V nadmořské výšce přesahující 1100 metrů se nachází významný polský turistický cíl Gubalówka. Jde o místo, kam každý rok zamíří nemalá část ze tří milionů turistů, kteří region polské části Vysokých Tater navštíví. Gubałówka je jeden z nejznámějších vrcholů v okolí města Zakopané v Polsku. Zakopanému se přezdívá zimní hlavní město Polska. Nachází se v Malopolském vojvodství na úpatí Tater. Trvale zde žije necelých 30 tisíc obyvatel.

Jak to vypadá na Gubalówce:

| Video: Youtube

Cesta autem z Prahy sem je dlouhá přes 500 kilometrů a bez zastávek trvá o něco málo více než šest hodin. Z Ostravy se lze vydat i po trase kratší než 200 kilometrů, zdolat ji lze za necelé tři hodiny bez zastávek.

Jak se dostat ze Zakopaneho na Gubalówku?

Nejčastějším výchozím bodem pro výlet na Gubalówku je město Zakopané.

Možnosti cesty jsou v zásadě tři:

  • Pěšky – Z okraje města Zakopané je po turistické trase dlouhá 3 kilometry, přičemž převýšení představuje asi 300 metrů. Znamená to, že trasa podle fyzické kondice jedince, tempa a počasí trvá mezi 1,5 – 2 hodinami. Lze se vydat i kratší trasou podél lanovky.
  • Autem – Ze Zakopaného podle místa startu jde o přibližně patnáctikilometrovou jízdu. Ale pozor, Gubalówka je v horách, proto zvláště v zimě může být cesta jen pro tomu přizpůsobené vozy.
  • Lanovkou – Turisticky zřejmě nejoblíbenější možnost, kterou provozuje PKL. Startuje na kraji Zakopaného pod kopcem, cesta nahoru trvá zhruba pět minut. Není však potřeba se bát výšek a rozmarů počasí, lanovka má podobu vlakového vagonu a připomíná například lanovku na pražský Petřín.

„Délka trasy je 1 301 metrů, převýšení 300 metrů,“ uvedl web Zakopane.pl. Lanovka zde jezdí už od roku 1938, zmodernizována byla před asi dvaceti lety.

„Lanovka pojme až 120 osob najednou. Normální zpáteční jízdenka stojí v hlavní sezóně šestnáct polských zlotých, mimo sezónu čtrnáct zlotých,“ doplnil web My Zakopane.


Nahrává se anketa ...

Co je možné z Gubalówky vidět

V případě hezkého počasí vrchol Gubalówky nabízí úchvatný výhled. Je zde několik vyhlídkových míst. Lze si také  jen tak sednout do trávy, případně sněhu. Pro horké letní dny zde mají připravenu i pláž s pískem a plátěnými lehátky. Prý je to nejvýše položená pláž ve střední Evropě.

Z Gubalówky je vidět zejména:

  1. Celé město Zakopané. I večer může být pohled na rozzářené město dechberoucí
  2. Známé tatranské vrcholy, jakou jsou Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy Wierch, Świnica, Koszysta
  3. Z druhé strany je možné za dobrého počasí vidět i Babí horu, což je nejvyšší vrchol Beskyd.


Co dělat nahoře

Vrchol Gubalówky nabízí hned celou řadu restaurací, kaváren a dalších typů občerstvení. Je zde posezení jak uvnitř, tak venku. Celkem může jít až o stovky míst. I díky tomuto celá lokalita připomíná české Pustevny, akorát ve větším měřítku.

Večerní pohled na město Zakopané z Gubalówky:

Z Gubalówky pak vede hřebenová, asi dvoukilometrová trasa na Butorowy Vierch. Jde o asfaltovou cestu, kterou lemují četné stránky s nejrůznějším trhovským zbožím, horské chaty k ubytování i restaurace.

„Bez problémů zde projedete i s kočárkem,“ uvedl cestovatelský web My na szlaku. „A máme dobrou zprávu pro lidi, kteří cestují s domácími mazlíčky. Do Gubałówky můžete vyrazit se svým psem. Jen nezapomeňte, že pes musí mít náhubek a být na vodítku,“ doplnil web.

Celá lokalita kolem města Zakopané je vyhlášené provozováním zimních sportů.

„V zimě je k dispozici půjčovna lyžařského vybavení, lyžařská škola a skiservis. Svah na Gubałówce je osvětlen a uměle zasněžován, takže na ní můžete trávit čas i do pozdních večerních hodin. K dispozici je také půjčovna sněžných skútrů a pořádá se jízda na saních,“ uvedl web My na szlaku.

Kromě toho z vrcholu vede 700 metrů dlouhá skluzavka, nechybí ani lanové centrum.