„Ukázalo se to třeba teď při antigenním testování. Vláda lidem slíbí, že se budou moct jít otestovat, ale už si nikdo na ministerstvu zdravotnictví nedokáže spočítat, kolik by muselo být kapacit ve 170 odběrových místech, aby se stihlo protestovat pět milionů lidí.“

Co nám covid dal a vzal.Zdroj: DeníkI z toho vzniká frustrace, lidé jsou naštvaní a nadávají zdravotníkům. „Z mého pohledu je komunikace někdy velmi problematická a řadu věcí musíme řešit ad hoc na krajích,“ dodává hejtman s tím, že díky patří všem, zdravotníkům, hasičům, vojákům i policistům, zkrátka všem složkám Integrovaného záchranného systému.

Ilustrační foto.
Bez signálu se pracuje těžce

Co se krajských krizových plánů týká, ty podle hejtmana fungují dobře. „Stejně jako krajský krizový štáb. Často tu hasíme požáry, které se rozhoří v Praze tím, že se někdo postaví před televizní kamery a slíbí občanům něco, co je fakticky nereálné, a kdyby se nad tím zamyslel, musí mu to být také jasné.

Krizové plány teď podle Martina Kuby není třeba měnit. „V případných dalších vlnách epidemií to bude spíše debata o nějaké centrální úpravě. Například hygiena, která byla historicky podceňovaná a každý měl pocit, že už ji možná ani nepotřebujeme, se stala kritickou infrastrukturou státu. Tohle je ale na velkou politickou diskusi. Ale ukázalo se, že některé věci si musíme trochu více platit i v dobách ‚míru‘, abychom je v dobách ‚válečných‚‘ mohli použít,“ dodává hejtman.