Když se jeden z asijských potápěčů v roce 1987 ponořil pod hladinu u pobřeží jižní části japonského souostroví Rjúkjú, nemohl uvěřit vlastním očím. „Dvacet pět metrů pod hladinou zahlédl řadu téměř dokonale vyřezávaných schodů s rovnými hranami. Monument padesát metrů dlouhý a dvacet metrů široký,“ uvedl web BBC.

Jak to vypadá u Yonaguni Monument:

| Video: Youtube

Geologický útvar, nebo ztracená civilizace?

Prakticky ihned od objevení se Yonaguni Monument stal předmětem vášnivých debat. „Zatímco takzvaní pseudoarcheologové věří tomu, že jde o pozůstatky ztracené civilizace Mu, geologové se naopak přiklánějí k tomu, že jde o čistý výtvor přírody,“ uvedl odborný web Study.com.

Místo je rájem potápěčů:

Schodovitý tvar pak může být důsledkem řady zemětřesení, jelikož tato lokalita je poměrně hodně seismicky aktivní. „Stále se najdou i tací, kteří věří, že je to dílo mimozemšťanů. Ať tak či onak, jde o skutečně ohromující podvodní lokalitu,“ uvedl cestovatelský web Inside Japan Tours.

Největší žraloci světa

Jak připomenul web Japan Travel, v zimních měsících lze pozorovat v moři kolem Yonaguni Monument žraloky kladivouny a žraloky velrybí, což jsou největší zástupci žraloků a také největší obratlovci, kteří nepatří mezi savce. Vyskytují se v tropických oblastech oceánů a mohou se dožít až 130 let.

Co je ztracená civilizace či kontinent Mu
Myšlenka o existenci Mu vznikla v 19. století s tvrzením badatele a cestovatele Augusta Le Plongeona, který prohlásil, že rozluštil staré mayské texty, které zmiňují ztracený kontinent. Tvrzení však nebylo vědeckou obcí přijato a ani se doposud nenašly věrohodné důkazy.

zdroj: Wikipedia