Hasiči na cvičení vyjeli již po patnácté. Samo cvičení probíhá formou zásahů u simulovaných mimořádných událostí, na které dohlíží odborná komise. Jejím úkolem je všechny postupy kontrolovat a následně pak zhodnotit. 

Zasahuje se u událostí v nepřístupném terénu, dopravních nehod, požárů, či průmyslových havárií. Největší důraz je pak kladen na zásahy s větším počtem zraněných osob, neboť třídění raněných se při běžném výcviku těžko simuluje. Při velkých zásazích se tak počet namaskovaných a poučených figurantů pohyboval kolem padesáti. 

Letošního ročníku se zúčastnila družstva z celé České republiky, z toho tři jednotky HZS, tři dobrovolné jednotky, dále tři družstva ZZS, družstvo dobrovolných záchranářů a studenti z Plzeňské Fakulty. Na hlavní zásahový den se přidalo družstvo záchranářů z Německého Červeného kříže. O vyhledávání osob a prohledávání sutin se starala družstva kynologů z České a Slovenské Horské služby. Připraveno bylo celkem 102 simulovaných událostí.

Písecké družstvo zasahovalo například jako asistence ZZS při ošetřování a transportu zraněných osob ve skalnatém terénu, jako First Responder u nehody čtyřkolky se zraněním dvou osob či dopravní nehody dvou vozidel v tunelu. Z větších zásahů to byl kupříkladu požár budovy po úniku plynu, či evakuace a záchranné práce po explozi v části sila. 

Načerpané znalosti a zkušenosti předá naše družstvo při výcviku i ostatním členům jednotky. Nezbývá než dodat, že se jedná o největší a nejnáročnější z pravidelných vzdělávacích akcí. Členové JSDH se jí účastní dobrovolně a v době osobního volna. 
 

Za článek a fotky děkujeme Lukáši Nebesovi -  veliteli JSDH Písek.