VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LIBUŠE KOLÁŘOVÁ

Libuše Kolářová / Písecký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Burza minerálů přilákala více než tisíc návštěvníků

Písek – Největší akcí svého druhu na jihu Čech je burza minerálů, drahých kamenů, šperků a fosílií. Prácheňské muzeum uspořádalo v sobotu (8.12.) v hale Elimu její již 23. ročník a opět se těšila mimořádnému zájmu návštěvníků.

Sochy z písku už náplavku nezdobí

Písek - Šest soch z Písku s námětem 100 let samostatné republiky vytvořili pro letošní Cipískoviště sochaři Jiří Kašpar a Josef Faltus.

Kriminální případy prvorepublikového Písku míří na pulty knihkupectví

Písek – Spisovatel a emeritní komisař Ladislav Beran stráví hodně hodin v různých archivech a čtením dobového tisku.

Druhé místo pro Krále Šumavy

Písek, Vimperk - Již 4. ročník soutěžního festivalu Šumava Litera se uskutečnil v sobotu 17. listopadu ve Vimperku.

Příběhy starých domů a osudy jejich obyvatel

Písek ‑ Město má poměrně velké množství zachovalých měšťanských domů a dalších zajímavých staveb. Jejich historii se už několik let věnuje novinářka Zlata Měchurová.

Prácheňské muzeum vystavilo miniatury lidí i zvířat

Písek ‑ I pes chladné a deštivé počasí přišly v sobotu 27. 10 a v neděli 28.10 do přednáškového sálu Prácheňského muzea desítky návštěvníků.

V Písku byla republika o 14 dní dřív

Písek – Heslem letošního roku ve městě je Písek vždy o krok napřed a není to náhodné. Zatímco naprostá většina měst vyhlásila samostatnou Československou republiku 28. října 1918, v Písku to bylo o čtrnáct dní dříve.

Korzety bývaly nebezpečné pro zdraví i životy žen.

Písek – Když vejdete do měšťanského domu v Jungmannově ulici, jehož průčelí zdobí socha sv. Jana, octnete se v době před více než sto lety, kdy ženy ještě byly dámami a muži byli džentlmeny.

Jarní tah žab a čolků již bude bezpečný

Písek – Ochranná opatření pomohla výrazně zvýšit počet obojživelníků.

OBRAZEM: Umrlčí komora a kaple se dočkaly rekonstrukce

Písek – Jedinou dochovanou původní stavbou v areálu současné Nemocnice Písek je budova, která byla postavena v roce 1911 jako součást Všeobecné veřejné nemocnice císaře a krále Františka Josefa I. Sloužila jako úmrlčí komora, kaple a pitevna.

Lesopark dostal od zastupitelů zelenou

Písek - Město připravuje využití bývalého vojenského prostoru Oldřichov.

OBRAZEM: Školáci v muzeu sledovali ukázky z vojenské historie

Písek – Pedagožky Prácheňského muzea Klára Koubová a Marcela Drhovská připravily nejen pro školáky předprázdninový program nazvaný Jihočeská vojenská historie.

Z vojenského prostoru by mohl být příměstský park

Písek - Nedaleko Písku bude prostor pro rekreační sport i odpočinek.

Přehradní jezero pohltilo známé letovisko

Písek – Červená nad Vltavou byla až do začátku minulého století poklidnou plaveckou osadou s poštou, školou, dvěma mlýny, přívozem a dokonce i četnickou stanicí.

Chata Živec je rodinným stříbrem Písečáků

Písek - V krásném prostředí Píseckých hor už od třicátých let minulého století slouží turistům chata Živec.

Vycházejí pohádkové příběhy jihočeských spisovatelů

Jižní Čechy - Většina rodičů a prarodičů čte před spaním dětem či vnoučatům pohádky plné roztomilých postaviček, kde vždy dobro zvítězí nad zlem. Právě takové jsou příběhy v nové knize nazvané Pohádky z jihu.

Na jihu Čech bude od září waldorfské lyceum

Písek, Č. Budějovice - Jako první v tehdejším Československu zahájila výuku s prvky waldorfské pedagogiky v roce 1990 Základní škola Svobodná, jejímž zřizovatelem je město Písek. Krátce na to se otevřela jako osmá v republice Základní škola waldorfská v Českých Budějovicích.

Z dívky z vily nad řekou byla 14 let politická vězenkyně

Písek, Štěkeň - V areálu zámečku ve Štěkni na Strakonicku, který je majetkem řádu Congregatio Jesu, bude v neděli v 10 hodin slavnostně odhalena pamětní deska bývalé politické vězeňkyni Dagmar Šimkové z Písku.

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Nová detektivka nás zavede do jedové chýše

Písek - Poručíci Mach a Studnička, technik Kotrbáček a jejich šéf kapitán Karas měli píseckou galérku dokonale přečtenou.

Rodinné centrum Fazole v Písku je skutečně zdravou školou, první na jihu Čech

Písek – Už více než 53 tisíc dětí jí ve školách zdravěji díky programu Skutečně zdravá škola.

Malba na porcelánu je k vidění v Prácheňském muzeu

Písek - Za mimořádného zájmu veřejnosti byla v Galerii Prácheňského muzea zahájena výstava nazvaná Helena a přátelé – malba na porcelán. Velkým lákadlem vernisáže byl herec Jan Kačer, ale především vystavená díla – malby na porcelán.

Oltáře se vrátily, ale kam s nimi

Písek – Kostel Nejsvětější Trojice byl roku 1576 zbudován ve značné části z prostředků píseckých měšťanů ve slohu doznívající pozdní gotiky a s některými renesančními prvky.

V zahradnictví se už připravují na jaro

Písek - Po téměř jarních dnech přišlo mrazivé počasí, ale to pracovníky Zahradnictví v písecké Hradišťské ulici nevystrašilo.

Premiérou nové sezony v muzeu je malba na porcelánu

Písek - Prácheňské muzeum je na dva měsíce pro veřejnost uzavřené, ale úplný klid tu není. Expozice a výstavní sály procházejí údržbou a úpravami a muzejníci je chystají na novou sezonu. Ta začne 1. března.

Školáci uspořádali sbírku pro záchrannou stanici

Písecko - Záchrannou stanici živočichů v Makově u Čížové poprvé od jejího vzniku v roce 1993 navštívilo vloni více než 10 tisíc lidí. Pracovníci stanice pro ně zorganizovali 74 komentovaných prohlídek a ukázek kroužkování ptáků.

Moje nejkrásnější Vánoce: sochař Jan Novotný

Jižní Čechy - Často slýcháme, že Vánoce bývaly dříve prostší, čistší a radostnější. Oslovili jsme Jihočechy starší 70 let, jak na svátky svého dětství vzpomínají.

Na výrobu betlému spotřebovali 33 bochníků chleba

Písek - V době adventu je v Prácheňském muzeu možnost vidět Svatou rodinu, Tři krále a další postavičky z různých materiálů, od papíru přes dřevo až například po slámu.

VIDEO: Hradecké muzeum při JINoHRÁtkách zaplní betlémy

Jindřichův Hradec, Písek - Soutěžit o nejkrásnější betlém budou už o tomto víkendu školy z Hradce. Svá díla představí také řezbáři.

Betlémy zhotovené z papíru, dřeva i chleba

Písek - Město usiluje o to, aby v adventním čase veřejný prostor i další místa zdobilo co nejvíce betlémů z různých materiálů. Ke slaměnému a dřevěnému betlému přibude letos kovový.

Ulice se jmenují podle osobností i dle směru, kam vedou

Písek – Město má v současné době 271 pojmenovaných ulic. Další nový název mělo schválit listopadové zasedání zastupitelstva, ale rozhodnutí odložilo.

Král Šumavy se ukrýval také v Písku

Písek /ROZHOVOR/ – V penzionu U Malířských byla slavnostně pokřtěna prvotina píseckého autora Jana Měšťana nazvaná Písecká spojka Krále Šumavy, která se setkala s velkým ohlasem nejen mezi Písečany.

Jaromíra Švecová oslavila sté narozeniny

Písek - Až neuvěřitelně čilá je nejstarší obyvatelka Písku Jaromíra Švecová, které ke stým narozeninám 6. listopadu blahopřála starostka města Eva Vanžurová a další zástupci radnice.

OBRAZEM: Synagoga dostává postupně i uvnitř původní podobu

Písek – V Jihočeském kraji je 68 židových památek, většinou hřbitovů. Dochovalo se také pět synagog. Patří k nim i synagoga vybudovaná v orientálním stylu s novorenesančními prvky v roce v roce 1872 v Soukenické ulici v Písku.

Kriminalisté Mach a Studnička opět v akci

Písek - Detektivky Ladislava Berana se vyznačují podrobnými znalostmi z práce vyšetřovatelů a dalších policistů a také z píseckého místopisu. Má k tomu tu nejlepší kvalifikaci.

Festivalový průvod povede čtyřmetrová loutka

Písek - Po začátku školního roku připravuje Loutkový soubor Nitka Neobyčejný festival loutkových divadel.

Michal Grus: Budoucnost školy vidím ve všestranném rozvoji studentů

Písek - Novým ředitelem Vyšší odborné školy lesnické a Střední odborné školy lesnické Bedřicha Schwarzenberga Písek byl jmenován Michal Grus.

Unikátní nález mincí z poloviny 11. století na Písecku

Písek – Archeologové Prácheňského muzea ve čtvrtek 29. června představili unikátní nález mincí z poloviny 11. století.

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Písek – K nejpopulárnějším kulturním akcím ve městě patří Cipískoviště se sochami z písku a akcemi hlavně pro děti. O název Písečtí přišli, ale akce bude pokračovat dál.

Stará řeka zmizela, vzpomínky zůstaly

Písek - Řeka Vltava je fenomén, který se nesmazatelně zapíše do života těch, kteří se s ním potkají.

Písek přišel o název populárního Cipískoviště

Písek - Jedna z nejpopulárnějších akcí města spojená se sochami z písku a množstvím akcí zejména pro děti, která každoročně zahajuje turistickou sezonu, přišla o svůj název.

Stříbrné mince z Kučeře vydají další svědectví

Písecko – Nálezy historických mincí v tak velkém množství, jako se stalo v tomto týdnu v Kučeři, nebývají tak časté.

EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZOVÁNO

Na pozemku v Kučeři se našel stříbrný poklad

Písecko – Poklad velké historické ceny se po zhruba pěti stech letech dostal na světlo na soukromém pozemku Dagmar Němcové v Kučeři na Písecku.

Patrik svému asistentovi občas prý i ujede

České Budějovice, Písek /ANKETA/ - Dva zhruba stejně staré chlapce z jižních Čech spojuje i přes desítky kilometrů podobný osud. Je jím zdravotní handicap a vstřícnost škol, které spolu se zdravými dětmi navštěvují.

Prácheňské muzeum prodloužilo výstavu

Písek – Vzhledem k mimořádnému zájmu návštěvníků Prácheňské muzeum v Písku prodloužilo krátkodobou výstavu nazvanou Československá vlajka na Měsíci.

Nejen město Praha mělo své hříšné lidi

Písek – Spisovatel a bývalý kriminalista Ladislav Beran je zvyklý své sliby beze zbytku plnit. Jeden však neplní a dělá tím radost příznivcům dobrých detektivek.

Dagmar Šimková prožila čtrnáct let v žaláři

Písek – Lidem s výrazným podílem na rozvoji duchovních, etických a kulturních hodnot již potřetí udělil ministr kultury Daniel Herman tituly Rytíř, Dáma Mecenáš české kultury. 

Vlajka z Měsíce a rukavice prvního čs. kosmonauta v muzeu

Písek – S československými stopami ve vesmíru budou mít příležitost se seznámit návštěvníci Prácheňského muzea. Od zítřka do neděle zde bude otevřená mimořádná krátkodobá výstava nazvaná Československá vlajka na Měsíci.

Většina příčin mužské neplodnosti je léčitelná

Písek, Praha - Projekt Nestřílím slepýma je určen nejen mužům.

Dvě lékařky na desítky let rozdělila válka

Písek – Písecká gynekoložka Dana Preslová velkou část noci z 23. na 24. prosince probrečela. Nepotkalo ji ani její rodinu nic tragického.

Po Zátavském mostě už zítra pojedou auta

Písek – Zátavský most, který je od začátku dubna uzavřený pro motoristy i pěší, se v úterý 20. prosince opět otavře, i když zatím jen pro vozidla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT