Přes pět tisíc nakažených. Skoro šest týdnů od prvních prokázaných případů. A čtyři týdny nouzového stavu. Daří se státu bojovat s koronavirem?

„Z ověřených verifikovaných modelů naprosto jednoznačně vyplývá, že ČR zastavila nekontrolované šíření viru v populaci,“ uvedl včera Ladislav Dušek, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

„Je to příslib, že zatím jsme z toho nejhoršího venku,“ podotkl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Rakousko nad Itálií

Deník se proto rozhodl zrekapitulovat šíření nemoci v Česku. Hlavní zjištění?

Od poloviny března se virus i díky zavřeným hranicím šíří téměř výhradně mezi Čechy. V aktuálním týdnu nákaza nemocí covid-19 pocházela v celých 97 procentech z tuzemska.

Úplně první potvrzené případy koronaviru v Česku z 29. února přitom nesou italskou stopu – nákaza se podle hygieniků potvrdila u muže a ženy z Prahy a u muže z Ústeckého kraje.

Jenže časem začalo přibývat pozitivně testovaných, kteří se vrátili z jiné alpské země, z Rakouska. A jižní soused nakonec Itálii na pozici nejčastějšího zahraničního zdroje infekce vystřídal.

Nebezpečný věk

Protože je koronavirus hrozbou zejména pro staré a nemocné, epidemiologové bedlivě sledují věkový profil infikovaných. Průměrný věk pacientů s covid-19 se pomalu zvyšuje. Před měsícem činil 38 let, v aktuálním týdnu dosahuje už 46,5 roku.

Skupina lidí nad 80 let, na kterou připadá například v Itálii nejvyšší počet úmrtí, tvoří v Česku sice stále méně než 6 procent nakažených. Jenže před třemi týdny byl jejich podíl poloviční.

Nejvíce nakažených osmdesátníků a starších žije v Praze. Nejmladší věkovou strukturu pacientů má s průměrným věkem 40 let Olomoucko, kde se nacházejí i města Litovel a Uničov, která byla po dva týdny uzavřena do karantény.

Bez rozdílu pohlaví

Zatímco v polovině března se mohlo zdát, že ke koronavirové infekci jsou náchylnější muži, v posledních týdnech se začal podíl Češek zvyšovat.

„Poměr je nyní skoro jedna ku jedné,“ komentoval to včera Dušek z ÚZIS.

Dámy mezi infikovanými výrazněji převládají na jihu Čech (73 žen a 51 mužů) a v Ústeckém kraji (164 žen a 138 mužů).