Vlajkovou lodí značky Škoda samozřejmě zůstává Octavia. Jenže, nejmenší z členů rodiny SUV - tedy Kamiq - už se v pořadí nejprodávanějších modelů Škody zařadil na druhé místo. Od doby, kdy se v Mladé Boleslavi začal v červenci roku 2019 vyrábět, jich sjelo z výrobní linky už 410 000 kusů. Také Scala, která je po technické stránce blízkým příbuzným, rozhodně není neúspěšná. Dosud se jich smontovalo více než čtvrt milionu exemplářů.

Nyní přišel čas na jejich modernizaci. Nové verze od těch starších rozlišíte poměrně dobře. Například díky jiným nárazníkům a zúženým hlavním světlometům. Kamiq nyní navíc dostal o něco zvětšený prostřední tři páry světel. I nadále můžou z přídě vozu směřovat do prostoru tři svazky světelných paprsků. Úplně nahoře jsou světla pro denní svícení, uprostřed jsou hlavní světla (na přání i s LED Matrix technologií) a zcela dole mlhovky. Dražší a větší vozy už mají světla pro svícení v mlze zabudované v hlavních světlech, malá auta na platformě A0, což je právě případ Scaly a Kamiqu je zatím mají samostatná.

Na to, jak teď oba modely vypadají po faceliftu, se podívejte do naší fotogalerie. První snímky zobrazují Kamiq, za nimi následuje Scala.

Škoda uvádí, že nová Matrix světla, která ve spolupráci s kamerou za čelním sklem umí samočinně vykrývat a tedy neoslňovat protijedoucí vozy při stále zapnutých dálkových, mají o až o padesát procent zvětšenou intenzitu. Zatím jsem při mezinárodní novinářské prezentaci, která probíhala za denního světla v okolí německého Frankfurtu nad Mohanem, toto tvrzení neměl možnost ověřit. Určitě si to ale vyzkouším během týdenního redakčního testu na tuzemských silnicích.

Na jízdní záběry z testovacích jízd se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Facelift se pochopitelně dotkl také vnitřku vozů a výbavy. Tak například je standardně za volantem místo tradičních analogových ukazatelů namontovaný displej, v interiéru přibyl podíl tkanin vyrobených z přírodních nebo recyklovaných materiálů. Součástí standardní výbavy se staly například systémy pro autonomní nouzové brzdění například i před chodci, rozpoznávání dopravních značek nebo pro udržování auta v příslušném jízdním pruhu.

Každé desáté prodané auto u nás mělo vloni logo Škody Octavia
Nejprodávanější auta v ČR podle kategorií: Mezi vítězi je třeba i Volvo nebo BMW

Všiml jsem si nových dekoračních lišt na palubní desce, nikde už vevnitř nenajdete stříbřitě lesklý chrom. Místo něho Škodováci začali používat takzvaný temný chrom, což má opět souvislost s příklonem ke zmenšování dopadů na životní prostředí. Naštěstí se z interiéru neodstranily všechny klasické ovladače. A tak i nyní lze nastavovat teplotu klimatizace jednoduše pootočením knoflíku.

Budoucí vlastníci ocení také některé nové prvky, které usnadňují pobyt a užívání auta. Například se dají získat až čtyři konektory USB-C, na zadní straně opěradel předních sedaček jsou kapsy pro uložení mobilů, nový odkládací prostor na podlaze uprostřed vozu pro drobnosti převážené zadními cestujícími nebo možnost otevírat elektrické páté dveře takzvaným virtuálním pedálem. Tedy pohybem nohy pod zadním nárazníkem v případě, že máte klíček v kapse.

Zákazníci můžou nyní také zvolit kontrastně lakovanou střechu u Kamiqu, některé nové barvy a designy kol.

Nebojte se manuálního řazení

Během prvních testovacích jízd jsem se ale hlavně zaměřil na změny provedené na pohonných jednotkách. Ty spalují výhradně benzín a u obou modelů roztáčejí vždy jen přední kola.

Základní motorizaci, kterou je litrový tříválec 1,0 TSI spojený s pětistupňovou manuální převodovkou, jsem tentokrát ponechal stranou. Projel jsem se s Kamiqem poháněným přeplňovaným čtyřválcem 1,5 TSI s maximálním výkonem sto padesát koňských sil.

Tento agregát se motorářům koncernu Volkswagen opravdu povedl. Je úžasně tichý, s malým autem jak je Kamiq má opravdu málo práce a díky tomu mu udělit velmi solidní dynamiku. Předjíždějí je tak opravdu rychlé a bezpečné. Některé na něm provedené změny se bez měřících přístrojů posuzují velmi obtížně. Ale věřím, že díky novému katalyzátoru se teď po nastartování studený agregát zahřeje rychleji, což se pak v důsledku při kratších jízdách pozitivně projeví na emisích i spotřebě paliva.

Ani dříve jsem si nestěžoval na to, že by se systémem odpojování dvou válců při malém zatížení motoru, projevoval nějakým cukáním nebo nežádoucím zvukovým doprovodem. Přesto prý je teď proces odpojování a připojování prvního a čtvrtého válce ještě plynulejší a rychlejší.

Dealerství Škoda
Škoda chce svůj více než třetinový podíl na českém trhu udržet i nadále

Každopádně jsem byl při jízdě spokojený i se sladěním pohonné jednotky s šestistupňovou manuální převodovkou. Lidé, kteří opravdu rádi řídí, si určitě na chod řadicí páky nebudou stěžovat. Pohybuje se ve svých vymezených drahách plynule, neslyšně a s lehkým přirozeným odporem. Svižná jízda na trase, na které byly také dálniční úseky s neomezenou rychlostí, přinesla výslednou kombinovanou spotřebu 6,2 litru. Kdo přesto nechce řadit, může si připlatit za dvouspojkovou převodovku DSG. Ta může být spojena rovněž se silnější vezí litrového motoru.

Ještě příjemnější překvapení přineslo počínání motoru ve Scale, do které jsem poté přesedl. Zde byl pod přední kapotou umístěný litrový přeplňovaný tříválec. Na něm škodováčtí inženýři (jsou za vývoj této motorové řady zodpovědní) udělali ještě větší změny než v případě výše zmíněného agregátu 1,5 TSI.

Ze všech přitom profitují zákazníci. Například výkon se oproti dřívější verzi zvýšil o šest koní na výsledných 115, je dostupný o pět stovek otáček níže (dříve 6000, teď 5500) a ještě lepší pocit z jízdy jsem měl díky většímu spektru dostupného maximálního točivého momentu. Ten činí 200 Nm a v této hodnoty dosahuje mezi 2000 a 3500 otáčkami. Dříve to bylo jen v rozmezí dva až tři tisíce. V praxi to znamená, že nemusíte nahoru řadit zbytečně brzy.

Motor sice stále má poněkud drnčivý zvuk a určitě s ním není v autě tak příjemné ticho jako při volbě patnáctistovky, ale na druhou stranu se odměňuje až neskutečně nízkou spotřebou.

Já jsem měl v cíli trasy vedoucí sice hlavně po rovině, ale opět zahrnující také německou autostrádu bez omezení rychlosti, na palubním počítači údaj o spotřebě přesně pět litrů. Na dvacetikilometrovém úseku silnice na břehu Rýna, kde se dalo jet konstantně na šestku a rychlostmi od osmdesáti do sta kilometrů v hodině, pak svítila na displeji hodnota 3,9 litru na sto kilometrů.

Celkově lze říci, že modernizace nic nezměnila na dosavadním charakteru obou vozů. Scala je typický rodinný hatchback s překvapivě velkým vnitřním prostorem a opravdu dobře využitelným zavazadelníkem, ve prospěch Kamiqu zase hovoří drsnější vzhled SUV i lepší nastupování a vystupování díky výše umístěným sedákům.

Se Scalou se budete lépe cítit na řidičsky zajímavých silnicích s kvalitnějším povrchem, Kamiq zase lépe poslouží na uskákaných okreskách, případně i na polních cestách.