VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Volyňky jsme se v noci potkávali se sousedy

Strakonicko - Řeky testovaly při povodni opatření proti vodě. Ve Volyni protipovodňová opatření teprve chystají. Blatná si chválí stavidla a další úpravy…

13.6.2013
SDÍLEJ:

Nová stavidla na zámeckém rybníku v Blatné.Foto: MěÚ Blatná

Noc z neděle na pondělí minulého týdne byla pro Venuši Staňkovou plná obav. Dosud měla v živé paměti okamžiky z povodní v roce 2002, kdy byla zatopená celá strakonická lokalita Barvínkov, kde bydlí. Jejich dům je navíc v ulici hned u Volyňky. „Ještě v pondělí v noci jsme chodili řeku kontrolovat. Často jsme se tam potkali i s dalšími sousedy. Hladina řeky už předtím rychle stoupala, v té chvíli jsme nevěděli, co máme čekat," řekla.

Jejich nejčernější obavy se naštěstí nevyplnily, a tak se znovu nemuseli potýkat s následky povodní tak, jako na řadě jiných míst.

„Rezerva zůstala dost velká. K navýšenému valu se řeka ani nedostala," zmínila se. Zda za lepší průtok řeky touto lokalitou může i to, že lávka do zahrádkářské kolonie znovu postavená po povodních roku 2002 nemá středový pilíř, si odhadnout netroufla.

V srpnu 2002 měli na Barvínkově téměř metr a půl vody. „My jsme měli alespoň trochu štěstí v tom, že máme dům vyvýšený a voda se zastavila centimetr pod naší verandou. ale kolny, sklepy a kotelna to tenkrát odnesly," dodala.

Otavě rozšířené koryto stačilo

Ostrý test znamenaly tyto povodně pro protipovodňová opatření, která byla ve Strakonicích vybudována v uplynulých dvou letech podél Otavy a Volyňky. „Ukázalo se, že rozšířený profil řečiště pojmul tolik vody, že její hladina nevystoupala ani k zábranám," konstatoval místostarosta Pavel Pavel. Na val podél Katovické, či například mobilní zábrany v podchodech vybudované už dříve tak ani nedošlo. 

Názor Deníku: Že řeka měla ještě rezervu, mohl vidět každý. Dokonce ani budoucí cyklostezku voda neodnesla.

Volyni před vodou nic nechrání

Na zásadní protipovodňová opatření město stále čeká. Volyňka naštěstí tentokrát nebyla tak vysoko, aby napáchala významnější škody. Radnice chystá s Povodím Vltavy projekt, který počítá s úpravami asi za sedmdesát milionů korun. „Ta by měla Volyni ochránit před stoletou vodou," uvedl starosta Václav Valhoda. Vše chtějí připravit tak, aby mohli v roce 2015 žádat o dotace.

Názor Deníku: Po povodních v roce 2002 byly obnoveny ve městě dva mosty a při opravě koupaliště val u Volyňky. Jinak nic zásadního.

Nová stavidla fungují

Sedm druhů nově vybudovaných protipovodňových opatření mají v Blatné. Stála 24 milionů korun a financovalo je prostřednictvím Povodí Vltavy ministerstvo zemědělství. Nejdůležitější z nich jsou nová stavidla u zámeckého rybníka. Jak účinná jsou, se ukázalo při povodních na začátku minulého týdne. „Díky jim bylo vše bez problémů a k žádné závažné události nedošlo," uvedl starosta Bohuslav Navrátil. 

Názor Deníku: Blatná na protipovodňová opatření léta čekala. Ještě, že žádná pohroma do té doby nepřišla.

Bavorov opět pod vodou

Nejpostiženějším místem na Vodňansku byl Bavorov. Zásadní ochranu proti velké vodě tam nemají a ani s ní nepočítají. „Podle mě tu ani nic udělat nejde, leda bych nechal lidem před okny postavit dvoumetrovou stěnu. Dalším řešením by bylo odklonit tok Blanice, ale také není kam," uvedl starosta Miroslav Fenc. Ani mobilní protipovodňové zábrany nevidí jako nejlepší řešení. Musely by se postavit kolem příliš velkého území.

Názor Deníku: Vypadá to neřešitelně. Ale někde nějaká schůdná cesta, která obydlí uchrání, přece musí být.

Metly a Předmíř spoutaly i potoky

Kromě vybudování dvou nových hrází rybníků se v obou obcích dělala po povodních v roce 2002 i menší protipovodňová opatření. „Byly to úpravy koryt potoků. V tomto směru zafungovala. Pokud došlo k vylití, tak to bylo mimo obce," uvedl starosta Pavel Karlík.

Názor Deníku: I menší úpravy mohou pro místní mít velký smysl.

Podle našeho názoru protipovodňová opatření na jednotlivých místech okresu ukázala svůj smysl. Jen pro Bavorov by to chtělo něco vymyslet, aby ho už nezkoušela voda přitékající z husinecké přehrady.
Zajímá nás i váš názor. Co si myslíte o vybudování zábran proti velké vodě ve vašem městě máte vy? Piště na adresu redakce.strakonicky@denik.cz

Autor: Jana Štroblová

13.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marie Šampalíková byla ředitelkou ZŠ T. G. Masaryka v Blatné 25 let

Jde do důchodu, své nástupkyni přeje hodně nápadů a optimismu

Smrtelná nehoda u Sudoměřic u Bechyně.
AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

U Sudoměřic u Bechyně zemřel řidič

Šplhal po okapu, protože se chtěl pomstít

Strakonice - Komise pro přestupky bude řešit případ z 19. června. 

Byl jsem spíš dřevák než dobrý střelec, usmívá se Jan Chylík

Strakonice – Strakonický tým skončil na domácím turnaji slávistiských odboček třetí.

Letiště se po osmdesátce změní na veřejné

Planá - Vzpomínky, úžas, nadšení, zážitky. Taková byla sobotní oslava 80. výročí provozu letiště v Plané s 15 000 návštěvníky.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies