Čeští basketbalisté se přesunuli z Poděbrad do Pirea, kde už v pátek 23. února ve 20 hodin vstoupí do kvalifikace o EuroBasket 2025. Z šestnáctičlenné nominace do Řecka s týmem neletěl druhý písecký zástupce pivot Martin Svoboda a Patrick Samoura. Trenér Ocampo tak v předvečer utkání musel určit finální dvanáctku, která nastoupí proti domácímu Řecku.

Češi pod vedením Ocampa absolvovali v ikonické hale Olympiacosu Pireus večerní trénink, po kterém trenér národního týmu musel ukázat na dva hráče, kteří se nevejdou do zápasové nominace. Stali se jimi Matěj Svoboda a Richard Bálint. Stále tak je možné, že si může svůj první reprezentační start připsat kometa letošní sezony Kooperativa NBL Vojtěch Sýkora.

Písecké házenkářky po parádním obratu v závěru zdolaly v MOL lize Šaľu 27:24.
Písek před reprezentační pauzou míří do haly posledního Hodonína

„Vůbec mě to na začátku sezony nenapadlo. Jsem takový člověk, co se snaží žít přítomností a nekoukám, co bude dál. Snažil jsem se soustředit na to, abychom s Pískem zvládli vstup do NBL a o tom, že se to povede až takhle, se mi ani nezdálo. Je to něco neskutečného,“ říká čerstvý reprezentant.

Ta premiéra by byla zajímavější díky faktu, že pro Sýkoru by se jednalo o vůbec první utkání v mužské reprezentaci. Zatímco většina hráčů nejprve nastoupí v přípravném zápase, na píseckého rozehrávače by čekala rovnou realita ostrého FIBA zápasu. Navíc v takové aréně, kde má být 13000 fanoušků.

„Je to neskutečný pocit. Hala, na kterou jsem vždycky koukal v televizi se spoluhráči, na které jsem vždycky koukal v televizi a já si užívám každou minutu, co jsem tady,“ vypráví po večerním tréninku.

Basketbalisté GBA Lions v úvodním kole nadstavby I. ligy porazili opavské béčko vysoko 104:50.
Basketbalisté GBA Lions líčí na svitavské Tury

A už si představuje bouřlivou atmosféru, která na Čechy čeká: „Doufám, že bude, protože bych to chtěl někdy zažít na vlastní kůži. To je něco, co se mi nepoštěstí úplně každý den, takže doufám, že atmosféra bude co nejlepší a že z toho nebudu moc nervózní.“

Na český národní tým se chystá favorit čtyřčlenné skupiny. Češi sice byli v rankingu FIBA zařazeni před startem kvalifikace na 9. místo, ale jejich soupeř figuruje ještě o pět příček výš. Řekové navíc mají po dohodě na termínovce mezi FIBA a Euroligou k dispozici hned 11 hráčů hrajících v top evropské soutěži – nejvíce ze všech reprezentačních týmů v současném okně.

V pondělí 26. února pak Česko čeká druhé utkání kvalifikace, v němž nastoupí v Pardubicích proti Velké Británii.

Zdroj: CZ Basketbal