Ve dnech 26. a 27. srpna 2022 na zámku v Blatné přivítáme Jihočeské divadlo, v jehož podání zazní Händelova Hudba ke královskému ohňostroji. Na programu budou i árie z nejslavnějších Händelových oper a výběr z oratoria Mesiáš. To vše zazní v nádherném prostředí zámeckého parku s jedinečným pohledem na dechberoucí architekturu.

Účinkují sólisté, sbor a orchestr opery Jihočeského divadla se svým šéfdirigentem Davidem Švecem.

Jihočeské divadlo je jediné profesionální čtyřsouborové divadlo na jihu Čech. Režijní taktovky se ujal český operní režisér a jevištní výtvarník, šéf opery Jihočeského divadla, Tomáš Ondřej Pilař.  

Vstupenky na představení jsou k zakoupení ZDE.

Program koncertu

Georg Friedrich Händel
I. Operní část
Příjezd královny ze Sáby z opery Šalamoun, HWV 67
Lascia ch'io pianga z opery Rinaldo, HWV 7 (K.Janů) 
Ciel e terra armi di sdegno z opery Tamerlano, HWV 18 (P.Malý)
Ombra mai fu z opery Xerxes, HWV 40 (M.Cukrová)

II. Mesiáš, oratorium, HWV 56
Předehra
Comfort ye.. Ev´ry valley shall be exalted (P.Malý)
And the glory, the glory of the Lord (sbor)
O thou that tellest (M.Cukrová + sbor)
For unto us (sbor)
Pifa (Pastoral Symphony)
Rejoice greatly, O daughter of Sion (K.Janů)
He shall feed His flock (K.Janů, M.Cukrová)
Lift up your heads (sbor)
Hallelujah (sbor)

III. Hudba k ohňostroji, HWV 351
Overture (Adagio – Allegro – Lentement – Allegro)
Bourrée
La Paix (Largo alla siciliana)
La Réjouissance (Allegro)
Menuet I 
Menuet II 

Georg Friedrich Händel se právem počítá mezi největší skladatele nejen doby baroka, ale hudby vůbec. Svou velkolepou suitu s názvem Hudba ke královskému ohňostroji (Music for the Royal Fireworks, HWV 351) zkomponoval k příležitosti oslav Cášského míru, oficiálně vyhlášeného v roce 1749. Tato jeho skladba z pozdního období se později stala jednou z jeho nejznámějších a nejhranějších. 

Slavnostem byla v Londýně věnována velká pozornost a v londýnském Green Parku byla postavena konstrukce s podiem pro hudebníky i ohromný ohňostroj italské provenience se sochami řeckých božstev a královým portrétem. V překrásném zámeckém parku na Blatné se naskytne jedinečná příležitost být svědky provedení Händelovy suity zároveň s právě takovým dobovým ohňostrojem, jaký se mohl konat při londýnských slavnostech v polovině 18. století. 

Händelově hudbě je věnována i úvodní část programu, v níž zazní slavné árie z oper Rinaldo, Xerxes a dalších nebo také výběr z oratoria Mesiáš, HWV 56, včetně slavných sborů. Účinkují sólisté Karolína Janů (soprán), Markéta Cukrová (mezzosoprán) a Peter Malý (tenor), sbor a orchestr opery Jihočeského divadla se svým šéfdirigentem Davidem Švecem.

Za pozvánku na akci děkujeme Ivaně Kurzové