Narozen v pracovité zahradnické rodině, jako nejstarší ze čtyř sourozenců, vyrůstal v harmonickém rodinném prostředí. Vztah k malování získal po otci, který též rád kreslil a maloval s oblibou blatenský zámek. Již jako školák měl svůj malý ateliér v zahradní chatě za jatkami v Blatné. Základy kreslení získával jak ve škole, tak v LŠU, ale pro ukončení ZDŠ v Blatné upřednostnil obor automechanik pro Státní rybářství, kterému byl věrný až do důchodu.

Mimo malování stih ještě kratší závodnickou kariéru na motocyklech, ale pak následovala vojna v Českých Budějovicích, kde se šťastnou náhodou setkává s galeristou Jaromírem Schelem a výtvarné vzdělání si doplňuje soukromým studiem u malířů V. Boukala a M. Peterky.

Po vojně se vrací domů, žení se se svojí modelkou, učitelkou Marií, staví společně rodinný dům, kde si v podkroví postavil útulný a slunný ateliér. S společně vychovali dvě děti, které mají rovněž blízko k umění. Protože je to družný typ, navazuje přátelství s malířem Jaroslavem Fiedlerem, malířem Peškem ze Škvořetic, blatenskými malíři Jindřichem Krátkým a akad. malířem Jiří Karmazínem a doc. Matoušem Vondrákem, Milanem Janáčkem i jinými.

Účastní se rád společných výstav v rámci výtvarných salonů Osm v Blatné, Devět v Blatné i mnoha dalších. Po roce 1989 se stává v rámci výtvarníků celého kraje členem uskupení Kruh 89 a Hortenzie. I zde získává mnoho přátel při svých akcích a zájezdech do ciziny. Jmenujme aspoň některé např. vynikající fotograf Jiří Tiller, malířka R. Štolbová, S. Burda, sochaři Anderle a Petr Schel, malíř, grafik, spisovatel a všeuměl Štěpán Mikuláš Mareš a profesor dějin umění ve Florencii Petr Polcar i další…

Z úvodu je patrné, že malíř Josef Synek je samouk, učeně autodidakt, přičemž předpona auto má v jeho případě dva různé, ale oba správné významy. Je těžké rozhodnout, zda to, že nebyl na Akademii je na škodu, či zda je to právě pro jeh tvorbu klad. Josef ovšem vyšel z realistické kresby a malby, vyzkoušel si různé techniky a napodoboval veliké vzory, ale později si našel vlastní způsob malby. Maluje olejovými barvami a vedle realistických, či mírně stylizovaných pohledů n krajiny s vesnicemi a městy, dovede namalovat krásná abstraktní díla krajiny se zahradami, poli, domy i psaníčky a číslicemi. Jistě díky zaměstnání v dílnách na sádkách se často na jeho obrazech objevují ryby, které mají nápadně ženské vlastnosti: dovedou být něžně milé, ale také nebezpečně dravé. Řemeslná zručnost a znalost sváření mu umožnily vytvářet často jen z kovovéhé šrotu krásné instalace, které vkusně doplňují na výstavách jeho malířská díla. Nevyhýbá se ani figurálním námětům s kouzelnými anděly, poutnicemi aneb milenci. Působivá jsou též jeho personifikovaná zvířata: ženy jak kočky či lvice, muži jako psi. Ve svých dílech vůbec nezakrývá svůj velice kladný vztah k ženám, což potvrzují jeho nádherné oleje andělských zjevení, okna plná žen, Zuzany a starci, Krásky a zvířata. Připomenu též jeho nepřehlédnutelný vztah k číslu tři, které zvláště v horizontální poloze přímo evokuj znaky ženství a náš malíř nepopírá, že tomuto kouzlu stále a rád podléhá.

Někomu může připadat jeho umění až dětsky naivní, ale já v této prostotě, jednoduchosti, úsměvnosti a upřímnosti vidím jeho vysoký kredit a největší hodnotu. Jeho díla přinášejí optimismus, dobrou náladu, často vzbuzují úsměv, nechybí v nich humor a já tvrdím, že vyzařují laskavé člověčenství.

Malíř Josef Synek je stejně jako jeho obrazy člověk s upřímným srdcem, prostý, přitom citlivý a sečtělý, má vždy dobrou náladu, se srdcem na dlani, má rád legraci a protože je dobrý společník, má plno přátel v Blatné, v kraji i za hranicemi. V posledních letech zajížděl do ciziny a zvláště poznatky a prožitky z Francie a Itálie dokázal zúročit v řadě krásných obrazů z Bretaně, Paříže i z Toskánska.

Vzhledem k nevysychající Synkově malířské invenci a jeho doslova posedlosti až workholismu můžeme očekávat a těšit se na ještě mnoho krásných děl, kterými nás náš malíř překvapí.

Našemu jubilantovi bych tímto rád i za všechny jeho příznivce poděkoval za radost, kterou nám rozdává v každém své obrazu. Jeho díla jsou plná čisté fantazie i obdivuhodné moudrosti. Přejeme našemu malíři mnoho tvůrčí invence a hlavně hodně zdraví do dalších let.

Karel Zíka