Výjimku tvoří září, neboť 15-tého je pátek třetí. V tento den uvítáme v čajovně Pod stolem Rejku Balcarovou, skladatelku, textařku, kytaristku a zpěvačku, jedním slovem tedy písničkářku a fotografku, která ví, o čem zpívá, někdy jemně, někdy důrazně, ale vždy opravdově. Písničkaření a setkávání s lidmi Rejku baví a je to na ní znát.

Od poloviny devadesátých let působila a působí ve větších či menších folkových uskupeních, se kterými se, jak jinak, pohybovala a pohybuje na větších či menších folkových scénách, festivalech a soutěžích. V současné době je vedle sólové dráhy členkou kapely Medovina.

V roce 1995 získala v národním finále Porty v Plzni ocenění za autorství písně „Léto“. V roce 2010 zvítězila s kapelou Triobab v soutěži Poutník. Na sólovou dráhu se vydala až v roce 2021 a hned v letech následujících, tudíž 2022 – 2023, postoupila do semifinále Porty v Řevnicích. Vedle hraní a zpívání se Rejka pohybuje v hudebním prostředí s fotoaparátem v ruce, od roku 2009 je členkou rady hudební soutěže Notování, pro kterou fotografuje a spravuje její webové stránky a díky tomu je ve stálém kontaktu s folkem a s lidmi kolem něj. „Je pravda, že jsem si se sólovou dráhou dala na čas, ale všechno je jak má být, teprve nyní jsem do písničkaření dozrála. Stejně jako můj hlas a projev. Teprve nyní si umím hraní před lidmi užít.“

To bylo několik slov k Rejce Balcarové. A co dodat ještě, milí příznivci folku a dobré pohody, která na těchto večerech vždy panuje, snad je tolik – abychom tuto podzimní etapu odstartovali zdárně jako před rokem s Loes van Schajk, abychom stejně zdárně pokračovali jako s Evou Sukovou alias Blondýnou nebo s milou a příjemnou Žofií Kabelkovou a jistě si vybavíte i skvělý adventní koncert, na kterém jsme slyšeli klasickou kytaru Aleny Kozákové s mandolínou Petra Vrobela.

To bylo malé ohlédnutí za milými hosty a nyní už jen důležité údaje. Tak tedy na setkání s vámi se těšíme v pátek 15. září od 19 hodin ve strakonické čajovně Pod stolem.

Josef Pelán