Testovat co největší část populace. Důsledně „trasovat“ nakažené lidi a jejich kontakty. A bezodkladně informovat občany, kteří se dostanou do blízkosti viru. Když se srovnají křivky rozšíření koronaviru a opatření, která vlády k jeho potlačení zvolily, ukáže se, že následováníhodný je především model Jižní Koreje.

Model Jižní Korea

Nakonec se zdá, že také Česko se vydá variací na jihokorejskou cestu. Po Velikonocích plánuje spustit takzvanou inteligentní karanténu.

„Nakažený bude požádán, aby dal informovaný souhlas. Pak se vyjede jeho stopa, která bude založená na monitorování jeho mobilního operátora za posledních pět dní plus platby kartou,“ popsal náměstek ministra zdravotnictví a zároveň předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

Nicméně Korejci nevsadili jen na „velkého bratra“.

V době, kdy většina ostatních států prováděla nejvýše tisíce testů, Soul ověřil přítomnost viru u čtvrt milionu občanů. Masivního testování docílil i pomocí takzvaných drive-thru stanic, které umožnily zjistit infekci z pohodlí auta.

Také díky tomu se počet nakažených navzdory počátečnímu prudkému nárůstu téměř zastavil pod devíti tisíci. A co je podstatné: boj s virem se v Koreji obešel bez zavřených škol, hranic a firem.

Čína: Zavři, co jde!

I čínské úřady hlásí úspěch v boji s nákazou. Jenže: nejprve se snažily rozsah nákazy tutlat. Teprve když se jim epidemie začala vymykat kontrole, neprodyšně uzavřely desetimilionový Wu-chan a vzápětí i okolní města do bezprecedentní karantény.

Západní svět nejprve tvrdý postup v provincii Chu-pej kritizoval, když ale epidemie začala zabíjet i na starém kontinentě, řada států sáhla k podobným opatřením.

A tak se už například v Německu nemohou mimo vlastní domácnost sejít více než dva lidé.

Zoufalá Itálie utlumila ekonomiku na nezbytné minimum, a zakázala lidem dokonce i vycházky do parků.

Češi si zase musejí při odchodu z domu povinně nasazovat roušky.

Přestože nyní Evropané zažívají omezení připomínající válku, zatím žádný evropský stát nad pandemií nezvítězil. Itálie a Německo jsou už přitom v takové fázi, kdy byla Korea i Čína z nejhoršího venku.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in