchyni, dá se nakládat i do láku. Dříve o její jedlosti nebylo pochyb, v posledních patnácti letech ale došlo k dvanácti otravám ve Francii po požití této houby, tři případy byly smrtelné. Dvě otravy se objevily i v Polsku -  jedna z toho smrtelná.
Příznaky se objevily po 24 hodinách. Šlo o zarudnutí obličeje, pocení, zvracení, únavu, tmavou moč a po týdnu došlo ke svalové rabdomyolýze.
Na základě toho byla vyškrtnuta ze seznamu tržních hub. Stoprocentní odpověď na to, zda je tato houba jedlá či jedovatá, však zatím není.
Je zde řada možných problémů v kombinací s léky, případná alergická reakce na některou látku v houbě, případná záměna za jinou houbu nebo špatná úprava. Proto je třeba si na ni dát prozatím pozor, než se situace vysvětlí.

Za článek a fotky děkujeme Janu Malířskému