Jen jediný okres v České republice prozatím nehlásí ani jednoho nakaženého nemocí Covid-19. Jedná se o Pelhřimov na Vysočině. Naopak nejrozšířenější je koronavirus stále v hlavním městě. Následuje okres Olomouc, což je dáno epidemií ve městech Uničov a Litovel. Tedy v obcích, které byly až do do půlnoci na pondělí uzavřené.

Aktuální informace z vašeho kraje:  close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in

Vyplývá to z dat krajských hygienických stanic (KHS), které začaly zveřejňovat počty nakažených alespoň po okresech. Do větších detailů ale s odvoláním na ochranu osobních údajů nechtějí jít. Politici a úředníci se bojí reakce sousedů nakažených a případného „lynče“.

Odvaha pod palbou

Odvážní byli hygienici jen ve Zlínském kraji. V pátek 20. března odpoledne zveřejnili počty nemocných po jednotlivých obcích. Po pár hodinách ale seznam museli stáhnout, jelikož se tento postup nezamlouval nadřízenému ministerstvu zdravotnictví.

Zcela odlišný přístup přitom zvolilo například sousední Slovensko. Tamní úřady samy publikují mapy s počty infikovaných i v malých obcích. Žádné případy násilí kvůli tomu doposud policisté nezaznamenali.

Proč se čísla liší

Když se sečtou čísla od hygieniků ve všech okresech České republiky, dostaneme se na číslo 2265 nakažených (k ránu v pondělí 30. března).

Nicméně ve stejný čas už ministerstvo zdravotnictví hlásilo podstatně více nemocných, konkrétně 2837 infikovaných.

Kde se bere tento zhruba desetiprocentní rozdíl v počtu nakažených?

„Hlášení krajských hygienických stanic uvádí nálezy po provedené verifikaci, která vyžaduje jistý čas. Z tohoto důvodu jsou tyto počty mírně nižší než celkové aktuální počty pozitivních nálezů, které zahrnují i nálezy z laboratoří,“ vysvětluje ministerstvo na stránce statistik. Zjednodušeně řečeno – celková číslo jsou vyšší a „rychlejší“, jelikož jsou v nich zahrnuty i výsledky ze soukromých laboratoří. Teprve se čeká na to, zda budou tyto výsledky oficiálně potvrzeny.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in