Zatímco První máj slaví Češi, Moravané a Slezané jako svátek lásky už od dob Karla Hynka Máchy, Valentýn si svou pozici buduje teprve tři desetiletí. A i přes velkou podporu obchodníků se mu stále daří rozpačitě. Ostatně podle průzkumu Equa bank ho letos v tuzemsku určitě oslaví zhruba čtvrtina lidí, stejný podíl pak nebyl pár dní před svátkem ještě rozhodnutý.

Jak ale ukazují data Českého statistického úřadu i výsledky velké ankety Deníku Jak milují Češi, pověstným heslem Milujte se a množte se! se obyvatelé naší kotliny řídí celoročně.

Děti jsou počaty v říjnu

Snoubenci si své pověstné "ano" před farářem či starostou říkají nejčastěji v červenci a srpnu, vyplývá z dat Českého statistického úřadu.

A když už se rozhodnou počít potomka, nejčastěji se jim to podaří v měsíci, který ostatně nese jméno podle této činnosti ve světě zvířat, tedy v říjnu.

Alespoň tomu nasvědčují data o počtu narozených dětí. Předloni jich na svět přišlo nejvíc v červenci, tedy devět měsíců od zmíněného října.

Kde to jiskří

Když už si lidé svého dlouhodobého partnera – a tedy potenciálního rodiče svých dětí – vybírají, přiznávají, že v rozhodování hraje důležitou roli i sexuální přitažlivost. Tvrdí to celkem 55 procent z téměř devíti tisíc respondentů ankety Deníku Jak milují Češi.

Největší důraz kladou na sexuální přitažlivost partnera lidé na Liberecku, nejméně pak na Vysočině.
Více než polovina respondentů ankety je se svým partnerským a sexuálním životem spokojena.

„Určitě není bez zajímavosti, že dalších 23 procent deklaruje spokojenost, ale přitom by si přálo, aby byl jejich partner o něco více sexuálně aktivní,“ komentuje výsledky datový novinář Deníku Michal Janko.

Partner na celý život

Přestože je dnešní doba považována za povrchní, uspěchanou a rychlou, i co se týče obměny partnerů, výsledky ankety naznačují, že to s partnerskými vztahy tak špatné není.

Čtyři z každých pěti respondentů věří, že i v současné době je možné najít partnera na celý život. Další desetina poznamenala, že to sice možné je, ale nikoli v jejich případě.

Jen desetina respondentů pak uvedla, že získat partnera na celý život je v současnosti nedostižný sen.