Jízda tunelem Guoliang netoleruje žádné chyby:

| Video: Youtube

Vesnice Guoliang je starobylá vesnice umístěná na útesech pohoří Taihang. Místo turisty ohromuje svým členitým terénem, nádhernou scenérií a hlavně tunelem, který byl oceněn jako perla v pohoří Taihang. Je to jediná spojnice vesnice Guoliang s okolním světem. Tunel byl zprovozněn 1. května 1977 po pěti letech tvrdé práce. Celý ho vlastními silami postavili místní obyvatelé. 


Nahrává se anketa ...

Tunel Guoliang měří 1300 metrů

Do stavby tohoto odvážného projektu se pustilo 13 nejsilnějších vesničanů. V čele stál vůdce Shen Mingxinem. Několik mužů při stavbě zemřelo, ani to však dokončení naplánovaného projektu nezabránilo.

„Lidé prodali svá hospodářská zvířata, aby měli finanční prostředky na nákup nástrojů a stavebního materiálu. Bez jakéhokoliv elektrického náčiní nebo strojů vytesali vesničané 1300 metrů dlouhý Guolingský tunel. Ten vede jak podél skal, tak v jejich nitru,“ uvádí například zájmový web Dangerous Road.

„Pro svou strmost je Guoliangský tunel považován za jednu z deseti nejnebezpečnějších cest na světě a jednu z osmnácti nejzvláštnějších silnic světa,“ doplnil web China Discovery.

close Tunel Guoliang láká miliony turistů ročně. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Tunel Guoliang láká miliony turistů ročně.

Proč je tunel Guoliang důležitý

Dříve jediný způsob, jak se dostat do vesnice Guoliang, bylo zdolání 720 strmých a úzkých schodů vytesaných ve skále. To byl pro místní obyvatele velký problém, pokud se například potřebovali dostat k lékaři či si přinést nový kus dobytka.

„Byl to těžký život. Do vesnice se nemohlo dostat zboží z vnějšího světa a naše čerstvé zemědělské produkty se nemohly přepravovat do jiných míst," uvedl 72-letý vesničan Song Baoqun pro zpravodajský deník China Daily.

Vesnice Guoliang byla dříve velmi izolovaným místem. Lidé zde žili ve velké chudobě. Díky tunelu se však proměnila v turistickou atrakci a lidem se zde žije mnohonásobně lépe.

„Každoročně zaznamenáváme nárůst turistů. V loňském roce dosáhly tržby ze vstupného v přepočtu 17 milionů dolarů,“ řekl pro zpravodajský deník China Daily Li Haiyan, manažer turistického střediska vesnice Guoliang.

Tunel kopali lidé vlastníma rukama:

Fakta o tunelu Guoliang

  • Vesnici, kterou přitahuje zejména nebezpečný Guoliangský tunel, navštívilo v loňském roce asi 1,4 milionu turistů z domova i ze zahraničí
  • Tunel s více než 30 skalními okny různých velikostí a tvarů byl oceněn jako "osmý div světa"
  • Tunel je mírně klaustrofobický. Díky oknům sem sice dopadá poměrně dost denního světla, ale stropy vypadají, jako by na vás měly brzo spadnout
  • Výhledy do hustých lesů a skalní útesy lákají také filmaře. V okolí tunelu Guoliang bylo natočeno více než 40 filmů
  • Tunel je dlouhý 1,3 kilometru, pět metrů vysoký a čtyři metry široký
  • Na stavbu tunelu Guoliang bylo použito čtyři tisíce kladiv, dvanáct tun oceli a spousta dlát