Figurka Igráčka vznikla v 70. letech a stala se jednou z nejoblíbenějších hraček tohoto období. Ve svém pokojíčku ji tehdy měla většina dětí. Prvním Igráčkem byl Zedník, který se objevil v roce 1976. Brzy k němu přibyly další postavičky - Kuchař, Kominík, Učitelka, Hasič. Děti z nich byly nadšené, a tak za pár let čítala sbírka Igráčků na 50 druhů.

Hůře se vedlo této české figurce po roce 1989, kdy se k nám hrnula spousta cizích, do té doby nedostupných, hraček. V této pro Igráčka nepříznivé době málem figurka zmizela ze světa.

V roce 2007 naštěstí došlo k obratu a osudy oblíbené figurky českých dětí nabraly lepší směr. Společnost EFKO z Nového Veselí se svým vývojovým týmem Igráčkovi dalo novou zmodernizovanou podobu, přidala nos, otočné zápěstí i hezké potisky. Igráčkovi přibyla auta, různé domečky, nástavby a kreativní sety. Toto oživení a znovuzrození vrátilo Igráčka s celou slávou na trh a především mezi děti nové generace.

Jakou podobu dnes Igráček má a co všechno může představovat, názorně ukazuje zmíněná výstava. Děti se na ní určitě nebudou nudit. Součástí výstavy je i papírová maketa Igráčka, v níž se mohou děti vyfotografovat, a také soutěžní kvíz o ceny zaměřený na otázky spojené s touto figurkou. Vybrané typy Igráčka je také možné na pokladně zakoupit.

Igráčkovu výstavu je možné navštívit do 8. května.

Jitka Pavlíková, Strakonice