VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V mateřských školách se objevil svrab

Strakonice - Onemocnění zaregistrovali také u jednoho žáka v Základní škole Dukelská.

13.1.2016
SDÍLEJ:

Roztoč zákožky svrabové pod mikroskopemFoto: Internet

Svrab- Je svědivé, přenosné, parazitární kožní onemocnění, vyvolané roztočem Sarcoptes scabiei, česky zákožka svrabová.
- Prvořadým rizikovým faktorem je kontakt s již nakaženou osobou, dále je to nízká úroveň hygieny v rodinách, pobyty v zařízeních s větším počtem lidí apod.

Ve dvou mateřských školách Spojařů a Stavbařů a v Základní škole Dukelská se v období Vánoc objevil svrab.

Potvrdila to vedoucí odboru školství Libuše Řeřábková. „Byli jsme o této nákaze informováni, i když až poté, co všechna tři zařízení zavedla opatření proti dalšímu šíření," uvedla začátkem týdne pro Strakonický deník.

V Mateřské škole Stavbařů zjistili toto onemocnění 9. prosince. „Šlo o jednoho žáčka. Měl vyrážku, takže jsme ho poslali k lékaři. Odpoledne nám přišla maminka říct, že má svrab," uvedla vedoucí učitelka Alena Chalupská. Okamžitě byli informováni rodiče a došlo na celkovou dezinfekci zařízení. „Rodiče museli odnést věci domů vyprat," dodala.

O den později zjistili onemocnění v Mateřské škole Spojařů. „U jednoho dítěte se objevila vyrážka, ale maminka nám řekla, že má ekzém. O tom, že jde o svrab, jsme informováni pracovnicí sociálního odboru, která má nad rodinou dohled. Nakonec se ukázalo, že toto kožní onemocnění mají dvě děti. Okamžitě jsem informovala odbor školství a hygienu," sdělila ředitelka mateřské školy Alena Barborková.

V případě ZŠ Dukelská šlo podle ředitele Václava Vlčka o jednoho chlapce.

Podle vyjádření odboru školství i všech tří vedoucích pracovníků se podařilo šíření nákazy zabránit a v současné době už je opět vše v pořádku.

Zákožka svrabová- (Sarcoptes scabiei L., 1758) je roztoč, který způsobuje onemocnění zvané svrab (sarkaptóza, lid. prašivina). Jedná se o ektoparazita z čeledi zákožkovitých (Sarcoptidae), který žije ve svrchních vrstvách kůže, kde si vrtá chodbičky způsobující svědění. Živí se tkáňovým mokem a uvolněnou rohovinou. Do chodbiček též ukládá vajíčka, ze kterých se později líhnou larvy.
- Samečci žijí na povrchu kůže nebo v mělkých chodbičkách. Zde dochází ke kopulaci, po níž odumřou. Samičky se zavrtávají pomocí klepítek (chelicer) do vrstev pokožky Stratum spinosum nebo Stratum granulosum, kde žijí asi 3 až 6 týdnů.
- Inkubační doba je cca 21 dnů.
- V České republice je scabies v pořadí čtvrté nejčetnější infekční onemocnění.
- Poslední epidemie svrabu proběhla v roce 1994. V současné době je tedy zvýšený výskyt možným počátkem nové epidemie.

Současný výskyt svrabu může být začátkem nové epidemie. Ta poslední byla v roce 1994

Svrab je svědivé, přenosné, parazitární kožní onemocnění, vyvolané roztočem Sarcoptes scabiei, česky zákožka svrabová. Svrab je relativně častá dermatóza, která působí menší epidemie. „Svrabem se může nakazit každý. Nejčastěji se svrab vyskytuje u mladých lidí, i dětí, dále u pacientů v nemocnicích a léčebnách, u bezdomovců," říká kožní lékařka Jana Schmittová.

Právě toto onemocnění se loni v prosinci objevilo ve MŠ Stavbařů a Spojařů a také v ZŠ Dukelská.

Jaké podmínky musí nastat, abychom svrabem onemocněli?

Přenos tohoto onemocnění je způsoben přímým kontaktem s nemocným, je častý také pohlavním stykem. Přenos je možný ale i nepřímo přes osobní a ložní prádlo či při krátkém tělesném dotyku. Tento typ přenosu je pozorován hlavně u forem s výraznými klinickými projevy. Prvořadým rizikovým faktorem je kontakt s již nakaženou osobou, dále je to nízká úroveň hygieny v rodinách, pobyty v zařízeních s větším počtem lidí apod.

A jaké jsou první příznaky?

Po inkubační době, která je přibližně cca 21 dnů, dochází ke vzniku projevů s intenzivním svěděním přítomným zejména v nočních hodinách, typicky po ulehnutí do postele. Samička totiž začíná hloubit chodbičky a dráždí tak volná nervová zakončení. V predilekčních lokalizacích, tedy v místech s tenčím kožním krytem, jako jsou meziprstní prostory na rukou a nohou, lokty, zápěstí, prsní dvorce, penis, pozorujeme výskyt chodbiček esovitého tvaru a drobných pupínků, často uspořádaných ve dvojicích. U nemocných se zvýšenou hygienou, často se sprchujícími, je diagnóza svrabu těžká (tzv. Scabies „mytých"), protože bývá přítomno pouze několik ojedinělých projevů a hlavním příznakem bývá pouze silné noční svědění.

Jakým způsobem se onemocnění léčí?

Ihned při podezření na nákazu je nutné navštívit kožního lékaře. Ten předepíše pacientovi odpovídající lokální léčbu a poučí ho o její aplikaci. Je nutné dodržet všechny pokyny k prevenci šíření nákazy.

Hlavní zásadou je léčit vždy celou rodinu, zjistit všechny příbuzné, ale i osoby jen přebývající v bytě nakaženého, a ty také důsledně přeléčit. Oblečení a ložní prádlo vyvařit zákožka hyne při expozici 50 °C. Věci, které nelze prát při teplotě minimálně 60 º C (např. oblečení na ven), uložit na několik dnů do uzavřeného igelitového sáčku. Důkladně vysát koberce a čalouněný nábytek.

Setkáváte se s tímto onemocněním na Strakonicku často?

Výskyt na Strakonicku odpovídá celostátnímu výskytu. V současnosti zaznamenáváme zvýšení výskytu, ale to celorepublikově.

Cyklická zvýšení výskytu pozorovaná po celém světě s vlnovitým průběhem epidemií v intervalu kolem 15 let s maximem každých 30 let. Nejsou pouze odrazem sociálních a hygienických podmínek a jejich příčina je stále nejasná. V České republice je scabies v pořadí čtvrté nejčetnější infekční onemocnění. Postiženy jsou všechny věkové skupiny s nejvyšším výskytem u 15 až 19letých. Poslední epidemie svrabu nastala v roce 1994. V současné době je tedy zvýšený výskyt možným počátkem nové epidemie.

Můžeme výskyt tohoto onemocnění nějak ovlivnit?

Výskyt je možné ovlivnit pouze dodržováním hygienických zásad, protiepidemických opatření a včasnou odpovídající léčbou všech pacientů a jejich kontaktů.

Autor: Petr Škotko

13.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Abstraktní dílo současné sochařky a grafičky Moniky Immrové vystavuje českobudějovický dům umění. Autorka se soustředí 
na elementární tvary.

Abstraktní dílo Moniky Immrové nepotřebuje názvy

Pěvecký sbor českobudějovického Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka při vystoupení.

Budějovičtí studenti zazpívají ve Vatikánu i papeži

Ochutnejte dobroty a pomozte

České Budějovice – Vybrané pochoutky známých mezinárodních kuchyní ochutnejte v rámci akce Podpořme Arpidu s chutí.

Extraligoví hráči rozdají i podpisy

Strakonice - „Kdo sportuje, nezlobí“. Náborová akce oddílu strakonické házené s tímto názvem se koná v pátek 22. září od 8 hodin na Sídlišti.

Ojedinělá výstava fotografického mága Františka Zemena

Strakonice - Snímky syrové přírody a zemědělství z let 1945 až 1950. Ty bude obsahovat unikátní výstava fotografií Františka Zemena (84) Bejvávalo od 4. října v Maltézském sále.

Volejbalisté ČZ jedou k derby z pozice lídra

Strakonice - S bilancí tří výher a jedné porážky jedou volejbalisté Strakonic z pozice lídra tabulky krajského přeboru II ve čtvrtek 21. září k derby s Pískem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení