V ČLÁNKU NAJDETE
Jeskyně Gomantong je impozantním jeskynním systémem v Malajsii, za kterým jezdí lidé z celého světa. Místy je vysoká skoro až 100 metrů. Žije v něm řada zajímavých tvorů a hnízda od místních ptáků jsou vyhlášenou delikatesou.
Kde se Gomantong nachází
Jeskyně se nachází v lesní rezervaci Gomantong o rozloze 3 297 hektarů (hektar je 100x100 metrů) v okrese Kinabatangan, asi 85 kilometrů od města Sandakan.
Jak popisuje místní informační web SabahTourism, rezervace podléhá velmi přísné ochraně, na kterou dbá tamní vláda. Jeskyně je rozdělena do dvou hlavních částí: Simud Hitam a Simud Putih, stejně jako několik menších jeskyní. Celkem tak jde o desítku částí.
Jak to vypadá v jeskyni Gomantong:
Co v jeskyni Gomantong žije
V jeskyni Gomntong mimo jiné žije asi 27 druhů netopýrů. A jejich počet? Mluví se až o dvou milionech. Když za soumraku vylétají, jedná se o impozantní podívanou. Hnízdí tam i rorýsi, kteří mají z pohledu Evropanů neobvyklé využití. Navíc nedaleko jeskyně lze často zahlédnout volně žijící orangutany.
Jak vypadá návštěva jeskyní
Podle popisu místního webu Amazing Borneo je uvnitř jeskyně Gomantong tma a vlhko, jediné rostliny, které v okolí rostou, jsou plísně a kapradiny. Uvnitř jeskyně je obvykle klid, kromě občasných zvuků netopýrů a ptáků a kapání vody,“ doplnil web Amazing Borneo.
Jeskyně Gomantong navštívil i reportér Milo Boyd z listu The Mirror. Popsal, že to není místo pro slabé povahy i žaludky. Vnitřek jeskyní totiž není podle něj nic voňavého.
V útrobách jeskyně Gomantong:
„Zdrojem žluklého zápachu jsou netopýří exkrementy, nazývané jako guano, které se zde během nahromadily během staletí a vytvořily na zemi mocnou vrstvu,“ popsal web Mirror.
A to není vše. „Po zemi a po zdech se pohybují obří stonožky velké jako mužská dlaň,“ doplnil.
„Jeskyně je také domovem miliard švábů a brouků, kteří žijí v obrovských hromadách guana, které netopýři produkují. Celá jeskyně je obrovským ekosystémem, který se opírá o své populace netopýrů a ptáků,“ shrnul specializovaný web Batcon.
Nahrává se anketa ...
Lahůdka z jeskyně Gomatong
Již několik set let je jeskyně Gomatong vyhlášena hnízdy ptáků, kteří zde žijí. „Od 13. století odtud kupovali čínští obchodníci ptačí hnízda pro přípravu polévky, lahůdky pro šlechtu a královskou rodinu,“ uvedl tamní web My Sabah.
V hnízdech je totiž velké množství slin ptáků, obsahující řadu zdraví prospěšných látek jako jsou glykoproteiny.
„Sklízí se kvůli ochraně tamního ekosystému pouze dvakrát ročně, tedy únor až duben a červenec až září. Při návštěvě v těchto měsících můžete vidět sběratele při práci,“ doplnil My Sabah.
Další zajímavé články s asijskými cestovatelskými tipy najdete v sekci související články pod tímto textem.
Návštěvníci: Je to horší, než si myslíte
Soudě podle reakcí návštěvníků, jeskyně Gomatang je ve skutečnosti taková, jak ji popisují turistické průvodce. Tedy nic pro slabé žaludky, alespoň jak se na turistické portálu Trip Advisor shodují ti, kteří jeskyni navštívili.
„Jeskyně sama o sobě je obrovská. Přírodní zázrak, je zde spousta netopýrů a ptáků. Ale zem je zamořená guanem, hady, brouky a další hmyzem. Úplně to tam smrdí. Pokud se podíváte nahoru, mějte zavřená ústa,“ napsal ke své návštěvě recenzent Andy F. z Velké Británie.
Prohlídka jeskyně Gomatong:
„Jako z filmu Indiana Jones a Chrám zkázy,“ doplnila sylvia1965 z Nizozemí.
Věděl jsem dopředu o silném zápachu i švábech, ale opravdu si nelze představit, jak špatné to je, dokud tam nejste. Určitě stojí za návštěvu, ale potřebujete silný žaludek,“ dodal recenzent s nickem N.morgan.