Příkladné využití má přestavba někdejšího výrobního areálu ve vesnici Vysoká Pec na Příbramsku. Vzniklo zde nové zajímavé bydlení, které zvyšuje atraktivnost obce jako takové.

Obec, kde umí makat i odpočívat

Vysoká Pec je částí obce Bohutín v okrese Příbram. Do roku 1964 byla samostatnou obcí. Své jméno získala podle tavících vysokých pecí na železnou rudu. Její vznik je tak spjat s rozvíjejícím se průmyslem na Příbramsku od počátku 18. století.

„Věřte, že je u nás pěkně, i když jsme jen takovou obyčejnou středočeskou obcí s asi 1700 obyvateli nedaleko Příbrami. Většina z nás jezdí za prací do Příbrami i Prahy, někteří pracují doma – byla oprášena stará řemesla, vznikla nová. Máme různé radosti i starosti, umíme tvrdě pracovat, ale také se umíme bavit a odpočívat,“ uvádí oficiální web obce.

Co a jak se stavělo

Současné bydlení vzniklo na místě nefunkčního výrobního areálu, který v dané části obce pozbýval smysl. A to jak z urbanistického pohledu, tak s plány obce na budoucí rozvoj. Stály v něm tři budovy.

Záměrem návrhu bylo materiálově i hmotově sjednotit všechny objekty, očistit a architektonicky je sladit v kompaktní celek, který přirozeně navazuje na venkovskou architekturu.

Zastavěná plocha činí 1102 metrů čtverečních, hrubá podlahová plocha 1966 metrů čtverečních a užitná plocha 1838 metrů čtverečních.


Nahrává se anketa ...

Byty s terasami, domky se zahrádkami

Charakteristickým architektonickým motivem jednotlivých využitých budov jsou odstíny dřeva, které jsou jednotné po celém areálu. Stejně profilováno je i zábradlí, barva oken nebo kliky u dveří a oken. Co se s třemi budovami uvnitř někdejšího výrobního areálu dělo?

Jižní objekt - Na ploše jižního objektu, který musel být stržen, vyrostla nová budova, která má tři podlaží.

Podél jižní a východní fasády jsou navrženy průběžné balkony, které chrání před sluncem a každému bytu dopřávají vlastní terasu.

close Bytové jednotky jsou zde nadčasově vybaveny. info Zdroj: se svolením Petra Poláka zoom_in Bytové jednotky jsou zde nadčasově vybaveny.

„Přetažením sedlové střechy a vytvořením sloupořadí jsme sjednotili celý objem do kompaktní siluety. Přízemní byty navazují vstupem rovnou na parkoviště a na jižní straně obyvatelé využívají původní zahradu,“ sdělil za architektonický tým Karnet architekt Michael Karnet.

„Jednotlivé byty o různé dispozici od 1+kk až 4+kk dosahují rozmanité rozlohy od 33 až po 126 metrů čtverečních. Pro milovníky vzdušných prostor jsou k dispozici i tři mezonetové bytové jednotky o výměře 108 či 126 metrů čtverečních,“ uvádí investor projektu.

Východní objekt - původně byl východní objekt školou, později byl využíván jako skladiště. Měl masivní cihlové zdi a vysokou kamennou podezdívku.

„V této části jsou navrženy mezonety – dispozičně řadové domky, které mají první podlaží v úrovni parkoviště, se soukromými zahrádkami s výhledem na západ do brdských lesů. Každý mezonet má vstup po vlastním schodišti na východní straně,“ popsal architekt Michael Karnet.

Severní objekt – tato budova prozatím zůstává nedokončena dle původního návrhu.

Uvnitř byt s dlouhou skříní

Součástí návrhu bytového domu bylo podle Michaela Karneta i detailní řešení jednoho z mezonetových bytů východního objektu. Půdorysně je poměrně dlouhý a úzký. Chodba jednotku spojuje průhledem od vstupních dveří až po zahradu jednu fasádu s druhou.

Rozdělení mezonetového bytu na tři trakty:

  • Skříň
  • Chodbu
  • Vše ostatní – tedy koupelny, pokoje, kuchyň, zádveří, schodiště.

V návrhu architekt nechal přiznanou monolitickou stropní konstrukci v kontrastu s dubovou podlahou v parketovém vzoru.

close Působivě zařízená kuchyně. info Zdroj: se svolením Petra Poláka zoom_in Působivě zařízená kuchyně.

„V obývacím pokoji se za trojitým panelem skrývá televizní stěna, u jídelního stolu se její pomocí rozšiřuje část kuchyně a v chodbě naproti koupelně najdeme kosmetický kout a další úložné prostory,“ popsal Michael Karnet.