Charitativní běh Sportem proti rakovině se kvůli covidu-19 uskutečil po dvouleté pauze. Navazuje na Běh Terryho Foxe, jenž v České republice probíhal v letech 1993 až 2007, a Běh naděje, který strakonický vojenský útvar organizoval od roku 2008 do roku 2016.

Charitativního běhu se účastní všichni lidé, bez ohledu na svůj věk či fyzickou kondici. „Hlavním smyslem akce je vyjádření solidarity s lidmi, kteří onemocněli rakovinou, a získání finančních prostředků na její léčbu. Nedílnou součástí je dobrovolná finanční sbírka, jejíž výtěžek bude věnován strakonické nemocnici,“ uvedl velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger.

Součástí akce byl i letos zajímavý doprovodný program. Účastníci si mohli prohlédnout vojenskou techniku, pro nejmenší byly připravené soutěže. Dopoledne vystoupil v letním kině zpěvák Jakub Moulis, který se do podvědomí veřejnosti zapsal v roce 2019 díky soutěži The Voice Česko Slovensko, kde se umístil na druhém místě.

Kdo byl Terry Fox
Terry Fox byl mladý kanadský sportovec, kterému lékaři diagnostikovali osteosarkom, tedy nádorové onemocnění. Jediné, co mu mohlo zachránit život, byla amputace zasažené nohy. I když tím rakovina nezmizela, mladík nezatrpkl a rozhodl se  sérií maratonů přeběhnout celou Kanadu, s cíem zvýšit obecné povědomí o rakovině. Celý projekt nazval "Maraton naděje". Jeho prvotním záměrem bylo získat na léčbu rakoviny milion dolarů. 

Se zájmem o hendikepovaného atleta s nezdolnou vůlí rostl i zájem o jím propagovanou charitativní sbírku na podporu léčby rakoviny. Přesto, že zákeřné nemoci nakonec podlehl, jeho příběh dal myšenku k pořádání akce Běh Terryho Foxe, první běh se konal 13. září 1981.

Za snímky z akce děkujeme Janu Škrlemu