Cavtat s asi dvěma tisíci stálými obyvateli se nachází na poloostrově Rat, na pobřeží zálivu Župa Cavtat. Je nejdůležitějším centrem regionu Konavle – nejjižnějším v Chorvatsku. Ten se rozkládá na ploše dvou set kilometrů čtverečních. Ve 33 menších i větších osadách zde trvale žije asi 10 tisíc lidí. Cavtat najdete asi dvacet kilometrů od Dubrovníku.

Jak to vypadá v chorvatském městě Cavtat:

| Video: Youtube

Od letiště v Dubrovníku je Cavtat dokonce vzdálen jen asi 5 kilometrů.

„Do Cavtatu se můžete dostat trajektem přes dubrovnický přístav, který je trajektovými linkami spojen s ostatními chorvatskými přístavy,“ uvádí známý portál věnovaný cestovnímu ruchu European Best Destination.


Nahrává se anketa ...

Co městečko Cavtat nabízí 

Údolí Konavle je často přirovnáváno k Toskánsku. A Cavtat je jeho perlou.

„Jeho nejlépe střeženým tajemstvím je staré centrum města, které ukrývá mnoho krásných kaváren a restaurací. Cavtat má také ohromující nábřeží lemované palmami, které často bývá připodobňováno tomu, jaké mají v Saint Tropez,“ uvedl turistický web European Best Destination.

Turistický server Kompas.hr doplnil, že promenáda v Cavtatu, která vede kolem zálivů, nabízí ty nejúžasnější výhledy na západ slunce, jaké si jen lze představit.

Malé kamenné domy s červenou střechou a úzké uličky pak dodávají atmosféru typického středomořského města.

Cavtat podle názoru zaznívající z tohoto webu vyhledávají spíše starší lidé nebo rodiny s malými dětmi. Pro ty, kteří hledají noční kluby a večírky prý existují lepší destinace než Cavtat.

Jak to vypadá v okolí Cavtatu

Konavle jako takový lze charakterizovat jako region se zvláštními přírodními krásami a kontrasty. Jsou zde hory i krásná údolí. Zelené kopce, ale i kamenité vrcholy. Modř Jadranu střídá bohatá zelená.

V Cavtatu může být hezky i v zimě

„Stejně jako příroda je zde zachovalá jedinečná a vzácná venkovská architektura, četné památky tisícileté historie této oblasti, staleté tradice udržované folklorem, osobité konavlské kroje a konavlské výšivky. A také všudypřítomná harmonie lidského života a přírody,“ popsal místní web Visit Cavtat – Konavle.

Tipy, kam lze z Cavtatu vyrazit

Z Cavtatu lze podniknout řadu zajímavých výletů do míst, které jsou v dojezdové vzdálenosti dvou až tří hodin. Jde o:

  • Jedno z nejhezčích měst Evropy Dubrovník

  • Bosenské město Mostar s tamním ikonickým mostem

  • Známý poloostrov Pelejšac, včetně nového atraktivního mostu, který zjednodušil cestu na jih Chorvatska

  • Poutní místo Medžugorje, které je známé jako zpovědnice světa

  • Vyhlášený Kotorský záliv

Jaké bývá v Cavtatu a okolí počasí

Klima v Cavtatu je typicky středomořské. To znamená, že jsou zde mírné zimy a podzimy teplejší, ale i deštivější než jara. Léta bývají horká a suchá. Podle statistik specializovaného webu MeteoBlue zde již v červnu bývá průměrná denní teplota asi 27 stupňů Celsia, stejně tak se udrží v září. V červenci a srpnu zde obvykle bývá přes 30 stupňů Celsia. Srážek bývá málo. Teplota moře se pak pohybuje mezi 23 až 28 stupni Celsia.