V malém městečku Giethoorn v Nizozemsku panuje klid a přátelská atmosféra. Jeho zvláštností je to, že k některým domům nevede cesta, a dokonce i pošťák musí pramicí. Turisté se často mylně domnívají, že se jedná o muzeum. V tomto třítisícovém městečku však žijí skuteční lidé. A pokud toto pohádkové místo navštívíte za pěkného počasí, můžete se dokonce v kanálech i vykoupat.

Kde Giethoorn leží a kde se vlastně vzal

Městečko Giethoorn má bezmála tři tisíce obyvatel. Panuje tu však čilý cestovní ruch, díky němuž se mu ekonomicky daří. Ročně ho navštíví až milion turistů. Ti většinou přijíždějí během návštěvy Amsterdamu, ze kterého sem cesta trvá zhruba hodinu a půl.

Podívejte se, jak to v pohádkové vesničce Giethoorn vypadá:

| Video: Youtube

„Původ názvu obce sahá až do 13. století. Příběh vypráví, že jeho původní farmáři-osadníci objevili sbírku rohů, patřících divokým kozám. O těchto kozách se předpokládá, že zemřely při potopě v roce 1170. Kozí roh neboli „Geytenhoren“ byl zkrácen na Giethoorn, a tak vznikl název městečka,“ uvedl web National Geographic.

Co je na Giethoornu tak zvláštního

Giethoorn nemá v centru žádné silnice. A kde nejsou cesty, nejsou ani auta. Návštěvníci tak musí svá auta zaparkovat mimo městečko na vyhrazených parkovištích.

„V městečku jsou ručně vykopané kanály a malé ostrůvky, které jsou vzájemně propojeny 176 mosty. Na všech těchto ostrovech jsou domy, dřívější statky, které byly postaveny v 18. a 19. století,“ připomněl místní web Giethoorn Village.

Do centra pouze pěšky nebo na kole

Centrum Giethoornu je dostupné pouze pěšky a na kole. „Procházka městečkem je opravdu nutností. Po obou stranách vodního kanálu jsou roztomilé doškové domky pocházející z 18. století. V celé vesnici jsou také dřevěné mostky. V centru je pak muzeum i restaurační zařízení,“ uvádí oficiální webové stránky vesnice Giethoorn.

Auto nechte doma. Po vesnici se můžete dopravovat buďto lodí, pěšky, nebo na kole.

Co se dá v Giethoornu dělat

Jednou z možností, jak si užít návštěvu městečka, je zapůjčení lodi. „Plavba lodí po kanálech Giethoornu je již léta oblíbenou turistickou atrakcí. Jejich celková délka činí asi devadesát kilometrů. Namísto tradičních motorových plavidel tady však mají čluny poháněné elektromotory,“ uvedl specializovaný web Giethoorn Tourism.

Ještě lepším způsobem však podle webu Giethoorn Tourism je připojit se k organizované plavbě s kapitánem, díky němuž nevynecháte ta nejdůležitější místa.

Pokud byste chtěli strávit čas aktivněji, je možné zapůjčit si také kánoi a celou oblast si propádlovat.

Tipy, na co myslet během návštěvy Giethoornu

Webové stránky vesnice Giethoorn přinášejí několik tipů, na které je dobré myslet před návštěvou:

  • Přijeďte včas, mezi 11. až 16. hodinou odpolední tu je poměrně rušno.
  • Respektujte soukromí obyvatel, kteří zde žijí. Nevstupujte jim do zahrad, ani nenahlížejte do domů. Mějte na paměti, že nejste v muzeu, ale ve skutečné vesnici.
  • Rezervujte si loď předem. Budete tak mít jistotu, že se budete mít po městečku jak pohybovat.
  • Pokud chcete strávit celý den na lodi, vezměte si jídlo s sebou. Ne všechna stravovací zařízení jsou dostupná lodí.
  • Během letních dní určitě nezapomeňte na opalovací krém a pokrývku hlavy. Na vodě byste se mohli snadno spálit, nebo chytnout úpal. 

Nahrává se anketa ...