Předchozí
1 z 24
Další

Den železnice a oslava prvního příjezdu vlaků

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Jan Šenkýř

V sobotu 17. září si prohlédnete historické vlaky a také se ve vláčku projedete. Koná se totiž Den železnice a oslavy 125 let od příjezdu prvních vlaků do Jindřichova Hradce a do Nové Bystřice. Oslavy budou zahájeny v 9.30 h. Uvidíte hudební a choreografická vystoupení, od 9.35 h si prohlédnete historické i současné vozidla normálního a úzkého rozchodu, fotit se bude od 10.15 h a od 11.55 h. Můžete se vydat na komentovanou prohlídku depa úzkokolejky, stavědla a dopravní kanceláře. Historické vlaky budou jezdit na trati Veselí nad Lužnicí – Jindřichův Hradec, a z Jindřichova Hradce do Jarošova nad Nežárkou, do Nové Bystřice a Lovětína a zpět.

Studneti pořádají pro studenty

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Jan Karásek


Podzimní studentská je akce pořádaná studenty pro studenty v Písku. Nenechte si ujít tento festival v pátek 16. září od 15 h. Hlavní pódium najdete v Palackého sadech. Od 15 h hraje kapela Fusion, od 16.30 h uskupení Pernament, v 17.30 h můžete sledovat pole dance, od 17.50 h si poslechnete Slam poetry, v 19 h vás čeká Just Dance a ve 20.35 h zakončí večer Světelná show. V Balzám Café je od 20 h hospodský kvíz, program najdete i v knihovně.

Zajděte na víno do Paleckého sadů

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/VLP Externista
Pro všechny milovníky vína se v píseckých Palackého sadech v sobotu 17. září uskuteční druhý ročník festivalu vína. Přijďte ve 13 h. Představí se na něm 20 vybraných vinařství z Čech a Moravy. Vstupné bude zdarma, jen degustační sklenice je zpoplatněna za 100 Kč. Kromě ochutnávky si užijete také bohatý doprovodný program a zakousnete něco dobrého k jídlu. Na místě vystoupí Cimbálová muzika Alexandra Vrábela, zahrají dále skupina Like-it a DJ Meli. Celým programem vás bude doprovázet moderátor Luděk Holý a také sommelier Zdeněk Kintr.

Podívejte se na masky Krampusáků

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Petr Málek
Ve zrekonstruovaných prostorech Sklepů Staré Radnice na prachatickém náměstí si můžete v sobotu a v neděli 17. a 18. září prohlédnout největší výstavu Krampus masek. Jedná se o děsivé masky Alpských strašidel rakouského a německého folkloru s čertí podobou. Průvody krampus strašidel se ale pořádají v poslední době v období adventu také na jihu Čech. V sobotu můžete přijít mezi 10. a 22 h, v neděli od 10 do 16 h.

Dobroty k jídlu i k pití v Panské zahradě

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/VLP Externista


Ve strakonické Panské zahradě si dáte v sobotu 17. září něco dobrého na zub a zapijete to lahodným vínem. Koná se tam totiž od 10 h Street food a Wine festival. K dostání budou mexické tacos, švýcarský raclette, indonéské speciality, belgické hranolky, španělské curros či italská zmrzlina. Dáte si také delikatesy jako sušené červíky či šnečí speciality. Nebudou chybět česká vína a burčák dovezené z tradičních oblastí. Těšte se na doprovodný program, kreativní dílny pro děti, skákací hrad aj.

Vegeťte na nádvoří hradu

Strakonický hrad.Strakonický hrad.Zdroj: Deník/Petr Škotko
Letošní Veget fest ve Strakonicích se koná v sobotu 17. září na nádvoří hradu mezi 14. a 19. h. Jedná se o benefiční festival zdravé výživy, veganství a také ochrany zvířat. Vstupné bude dobrovolné a výtěžek půjde na podporu azylové farmy Domov pro zvířata. K dispozici budou ochutnávky a občerstvení, navštívíte benefiční bazárky nebo různé workshopy pro děti.

Kaplický ušák, zemědělská technika i další zvířata

Výstava Kaplický ušákVýstava Kaplický ušákZdroj: Deník/Zuzana Kyselová
Nejen roztomilé a šikovné králíky ušáky si můžete prohlídnout v pátek od 14 h a v sobotu do 16 h 16. září a 17. září na velké chovatelsko-zemědělské výstavě Kaplický ušák. K vidění zde bude na 500 zvířat, pro děti bude přichystaný zábavný program. Představí se Mladí myslivci z jihu, rybáři, pstruhaři, včelaři, lesníci aj. Můžete obdivovat historické traktory, lesní a zemědělskou techniku, potkat se s farmáři a zahradníky, pozorovat dravé ptáky nebo závod králíků Králičí hop, přihlížet můžete také ukázce práce se psy, děti mohou vyrazit na skákací hrad, projet se na oslících či na koních. S koňmi se bude i tančit. Divadlo zahraje Víťa Marčík. Nakoupíte na tradičních trzích.

Zajděte si na pivo na výstasviště

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Štěpán Kachur
Klasická piva i pivní speciály ochutnáte na českobudějovických slavnostech piva, dvoudenní akci, kterou najdete od pátku 16. do soboty 17. září na českobudějovickém výstavišti. K ochutnávání tekutých a dalších dobrot vám zahrají různí hudebníci jako Matyáš Palkovič, Elegie, Seven’s, SteySky, Mad Bulls či Kabát Revival West. Využít můžete venkovní stage, piknikovou zónu i otevřená ohniště. Pro děti budou přichystány zábavné a sportovní aktivity.

Zatančete si na country s Blueberry

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Radek Strnad
Vyrazte v pátek 16. září na tradiční country bál s taneční skupinou Blueberry do KD Slavie a oslavte s nimi 30 let jejich činnosti. Zahrají jim kapely Vodáci a Bryčka. Přijďte ve 20 h.

Traktory závodí v Benešově nad Černou

TraktoriádaTraktoriádaZdroj: Pavel Weidenthaler


Traktoriáda se bude v Benešově nad Černou konat už podruhé. Tentokrát připadá na sobotu 17. září a začíná v 10 h. Potěší všechny fanoušky motorismu, zemědělské techniky i zápasů v bahně. Stroje se utkají ve čtyřech kategoriích, mezi nimi dokonce i sekací traktůrky a frézy. Disciplíny budou rozmanité. Soutěžit se bude v jízdě na čas, jízdě zručnosti, v tahání břemene a nebude chybět hromadný závod Le Mans. Připraven bude i doprovodný program, děti mohou jít řádit na skákací hrad nebo zkusit šlapací traktůrky.

Nádech historie ve Zdíkově

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Radek R. Kaša
Ve Zdíkově zažijete v sobotu 17. září historické slavnosti. Od 12 h se můžete těšit na šermířská vystoupení, středověkou hudbu, sokolníky, orientální tanečnice, kejklíře, ohňovou show, divadlo či bitvu. Ve 12 h projde obcí průvod všech účinkujících. Na tržišti najdete tradiční řemesla či středověkou kuchyni.

Výstavy předních fotografů z Čech i Slovenska

Blatenský fotofestivalBlatenský fotofestivalZdroj: www.fotojatka.com


Na Blatenském fotofestivalu uvidíte v sobotu a v neděli 17. a 18. září práce těch nejlepších fotografů z Česka i Slovenska, které uvidíte na tradičních i netradičních místech. Kromě putování po výstavách můžete zajít i na přednášky. Například v Městském muzeu Blatná najdete výstavu Mira Švolíka Žízeň po životě, výběr z tvorby Pavla Hudce Ahasvera najdete v Kulturní kavárně Železářství u Šulců či expozici Řeky Jolany Havelkové si prohlédnete v Kapli sv. Michaela Archanděla při kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Zakončení novodobé plavební sezony 

Folklór i ukázky plavení dřeva na Schwarzeberském plavebním kanále.Folklór i ukázky plavení dřeva na Schwarzeberském plavebním kanále.Zdroj: Hynek Hladík
Nenechte si ujít závěr 25. novodobé plavební sezony u hraničního potoka Ježová. Přijďte v sobotu 17. září. Od 13 h začíná akce setkáním s folklorem se souborem Libín-S Prachatice. O historii Schwarzenberského kanálu i jeho současnosti bude vyprávět plavební ředitel Hynek Hladík. Kromě českých melodií uslyšíte i hudbu rakouských sousedů. Ve 14.30 h bude číst plavební ředitel svůj letošní plavební rozkaz. Na rakouské straně hranic bude vhozeno palivové dřevo, které pak dopluje na naše území. Do plavení se zapojí zkušení plavci, ale i přihlížející a děti.

Vydejte se na pochod Šumavská padesátka

Vydejte se na výletVydejte se na výletZdroj: Bohuslava Mayová
Klub českých turistů zve na třetí ročník pochodu Šumavská padesátka, který připadá na sobotu 17. září. Vybírat můžete ze tří tras měřících 15, 30 a 50 km. Startuje se mezi 6. a 11. h z volarského vlakového nádraží za každého počasí na vlastní nebezpečí. Cílem bude restaurace Formanka vedle hotelu Bobík na volarském náměstí. Za startovné zaplatíte 50 Kč.

Barokní umění a ožití děl barokních mistrů

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: Libor Sváček
Festival Barokních umění nabídne v Českém Krumlově oslavu staré hudby a oživení díla starých mistrů. Skladby uslyšíte od pátku 16. do neděle 18. září v autentickém provedení. Všechny tři dny můžete zajít na světovou novodobou premiéru barokní opery La Vaghezza del Fato autora Giovanniho Buonaventury Viviani. Účinkovat budou sólisté a barokní orchestr Hof-Musici. V pátek a v sobotu se začíná od 18 h, v neděli od 17 h. Milostné písně alžbětinské staré Anglie si poslechnete v pátek 16. září od 19 h v Gotickém sále bývalé Prelatury. Zazpívá sopranistka Lucie Strejcová, na loutnu ji doprovodí Barbora Hulcová Magda Uhlířová se chopí nástroje viola da gamba. V sobotu 17. září uvidíte ve 21 h v Letní jízdárně v zámecké zahradě barokní ohňostroj a barokní iluminace s hudbou skladatelů kurfiřtského dvora v Drážďanech. Festival zakončí v neděli 18. září od 11 h v Klášterním kostele Božího Těla a Panny Marie Bolestné vystoupení Vesperae Minus Solennes, na němž bude účinkovat varhaník Robert Hugo a uslyšíte gregoriánský chorál v podání členů souboru Capella Regia Praha.

Ozvěny Anifilmu se vrací do Třeboně

Anifilm 2019Anifilm 2019Zdroj: Deník/Radka Doležalová
V třeboňském mutifunkčním kulturním objektu Třeboň 105 se uskuteční od pátku 16. do neděle 18. září Ozvěny Anifilmu, díky nimž uvidíte to nejlepší z letošního ročníku mezinárodního festivalu animovaného filmu. V pátek od 16 h, sobotu od 9 h a v neděli od 14 h můžete vzít děti od 6 let na animák Jak ho našli. V pátek od 15.30 h uvidíte filmy oceněné i nedoceněné, na které můžete zajít i v sobotu ve 12 h a v neděli od 17 h. V pátek v 18 h vás čeká snímek Jejím pohledem. První dva dny v 19.30 h zajděte na Půlnoční animaci. Na nálož nejlepších videoklipů zajděte v sobotu od 10.30 h a v neděli od 15.30 h. Projekce Zpívej 2, kterou navštívíte v sobotu v 17 h je vhodná pro celou rodinu. V neděli v 10 h vás čekají Imaginární krajiny nenarativní animace a v 11.30 h projekce Život aka komedie.

V Prachaticích vystoupí místní i kapela Parkán

Vyrazte si poslechnout koncerty.Vyrazte si poslechnout koncerty.Zdroj: Stanislav Tošner
Městské slavnosti Prachatice s Klubem vojenské historie plukovníka Ludvíka Fanty připadají na sobotu 17. září. Mezi 10. a 22. h navštivte na Velkém náměstí kulturní program místních a okolních souborů. Vystoupí například ženský komorní sbor Maraveja, taneční soubor Romano Jiloro, kapela Dříwí v Lese či SynthRock ze Základní umělecké školy Prachatice. Ve 20 h zakončí program oblíbená kapela Parkán. V Poštovní ulici se ve stejný den mezi 16. a 20. h koná sousedská slavnost Zažít Prachatice jinak.

Husiti, David Koller i Michal Hrůza

David Koller.David Koller.Zdroj: organizátoři Hrady CZ
Nenechte si ujít mezinárodní historický festival Táborská setkání, který se koná hlavně od pátku 16. do neděle 18. září. Festival bude zahájen v pátek ve 20.20 h na Žižkově náměstí, kde zazní pásmo středověkých písní s pěveckým sborem Hlahol. Ve 21.30 h uvidíte tamtéž videomapping Z hlubin Jordánu. Ve 22.30 h zazní středověká hudba v podání ukrajinské kapely Spiritual Seasons. Ve 20.45 h vychází z náměstí T. G. Masaryka Pochodňový průvod, který se vydá po trase 9. května, přes náměstí Františka Křižíka, Palackého ulicí a Pražskou ulicí na Žižkovo náměstí. Na Tržním náměstí najdete Středověké tržiště či Středověké ležení. Uvidíte tam například představení Tortura či ohnivou show Blackout Paradox.

V sobotu se můžete vydat do ulic Starého města, kde najdete animace na chůdách. Vybírat lze z rozsáhlého programu, například si nenechte ujít od 13.10 h kostýmovaný průvod, který se vydá od náměstí T. G. Masaryka stejnou trasou jako předchozí den. Od 18 h na Žižkově náměstí bude vystupovat Michal Hrůza s kapelou a po něm ve 20 h David Koller s kapelou. Ve 22 h uvidíte nad Jordánskou hrází ohňostroj. V Děkanské ulici najdete uličku hříchu, na Špitálském náměstí středověký špitál, na Tržním náměstí bude pokoračovat Středověké tržiště a Středověké ležení. Vystoupí tam například Kejklíř Vojta, středověká skupina Elthin nebo skupina dobových tanců Kancioneta. Na náměstí Mikuláše z Husi najdete Staročeský jarmark, kde uslyšíte kramářské písně či vystoupí kapela na chůdách, v Holečkových sadech bude program pro děti, Velký šanc nabídne šermířská vystoupení a ohňovou show.

Na louce pod Holečkovými sady můžete od 16 h přihlížet rytířskému turnaji na koních. Více programu na www.taborskasetkani.eu.

Podívejte se na památky na jihu Čech

Zámek DačiceZámek DačiceZdroj: Archiv Deníku
Dny evropského kulturního dědictví připadají i na tento víkend a účastnit se ho budou i jihočeské památky.

Například na sobotu 17. září si na zámku Třeboň připravili mimořádné prohlídky Rožmberkové jako lidé aneb O lásce, citech i povinnostech. Provede vás Anna Pešíčková. Začíná se v 11, 13.30 a 15 h.

Vzácné stavební fragmenty z 13. až 18. století si prohlédnete v lapidáriu Kláštera Zlatá Koruna od 9 do 15.30 h.

V Nových Hradech se až do neděle 18. září podíváte výjimečně po 82 schodech na hradní věž, odkud se rozhlédnete na město, východní část Novohradských hor a do lesů Třeboňské pánve směrem k Borovanům. Otevřeny budou i hospodářské sklepy.

Do sklepních prostor nahlédnete po celý víkend i na zámku Dačice, kam se podíváte při komentované prohlídce, při níž nahlédnete i do technického zázemí zámku, k vidění bude např. ústřední topení z roku 1909. Vychází se v 10.05, 11.05, 12.05, 13.05, 14.05, 15.05 h.

Na hradě Landštejn vyrazíte v sobotu a v neděli v 11 a ve 14 h na komentované prohlídky, kde se běžně můžete podívat bez průvodce.

Historická vodárna patřící k zámku Hluboká, kterou najdete na vltavském břehu v Hluboké – Podskalí bude otevřena v sobotu od 9 do 16 h.

Do sklepení i prostor goticko-renesanční budovy Španělského křídla se o v sobotu a v neděli od 11 do 15 h podíváte na zámku Jindřichův Hradec. Zavítáte do skrytých místností, spojovacích chodeb, na schodiště, která vám zamotají hlavu a do dosud nepřístupných prostorů pod lázeňskou věží.

Kromě památek se zapojují i celá města. Velký program na téma České Budějovice ve století valčíku se uskuteční v sobotu 17. září Českých Budějovicích. Volně přístupné budou některé památky, a to věž Železná panna, Muzeum koněspřežky, Lannova loděnice, Kostel Obětování Panny Marie, Jihočeské muzeum a Biskupská zahrada. Vybírat můžete z komentovaných prohlídek. Například českobudějovickou radnicí vás v 9.30, 10.30, 11.30, 13.30, 14.30 a 15.30 h provede kostýmovaný průvodce. Na prohlídce Dominikánský klášter za působení Piaristů se vás ujme v 9 a 11.30 h Ing. Jiří Míchal. Nebudou chybět přednášky. Například od 10 h vám Daniel Kovář poví ve Státním okresním archivu o 19. století očima archiváře. V Hardtmuthově vile Josef Hošek v 10 h bude mluvit na téma Hardtmuthova vila na dně rybníka. Po městě se můžete vypravit s památkářem. Architekturu 19. století vám ukáže Jan Schinko. Vychází se ve 13 h z radničního nádvoří. Bude připraven i program pro rodiny s dětmi jako třeba Povídání o pejskovi a kočičce v Divadle U Kapličky od 10 h.

Víkend s historií strávíte i v Českém Krumlově. Například v sobotu 17. září od 20 h uslyšíte na Kvítkově dvoře skladby z děl hudebních velikánů 18. a 19. století. Zazpívají sopranistky Alena Máčová a Sylvie Sedlecká, na varhany je doprovodí Leo Schwarz. V sobotu a v neděli se můžete vydat podívat se do poutního areálu na Křížové hoře, který bude přístupný od 10 do 21 h, ve 20 h zazní mimořádně zvon. V neděli 18. září se vypravte do Muzea stavebních řemesel na seminář Historické omítky a dřevěné konstrukce. Od 10 do 12 h se vás ujmou  Jiří Bloch a Luděk Dvořák.

V sobotu 17. a v neděli 18. září se můžete zúčastnit i programu v Prachaticích, kdy budou zpřístupněny jindy uzavřené objekty.

V Písku se zase můžete například od 15 a od 17 h vydat na prohlídku Koncertní síně Trojice s Radkem Brousilem v roli Otakara Ševčíka. Komentovanou prohlídku nabízí od 13, 15 a 17 h Divadlo Fráni Šrámka.

Dobrý skutek na Černé věži

Černá věž.Černá věž.Zdroj: Dalibor Máslo

Vystoupejte na Černou věž a udělejte dobrý skutek. V sobotu 17. září se koná v Českých Budějovicích akce Zabrejli s námi z Černé věže. Vytěžený příspěvek za výstup půjde na dobrou věc pro zrakově postižené. Za vstupné dostanete certifikát, zábavné papírové brýle nebo konzultaci ke zraku dětí. Věž je otevřena od 10 h do 18 h. Doprovodný program zpestří hudbou od 19 h Budějcký Křupani a Nepresso.

V Panské ulici zavoní ryby

Ryby zavoní v Panské ulici. Ilustrační fotoRyby zavoní v Panské ulici. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Miroslav Rada
Již tuto sobotu 17. září se uskuteční Panské rybí slavnosti. Třetí ročník slavností se bude konat v Panské ulici v Českých Budějovicích. Začátek akce je od 10 h. Bude bohatý program v podobě tomboly, rybích specialit, prezentace podniků, výzdoba s tématikou ryb a divadlo pro dětí.

Zajeďte na trh do Ševětína

Vyrazte na trhVyrazte na trhZdroj: Deník/Karel Pech
V neděli 18. září se koná Ševětínský trh pod kostelem nedaleko Českých Budějovic v Ševětíně. Začíná od 8 h a trvá do 12 h. Budete si moct zakoupit sazenice, bylinky, mléčné produkty, džemy, sirupy, kávy, čaje a spoustu dalších dobrot.

Přijďte Zažít město jinak

Sekáč Nazdar BazarSekáč Nazdar BazarZdroj: Hedvika Drenčeni

Už od čtvrtku 15. září trvá v Českých Budějovicích slavnost Zažít město jinak. Navštívit ji můžete až do neděle 18. září. Akce má za cíl sblížit sousedy a oživit veřejný prostor a přináší bohatý program.

Například v pátek 16. září můžete mezi 16. a 17. h sledovat plavecké závody na Bagru ve Stromovce. Tamtéž od 17 h uvidíte novocirkusové přestavení Ahá souborů Koťátko zkázy & Tante Friedl. V 19 h následuje koncert kapely Killa Fettu a jamování. Přijít můžete i do Výměníku 1 na vystoupení s živou hudbou Extatic dance. 

V sobotu 17. září můžete od 13 do 18 h vedle Komunitního centra máj poslouchat vystoupení Djů. Ve stejný čas se ve Výměníku 1 koná vintage sekáč Nazdar Bazar. Ve 20 h tam koncertují MMNK a Ed Rosenthal. 

V neděli 18. září zajděte od 10 do 12 h na sousedský brunch na adresu Jana Opletala 20 nebo se můžete v 15 h vydat na komentovanou procházku Parku 4Dvory s Petrem Veličkou.

Setkání v Muzeu architektury v Lužnici u Třeboně

Muzeu lidových staveb č. p. 186 v Lužnici.Muzeu lidových staveb č. p. 186 v Lužnici.Zdroj: Deník/Jana Formánková

Vydejte se v sobotu 17. září na přátelské posezení v Muzeu architektury v Lužnici u Třeboně. Přijďte ve 14 h. Čeká vás prohlídka muzea, vyhodnocení fotografií jihočeské lidové architektury,  soutěže s odměnou, hraní pegangue či šipek a občerstvení.