Na ubytovnách, v azylových domech, v bytech bez vody či záchodu nebo přímo na ulici žije v České republice 83 tisíc lidí, vyplývá z analýzy Platformy pro sociální bydlení a organizace Lumos, které šest měsíců intenzivně sbíraly a analyzovaly veškerá možná dostupná data.

Data - lidé v závažné bytové nouzi | Video: Redakce

Alarmující je zejména zjištění, že v takzvané závažné bytové nouzi se nachází téměř deset tisíc rodin s více než 20 tisíci dětmi.

close info Zdroj: Deník Data / David Valenta a Aleš Vojíř zoom_in

Děti „bezdomovci“

To je i případ ženy se čtyřmi potomky, která nedávno požádala o pomoc veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou. Nedaří se jí sehnat bydlení a přespává i s dětmi různě u příbuzných či po hotelích. Nemá peníze na složení kauce za byt a s tolika dětmi ji navíc ani nikde nechtějí.

„Obrátila se na sociální pracovníky a podala žádost o sociální byt. Z neznámých důvodů do pořadníku nebyla zařazena,“ popisuje její případ mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Zoufalá matka prý zvažuje, že dočasně svěří děti do péče ústavního zařízení, bere to ale jako poslední možnost.

Na veřejnou ochránkyni práv se podle informací Deníku obrátilo s podobným problémem jen za poslední dva měsíce hned pět rodin.

Obce to nezvládnou

Polovina domácností, které nemají normální bydlení, žije na území pouhých 14 obcí s rozšířenou působností. Zvláště tato města si pak podle autorů analýzy z platformy s řešením situace poradí sama jen stěží.

„Data ukazují, že dvě třetiny obcí s největší koncentrací bytové nouze rodin prakticky neposkytují sociální byty,“ podotýká analytik organizace Lumos a hlavní autor zprávy Jan Klusáček.

Nejvíce domácností bez pořádné střechy nad hlavou obývá především velká města, konkrétně Prahu (9810 domácností), Ostravu (4230), Brno (1990), Olomouc (1060) či Ústí nad Labem (1080).

Většina lidí v závažné bytové nouzi žije na ubytovnách, přímo na ulici či v nevyhovujících bytech.

close info Zdroj: Deník Data / David Valenta a Aleš Vojíř zoom_in