Unikátní přírodní stezku vedenou neporušenou přírodou okolo rozlehlého rybníku Olšina mají v Horní Plané na Českobudějovicku. Vede rozmanitým terénem – od pěšin a stezek suchého lesa přes rašeliniště a mokřady až po rákosí nebo přes vodu. Zajímavostí je, že stezka je vybudována ručním nářadím, bez použití těžké techniky. Zaujala jak turisty, tak porotce České ceny za architekturu 2022, kteří ji dokonce ů zařadili do finále soutěže.
Dominantou je most inspirovaný bobří hrází.
|
Foto: se svolením Studio Reaktor a ceskacenazaarchitekturu.cz/
S ohledem na jedinečnost místa byly pro budování zvoleny v maximální míře přírodní materiály – dřevo, dřevěná štěpka a doplňkově kov pro naučná místa.
„Konstrukci stezky v mokřadech tvoří většinou dřevěné chodníky z dubových fošen na příčných pražcích a podélných nosnících tak, aby byl zachován vodní režim místa. Mosty a vyhlídky jsou založeny na dřevěných pilotách. Pěšiny v sušších částech okruhu jsou tvořeny nasypáním dřevěné štěpky a ve vlhčích místech položeny větvemi,“ konstatovali autoři projektu Vojtěch Rýzner a Jan Kačer ze Studia Reaktor.
Další naučná místa a prvky jsou především ze dřeva „Například most přes přítoční nivu je opláštěn odkorněnými větvemi a kmeny stromů, a stává se tak výraznou dominantou celého okruhu,“ míní autoři.
Naučná stezka je tematicky rozdělena do osmi okruhů podle typu prostředí. Každý z úseků nabízí jedinečné propojení člověka s přírodou, ukazuje její rozmanitost a krásu. Na každém úseku jsou umístěny dělicí „totemy“, infopanely a další naučné prvky, které vypráví příběhy místní fauny a flóry.
„Projít stezku trvá tak hodinu a půl, je dlouhá sedm a půl kilometru,“ uvedl pro denik.cz Jan Kobr, lesní pedagog Vojenských lesů a statků.