Právě do okolí velkých sídel se totiž v nedávné době stěhovali mladí lidé, kteří chtěli založit rodiny. Sehnali tam dostupnější bydlení než v samotných městech, nezřídka v rodinných domech se zahradou.

Kde je nejvíc dětí

Hodně radosti si užijí například ve středočeské Chýni. Tedy v obci s více než čtyřmi tisíci obyvateli, která leží jen dva kilometry od hranic Prahy. Na začátku roku v ní žilo 1254 dětí, tedy skoro 31 procent ze všech tamních obyvatel. Ostatně Chýně je i druhou „nejmladší“ obcí v zemi s průměrným věkem obyvatel 31,4 roku.

Prodej vánočních kaprů. Ilustrační snímek
Kapr nepatří do vany, upozorňují rybáři. Nejlepší volbou je nákup na sádkách

Absolutním vítězem v podílu dětí je ale malá osada Dílce na Jičínsku. Z tamních 59 obyvatel je hned 21 ve věku do patnácti let. Druhou příčku obsadily Semněvice, ves z okresu Domažlice, kde žije mezi 241 lidmi 74 dětí.

Nejlíp je doma. A taky mezi kamarády

Nejen v době vánočních svátků se děti cítí nejlépe, když jsou se svojí rodinou. Vyplývá to z výsledků velké ankety Deníku Děti a rodiče, ve které letos odpovídaly skoro tři tisíce mladých Čechů a Češek a také přes dvanáct stovek dospělých.

Zároveň se ukázalo, že dětem záleží více než dospělým na kamarádství. Skoro třicet procent mladých respondentů totiž uvedlo, že jim je nejlépe právě mezi kamarády.

Dobré skutky se vyplácejí

Běhen vánočních svátků se také více než v jiných obdobích roku v lidech probouzí touha pomáhat a konat dobré skutky. Ve zmíněné anketě Deníku se ukázalo, že děti – narozdíl od rodičů – více věří, že se dobré skutky vyplácejí.

Bezdomovec František si v plechové boudě v Plzni, kde žije, na Vánoce uklidil, ozdobil stromeček a nachystal i dárky.
Vánoce si užívá i v plechové boudě. Bezdomovec má ozdobený stromek a dárky

Tři z každých pěti mladých respondentů uvedli, že když někdo udělá něco dobrého, bude po zásluze odměněn. Mezi dospělými byl poměr téměř přesně opačný.

Na druhou stranu děti mnohem více než dospělí věří, že se dá koupit štěstí. Skoro polovina mladých respondentů ankety Deníku uvedla, že bohatí lidé jsou podle nich šťastnější než chudí. Mezi dospělými si to přitom myslí jen necelá pětina oslovených.