České, moravské a slezské hrady, zámky, kostely i skanzeny nepřestávají lákat turisty z Česka i z ciziny. Vždyť jen ty, které spravuje Národní památkový ústav, vloni navštívilo 5,5 milionu lidí.

Data - hrady a zámky NPÚ | Video: Redakce

 Regionální Deník získal podrobné údaje o více než stovce historických objektů, které má NPÚ ve správě.

Co z dat vyplývá?

Například to, že nejlepší je vyrazit na výlet právě teď. O prázdninových měsících – a zejména v červenci – hlásí většina památek dvojnásobné počty návštěvníků.

„Ideální k návštěvě jsou měsíce v hlavní sezoně mimo prázdniny – květen, červen, září a říjen,“ potvrzuje mluvčí NPÚ Jana Hartmanová.

Objevujte neznámé

Také se vyplatí prozkoumat ty památky, kam nemíří dennodenně davy turistů. Vždyť tři nejnavštěvovanější zámky – Český Krumlov, Lednice a Hluboká – vloni přivítaly celkem 1,1 milionu lidí.

„Spravujeme na sto památek, z nichž některé nejsou příliš známé, přestože jsou velmi cenné. Jejich výhodou je samozřejmě i to, že nejsou tak vytížené, takže se návštěvníci vyhnou hodinovým frontám,“ podotýká Hartmanová. „Ve správě máme kláštery, kostely, černouhelný důl či funkcionalistickou vilu nebo například – veřejnosti nově zpřístupněný – barokní areál pražské Invalidovny,“ dodává.

Dominuje Pražský hrad

Když se podíváme na památky, o které se starají další instituce či soukromí majitelé, pak v TOP 10 nejnavštěvovanějších hradů a zámků podle agentury CzechTourism najdeme také zámky Dětenice a Loučeň či hrad a zámek Staré Hrady.

Absolutním vítězem – se zhruba 2,4 miliony turistů ročně – je nejrozlehlejší souvislý hradní komplex zapsaný do Guinnessovy knihy rekordů, tedy Pražský hrad.

Ve kterých měsících se vyplatí vyrazit na vaše oblíbené hrady a zámky? Nestojí za to navštívit opomíjené památky ve vašem okolí? Proklikejte si interaktivní mapu se stovkou objektů ve správě NPÚ.